Դատարանը Սամվել Կարապետյանի կողմից փողերի լվացման կամ հարկերից խուսափելու որևէ ապացույց չի գտել։
Լրագրողների հետ զրույցում նրա փաստաբան Արամ Վարդևանյանը անդրադարձել է Կարապետյանին առաջադրված մեղադրանքների այս հատվածին. «Մեղադրական եզրակացության տեքստում չի բացահայտվել, թե ինչ առնչություն է ունեցել Սամվել Կարապետյանը ներկայացված գործողություններին։ Պատկերացրեք՝ դուք ղեկավարում եք մի ընկերություն, որտեղ հարյուրավոր, նույնիսկ հազարավոր աշխատակիցներ են աշխատում։ Ենթադրաբար նրանցից ինչ-որ մեկը կարող է այլ ձեռնարկատիրական գործունեություն ծավալել և դրա համար պատասխանատվություն կրել»։
Սակայն, ըստ քննության վարկածի, Սամվել Կարապետյանը ոչ միայն պետք է պատասխանատվություն կրեր իր ընկերության հետ կապ չունեցող նման գործունեության համար, այլև իբր պետք է ղեկավարեր ու կազմակերպեր այն, հայտարարել է փաստաբանը։
«Այդ բոլոր գործողությունները որևէ առնչություն չունեին Սամվել Կարապետյանի ընկերության հետ և չեն ներկայացվել նույնիսկ նվազագույն տվյալներ, որոնք հակառակը կհաստատեին։ Այս հատվածով դատարանն արձանագրել է ակնհայտը՝ Կարապետյանի կողմից իրեն վերագրվող արարքներ կատարելու հիմնավոր կասկածների բացակայությունը»,- ընդգծել է Վարդևանյանը։

Суд не нашел признаков отмывания денег и уклонения от уплаты налогов со стороны Самвела Карапетяна.
В беседе с журналистами его адвокат Арам Вардеванян коснулся этой части обвинений, ранее выдвинутых Карапетяну: «В тексте обвинения так и не было раскрыто, какое именно отношение имел Самвел Карапетян к инкриминируемым действиям. Представьте: вы управляете компанией, в которой работают сотни или даже тысячи сотрудников. Гипотетически кто-то из них может вести иную предпринимательскую деятельность и нести за нее ответственность».
Однако, по версии следствия, Самвел Карапетян должен был не только нести ответственность за такую деятельность, не связанную с его компанией, но и якобы управлять ею, организовывать ее, заявил адвокат.
«Все эти действия не имели никакого отношения к компании Самвела Карапетяна, и не было представлено хотя бы минимальных данных, подтверждающих обратное. По этой части суд констатировал очевидное — отсутствие обоснованных подозрений в совершении Карапетяном приписываемых ему действий», — подчеркнул Вардеванян.