Մեծամոր խոշորացված համայնքի Ակնալիճ գյուղում արձանագրվել է 2.5 տարեկան երեխայի մահվան դեպք՝ շան կծելու հետեւանքով առաջացած կատաղություն հիվանդությունից։
«Խելոք երեխա էր։ Շունը հայաթում ա եղել, երեխա ա, կարող է մոտ ա գնացել, կծել էր երեխուն»,– NEWS.am-ի հետ զրույցում պատմել է հարևանուհին։
Դեպքից հետո երեխային կատաղության դեմ չեն պատվաստել։ Հարեւանները պատմում են՝ երեխան հոգատար ծնողներ ունի, պարզապես չեն պատկերացրել, թե ինչ հետեւանքներ կարող է ունենալ շան կծածը։
«5 երեխա ունեն, շատ կոկիկ, լավ ընտանիք են։ Ուշադիր, հոգատար են երեխեքի հանդեպ»,- նշեց հարեւանուհիներից մեկը։
Երեխան հիվանդանոց է տեղափոխվել դեպքից 40 օր անց՝ օգոստոսի 15-ին՝ բարձր ջերմությամբ, դողով ու սարսուռով։ Ախտորոշվել է կատաղություն։
Սուրբ Աստվածամայր ԲԿ վերակենդանացման ծառայության ղեկավար Իգոր Նալչաջյանի խոսքով՝ երեխայի վիճակը գնալով էլ ավելի է վատացել, սկսվել են շնչառական խանգարումներ, սրտի աշխատանքի խանգարում, ինտուբացվել է, միացվել է արհեստական շնչառական սարքին։ Հիվանդանոցում երեխայի մոտ երկու անգամ արձանագրվել է սրտի կանգ։ Երկրորդի ժամանակ բժիշկներին չի հաջողվել փրկել նրա կյանքը։
«Կատաղության վիրուսն է, որն ախտահարում է կենտրոնական նյարդային համակարգը։ Բժշկի չեն դիմել ընդհանրապես, մտածել են՝ մեծ վերք չի, հարևանի շունն է, թեթև վնասվածք է»,– NEWS.am-ի հետ զրույցում տեղեկացրեց բժիշկը։
Նա խորհուրդ է տալիս նման դեպքերում անհապաղ դիմել մասնագետի։
«Շուն, թե ցանկացած այլ կենդանի եթե կծում է, պիտի անպայման դիմել բուժհաստատություն, այնտեղ արդեն կորոշեն թե պատվաստման ձևերը, թե սխեմաները», – նշել է նա։
Երեխային, ամենայն հավանակնությամբ, կծել է թափառող շներից մեկը, որոնց թիվը, ինչպես տեղացիներն են պատմում, գյուղում շատ մեծ է։ Ակնալիճ գյուղի վարչական ղեկավար Շողիկ Մուրադյանը հայտնել է, որ նախքան այս դեպքը թափառող շների վերաբերյալ ահազանգեր չեն եղել։
Մահացած երեխայի եղբայրը՝ 6 տարեկան, այս պահին հոսպիտալացված է Նորքի ինֆեկցիոն հիվանդանոցում։ Նրա մոտ գանգատներ չկան, սակայն բժիշկների հսկողության տակ է՝ հիվանդության հնարավոր ընթացքը կանխարգելելու նպատակով։ Հիվանդանոցից NEWS.am-ին հայտնել են, որ կատաղության դրսևորումներ չկան, և երեխայի վիճակը կայուն է։
Առողջապահության նախարարությունը հորդորում է շան կամ որևէ կենդանու կծելու դեպքում դիմել տեղամասային բուժհաստատություն։ Ըստ նախարարության՝ բոլոր հաստատությունները բավարար չափով ապահովված են կատաղության դեմ պատվաստանյութով։

В селе Акналич, входящем в укрупненную общину Мецамор, зафиксирован случай смерти 2,5-летнего ребёнка в результате заражения бешенством после укуса собаки.
«Ребёнок был тихий. Собака была домашняя, ребёнок мог подойти близко, и собака его укусила», — рассказала соседка в беседе с Новости Армении-NEWS.am.
После происшествия ребёнку не сделали прививку против бешенства. Соседи отмечают, что ребёнок рос в заботливой семье, просто никто не представлял, к каким последствиям может привести укус собаки.
«У них пятеро детей, очень аккуратная, хорошая семья. Внимательные, заботливые к детям», — отметила одна из соседок.
Ребёнка доставили в больницу через 40 дней после инцидента, 15 августа, с высокой температурой, судорогами и ознобом. Ему был поставлен диагноз — бешенство.
По словам руководителя реанимационной службы медцентра «Сурб Аствацамайр» Игора Налчаджяна, состояние ребёнка ухудшалось, начались нарушения дыхания и работы сердца, его интубировали и подключили к аппарату искусственной вентиляции лёгких. В больнице у ребёнка дважды зафиксировали остановку сердца. Во второй раз врачам не удалось спасти его жизнь.
«Это вирус бешенства, который поражает центральную нервную систему. К врачу вообще не обращались, подумали: небольшая рана, соседская собака, лёгкое повреждение», — сообщил врач в интервью NEWS.am.
Он советует в подобных случаях немедленно обращаться к специалистам.
«Если кусает собака или любое другое животное, обязательно нужно обратиться в медицинское учреждение, там уже решат, какие прививки и схемы необходимы», — отметил он.
С большой вероятностью ребёнка укусила одна из бездомных собак, которых, по словам местных жителей, в селе очень много. Административный руководитель села Акналач Шогик Мурадян сообщил, что до этого случая жалоб на бездомных собак не поступало.
Брат скончавшегося ребёнка, 6-летний мальчик, в настоящее время госпитализирован в инфекционную больницу Норка. Жалоб у него нет, однако он находится под наблюдением врачей для профилактики возможного течения болезни. Из больницы Новости Армении-NEWS.am сообщили, что признаков бешенства нет, состояние ребёнка стабильное.
Министерство здравоохранения призывает при укусе собакой или любым другим животным обращаться в местное медицинское учреждение. По данным министерства, все учреждения обеспечены достаточным количеством вакцины против бешенства.