«Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր»-ի ազգայնացման մասին խոսք չի գնում։ Այս մասին օգոստոսի 27-ին մամուլի ասուլիսում հայտարարել է ՀԷՑ-ի նախկին պաշտոնակատար տնօրեն Դավիթ Ղազինյանը։
Նա հիշեցրեց, որ ընդհակառակը, քննարկվում է սեփականատիրոջն արժեքի փոխհատուցման հարցը՝ գումարած 15 տոկոս։ «Սա խոսում է այն մասին, որ կառավարությունը գնում է «ՀԷՑ»-ը։ Ազգայնացման մասին խոսք չկա։ Սա ուղղակի փորձ է՝ այս իրավիճակը այս տեսքով իրենց ընտրազանգվածին ներկայացնելու համար։ Մենք նույնիսկ ազգայնացման մասին օրենք չունենք և չենք կարող ունենալ, իսկ այն երկրները, որոնք ընդունել են նման օրենք, բախվել են ներդրումների հետ կապված խնդիրների», - նշել է Ղազինյանը։
Ընկերության նախկին տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատարը կասկած է հայտնել ընկերությունը ղեկավարելու ներկայիս ղեկավարության կարողությունների վերաբերյալ՝ նշելով. «Ինչպե՞ս են նրանք ընդհանրապես ղեկավարելու։ 14 ընկերություններ, որոնց հետ մտադիր են աշխատել, իսկ ո՞վ է դրանց ընդհանրապես ստուգել»։ Նրա խոսքով՝ քաղաքական քմահաճույքի պատճառով հսկայական գումարներ են ծախսվում։ «Հնարավոր գնորդը պետք է հաշվի առնի բոլոր ռիսկերը և հաշվի առնելով դժվար թե գնա գործարքի։ Իշխանափոխությունից հետո մեծ քրեական գործ կհարուցվի՝ ով ում է զանգել, ով է ցուցումներ տվել և այլն։ Գումարը շատ մեծ է և իշխանությունները դժվար թե կարողանան որևէ մեկին նման գործարք պարտադրել։ Նախկին գործընկերները պատմում են այն մասին, թե ինչ է կատարվում, մարդիկ շենքում վախենում են հեռախոսով խոսել, աշխատակիցներին ուղիղ հարցնում են իրենց քաղաքական հայացքների մասին և անհամաձայնություն հայտնողներին ցույց են տալիս դռան տեղը», - պատմել է Ղազինյանը։

О национализации «Электрических сетей Армении» речь не идет. Об этом заявил бывший и.о. директора ЭСА Давид Казинян 27 августа на пресс-конференции.
Он напомнил, что как раз наоборот, обсуждается вопрос возмещения стоимости владельцу - плюс 15 процентов. «Это говорит о том, что правительство покупает ЭСА. Речь о национализации не идет. Это попытка скормить в таком виде ситуацию своему электорату. У нас даже нет закона о национализации и быть не может, а страны, принявшие такой закон, столкнулись с проблемами с инвестициями», - отметил Казинян.
Бывший и.о. директора выразил сомнение способностями нынешнего руководства компании управлять ею: «Как они вообще будут управлять? 14 компаний, с которыми они намерены работать, а кто их вообще проверял?». По его словам, из-за политической прихоти тратятся огромные суммы. «Возможный покупатель должен просчитать все риски и просчитав вряд ли пойдет на сделку. После смены власти будет большое уголовное дело – кто кому звонил, кто давал указания и так далее. Сумма очень большая, и власти вряд ли могут кому-то навязать такую сделку. Бывшие коллеги рассказывают о том, что творится, люди боятся в здании говорить по телефону, сотрудников прямо спрашивают о политических взглядах и несогласным указывают на дверь», - рассказал Казинян.