Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Չինաստանի Թիենծին քաղաքում մասնակցել է Շանհայի համագործակցության կազմակերպության գագաթնաժողովի ՇՀԿ+ ձևաչափի հանդիպմանը և հանդես եկել ելույթով: Վարչապետը, մասնավորապես, նշել է.
«Պատվավո՛ր նախագահող Սի Ծինփին,
Հարգելի՛ Նուրլան Երմեկբաև,
Ձե՛րդ գերազանցություններ,
Հարգարժա՛ն պատվիրակներ,
Նախ և առաջ կցանկանայի երախտագիտությունս հայտնել պարոն Սի Ծինփինին Շանհայի համագործակցության կազմակերպությունում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության նախագահության ներքո ընթացող գագաթնաժողովի շրջանակներում ՇՀԿ+ ձևաչափով հանդիպմանը մասնակցելու հրավերի համար:
Ինձ համար մեծ պատիվ է առաջին անգամ մասնակցել գագաթնաժողովին՝ որպես երկխոսության, վստահության և համագործակցության հարթակ:
Վստահ եմ, որ Չինաստանի նախագահության ներքո ձեռնարկվող քայլերն իրենց նպաստը կբերեն Շանհայի համագործակցության կազմակերպության շրջանակներում փոխգործակցության նոր ուղղությունների բացահայտմանը՝ գրանցելով նորանոր ձեռքբերումներ:
Օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում, Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփի աջակցությամբ, Ադրբեջանի նախագահի հետ ընդունեցինք խաղաղության Հռչակագիր, նախաստորագրվեց Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագիրը։
Այսպիսով, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղություն հաստատվեց։ Սա պատմական շրջադարձ է, որը շատ ավելի լայն տարածաշրջանային ազդեցություն կունենա։ Երեկ գագաթաժողովի մասնակից առաջնորդներն այսօր էլ շնորհավորում էին թե՛ մեզ, թե՛ Ադրբեջանին հաստատված խաղաղության համար, և ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել բոլոր շնորհավորանքների համար։
Այժմ մենք քննարկում ենք տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության, իրավազորության սկզբունքների հիման վրա մեր երկու երկրների միջև տրանսպորտային հաղորդակցությունների բացման հարցը։ Այս ջանքերը կներառեն Ադրբեջանի Հանրապետության հիմնական մասի և Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության միջև Հայաստանի Հանրապետության տարածքով անխոչընդոտ հաղորդակցությունը՝ Հայաստանի Հանրապետության համար միջազգային ու ներպետական հաղորդակցության փոխադարձ առավելություններով։
Ուզում եմ ընդգծել, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների ընդունած Հռչակագրում նաև համաձայնեցվել է որոշակի տերմինաբանություն, և կարծում եմ, որ ճշտված, համաձայնեցված այդ տերմինաբանության օգտագործումը կնպաստի կառուցողական մթնոլորտի և հետագա աշխատանքի իրացմանը: Ուզում եմ գործընկերներին տեղյակ պահել նաև, որ, մասնավորապես, Ադրբեջանի նախագահի կողմից օգտագործվող բառապաշարը մեր կողմից չի ընկալվում այն տրամաբանության մեջ, որը մենք համաձայնեցրել ենք Վաշինգտոնում, մանավանդ որ այդ համաձայնությունների շրջանակներում Հայաստանի Հանրապետությունը և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները կիրականացնեն հաղորդակցության ներդրումային ծրագիրը, որը կոչվում է «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման»։
Այս ծրագիրը բխում է Հայաստանի Հանրապետության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծից, որի վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետությունը և Միացյալ Նահանգները ստորագրեցին երկկողմ հուշագիր այդ նախագիծը զարգացնելու և այդ նախագծում ներդրումներ անելու ուղղությամբ: Այս ամենի, այս նախագծերի իրականացման արդյունքում, և ես ուզում եմ վերահաստատել, որ Հայաստանի Հանրապետությունը հավատարիմ է ձեռք բերված պայմանավորվածություններին, և մենք վճռական ենք հնարավորինս արագ այդ պայմանավորվածությունները կյանքի կոչել: Եվ այդ ամենի արդյունքում կբացվի ոչ միայն հաղորդակցությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ներպետական, երկկողմ և միջազգային հաղորդակցության համար, այլև լոգիստիկ նոր հնարավորություններ կստեղծվեն Շանհայի համագործակցության կազմակերպության անդամ բոլոր երկրների, ներառյալ մեր և Ադրբեջանի անմիջական հարևանների համար։
Երեկ այստեղ՝ Թիենծինում, Շանհայի համագործակցության կազմակերպության գագաթնաժողովի շրջանակներում, մեզ համար ևս մեկ կարևոր իրադարձություն տեղի ունեցավ։ Երկու երկրների ԱԳ նախարարները ստորագրեցին Հայաստանի և Պակիստանի միջև դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու մասին համատեղ կոմյունիկե, և ուզում եմ այս առիթով գոհունակությունս արտահայտել Պակիստանի վարչապետ, հարգարժան Շահբազ Շարիֆին։
Այս տարի Չինաստանի նախագահությունն անցկացվում է «ՇՀԿ կայուն զարգացման տարի» թեմատիկ ուղղվածության ներքո, որի շրջանակը ընդգրկում է նաև կենսաբազմազանության և բնական միջավայրի առջև ծառացած հրատապ մարտահրավերների հասցեագրումը՝ որպես կայուն զարգացման և գլոբալ բնապահպանական օրակարգի ևս մեկ կարևոր բաղադրիչ։
Որպես 2026 թվականին ՄԱԿ Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի COP17 համաժողովը հյուրընկալող և նախագահող երկիր` Հայաստանն ամենայն ջանքեր կգործադրի նպաստելու կոնվենցիաների, դրանց արձանագրությունների և գլոբալ շրջանակի նպատակների առաջխաղացմանը։
Հայաստանը կարևորում է բազմակողմ հարթակների շրջանակներում համագործակցությունը՝ որպես բազմաշերտ երկխոսության, հանդուրժողականության, փոխըմբռնման, մարդու իրավունքների պաշտպանության և համագործակցության խթանման կարևորագույն գործիք, և հույս ունենք, որ համատեղ ջանքերի շնորհիվ կարող ենք նպաստել ոչ միայն տարածաշրջանային, այլև միջազգային մակարդակում փոխըմբռնման և համերաշխության ամրապնդմանը:
Այս տեսանկյունից, կարծում եմ, գնահատելի է պարոն Սի Ծինփինի կողմից առաջ քաշված՝ Գլոբալ կառավարման նախաձեռնության հայեցակարգը՝ հատկապես ՄԱԿ-ի կանոնադրության և դրա առանցքային սկզբունքների վրա հիմնված բազմակողմ համակարգի պահպանման և ամրապնդման կարևորության համատեքստում, և մենք աջակցում ենք պարոն Սի Ծինփինի այդ նախաձեռնությանը։
Վերջում ուզում եմ գոհունակությամբ ընդգծել, որ այս գագաթնաժողովը պատմական է նաև Հայաստանի և Չինաստանի հարաբերութուններում, որովհետև մենք նախագահ Սի Ծինփինի հետ ընդունեցինք հայտարարություն՝ արձանագրելով, որ Հայաստանի և Չինաստանի համագործակցությունը զարգացել և հասել է ռազմավարական գործընկերության մակարդակի, և ես համոզված եմ՝ այդ հենքի վրա մեր երկրների հարաբերություններն առաջիկայում էլ ավելի կզարգանան:

Премьер-министр Никол Пашинян принял участие в заседании формата ШОС+ в рамках саммита Шанхайской организации сотрудничества в Тяньцзине (Китай) и выступил с речью. Премьер-министр, в частности, отметил:
«Уважаемый председатель Си Цзиньпин,
Уважаемый Нурлан Ермекбаев,
Ваши превосходительства,
Уважаемые делегаты,
Прежде всего, хотел бы выразить признательность господину Си Цзиньпину за приглашение принять участие во встрече формата ШОС+ в рамках саммита под председательством Китайской Народной Республики в Шанхайской организации сотрудничества.
Для меня большая честь впервые участвовать в саммите, который стал площадкой для диалога, доверия и сотрудничества.
Уверен, что шаги, предпринятые в период председательства Китая, будут способствовать открытию новых направлений сотрудничества в рамках Шанхайской организации сотрудничества и достижению новых успехов.
Уважаемые коллеги!
8 августа в Вашингтоне при поддержке президента США Дональда Трампа мы с президентом Азербайджана приняли Декларацию о мире и парафировали Соглашение об установлении мира и межгосударственных отношениях между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой.
Таким образом, между Арменией и Азербайджаном установлен мир. Это исторический поворотный момент, который будет иметь гораздо более широкое региональное значение. Вчера лидеры, участвовавшие в саммите, поздравили и нас, и Азербайджан с установлением мира, и я хочу поблагодарить вас за все поздравления.
В настоящее время мы обсуждаем вопрос открытия транспортного сообщения между нашими двумя странами на основе принципов территориальной целостности, суверенитета и юрисдикции. Эти усилия будут включать беспрепятственное сообщение между основной частью Азербайджанской Республики и Нахичеванской Автономной Республикой через территорию Республики Армения, что будет иметь взаимную выгоду для Республики Армения как в международном, так и во внутреннем сообщении.
Хочу подчеркнуть, что в Декларации, принятой лидерами Армении и Азербайджана, также согласована определённая терминология, и считаю, что использование этой уточнённой, согласованной терминологии будет способствовать конструктивной атмосфере и реализации дальнейшей работы. Хочу также проинформировать наших партнёров, что, в частности, лексика, используемая президентом Азербайджана, не воспринимается нами в той логике, о которой мы договорились в Вашингтоне, тем более, что в рамках этих соглашений Республика Армения и Соединённые Штаты Америки реализуют программу инвестиций в коммуникационную сферу под названием «Путь Трампа к международному миру и процветанию» (речь идет о заявлениях Алиева по поводу «зангезурскаого коридора» - ред).
Эта программа вытекает из проекта Республики Армения «Перекрёсток мира», в рамках которого Республика Армения и Соединённые Штаты подписали двусторонний меморандум о развитии и инвестировании в этот проект. В результате реализации этих проектов, и я хочу подтвердить, что Республика Армения привержена достигнутым договорённостям, и мы полны решимости реализовать их как можно скорее. В результате всего этого не только откроется сообщение между Арменией и Азербайджаном для внутреннего, двустороннего и международного сообщения, но и будут созданы новые логистические возможности для всех государств-членов Шанхайской организации сотрудничества, включая наших ближайших соседей и Азербайджан.
Уважаемые гости!
Вчера здесь, в Тяньцзине, в рамках саммита Шанхайской организации сотрудничества состоялось ещё одно важное для нас событие. Министры иностранных дел двух стран подписали совместное коммюнике об установлении дипломатических отношений между Арменией и Пакистаном, и я хочу выразить по этому случаю своё удовлетворение премьер-министру Пакистана, достопочтенному Шахбазу Шарифу.
В этом году председательство Китая проходит под тематическим руководством «Года устойчивого развития ШОС», в сферу которого также входит решение неотложных проблем, связанных с биоразнообразием и окружающей средой, как ещё одним важным компонентом повестки дня в области устойчивого развития и глобальной охраны окружающей среды.
В качестве принимающей стороны и председателя Конференции сторон Конвенции ООН о биологическом разнообразии в 2026 году Армения приложит все усилия для содействия продвижению конвенций, протоколов к ним и достижению целей глобальной рамочной программы.
Армения придаёт большое значение сотрудничеству в рамках многосторонних платформ как важному инструменту содействия многоплановому диалогу, толерантности, взаимопониманию, защите прав человека и сотрудничеству, и мы надеемся, что совместными усилиями мы сможем способствовать укреплению взаимопонимания и солидарности не только на региональном, но и на международном уровне.
С этой точки зрения, я считаю, что концепция Инициативы глобального управления, выдвинутая г-ном Си Цзиньпином, заслуживает внимания, особенно в контексте важности сохранения и укрепления многосторонней системы, основанной на Уставе ООН и его основных принципах, и мы поддерживаем инициативу г-на Си Цзиньпина.
В заключение, я хотел бы с удовлетворением подчеркнуть, что этот саммит также является историческим событием в отношениях между Арменией и Китаем, поскольку мы приняли совместное с председателем Си Цзиньпином заявление, в котором констатируется, что сотрудничество между Арменией и Китаем развивается и достигло уровня стратегического партнерства, и я убеждён, что на этой основе отношения между нашими странами будут развиваться и дальше.