Հայաստան խմբակցության պատգամավորական աթոռը թափուր է, որովհետև ԱԺ պատգամավոր Արթուր Սարգսյանը կեղծ մեղադրանքներով գտնվում է անազատության մեջ։ Այս մասին այսօր՝ սեպտեմբերի 8–ին, ԱԺ նիստերի մեկնարկին հայտարարեց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանը։
Նա հիշեցրեց, որ այս գումարման ԱԺ-ի սկզբում էլ էր Արթուր Սարգսյանը անազատության մեջ՝ դատավոր Արմեն Դանիելյանի անօրինական որոշումով։
«Արթուր Սարգսյանն անցնող 4 տարիներին շարունակեց մնալ սկզբունքային, հայրենասեր, ինչպես պինդ սյունեցի և դրա համար այստեղ դատախազի այստեղ հրապարակած կեղծ տվյալների վրա, ինչպես «Սրբազան շարժման» կողմնակից 18 արդարները, ինչպես Միքայել արքեպիսկոպոսը, ինչպես Կարեն Կարապետյանը քաղաքական հետապնդումների արդյունքում այսօր գտնվում են անազատության մեջ։ Բայց իրականում Սարգսյան Արթուրը շատ ավելի ազատ է քան ԱԺ դահլիճում նստած մեզնից որևէ մեկը, կամ մեր երկրի յուրաքանչյուր քաղաքացին»,- հայտարարեց Գեղամ Մանուկյանը։
Նա նշեց որ Արթուր Սարգսյանը և մյուսները պայքարում են Երկրի ազատության, արդարության, ժողովրդի իրավունքների վերատիրացման համար։

Парламентское кресло оппозиционного блока «Армения» пустует потому, что депутат Национального Собрания Артур Саркисян находится в заключении по ложным обвинениям. Об этом на заседании Национального Собрания заявил 8 сентября депутат от оппозиционного блока «Армения» Гегам Манукян.
Он напомнил, что Артур Саркисян находился в заключении из-за незаконного решения судьи Армена Даниеляна с самого начала работы парламента 8-го созыва. «Артур Саркисян, как непоколебимый житель Сюника, в течение прошедших 4 лет продолжал оставаться принципиальным патриотом. По этой причине, на основании ложных данных, опубликованных здесь прокурором, он, как впрочем и 18 сторонников движения «Священная борьба», как и архиепископ Микаел, как и Самвел Карапетян сегодня продолжают находиться в заключении», - сказал Манукян.
По мнению депутата, речь, по сути, идет о политических преследованиях. «Но на самом деле Артур Саркисян гораздо более свободен, чем любой из нас, сидящих здесь – в зале заседаний Национального Собрания Армении, или же любой из граждан нашей страны», - подчеркнул парламентарий.
Манукян подчеркнул , что Артур Саркисян и другие борются за свободу, справедливость и восстановление попранных прав армянского народа.