«Սա հերթական ճնշման գործիքն է և շարունակաբար կպահպանվի։ Որևէ ձևով նահանջ չեմ տեսնում այդ հռետորաբանությունից՝ չնայած Հայաստանի իշխանությունների լավատեսական գնահատականներին»։ Այս մասին այսօր՝ սեպտեմբերի 9-ին, NEWS.am–ի հետ զրույցում ասաց Դիվանագետների համահայկական խորհրդի հիմնադիր Վահագն Մելիքյանը՝ խոսելով այն մասին, որ օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում տեղի ունեցած եռակողմ հանդիպումից և փաստաթղթերի ստորագրումից հետո էլ Ադրբեջանի նախագահը շարունակում է կիրառել «Զանգեզուրի միջանց» տերմինը։
Վահագն Մելիքյանի խոսքով, տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման մասին խոսք գնալ չի կարող, քանի դեռ Ադրբեջանը շարունակում է նույն հռետորաբանությունը, որը կար մինչև օգոստոսի 8-ի հանդիպումն ու փաստաթղթերի ստորագրումը։
«Հայկական կողմն այս հռչակագիրը որպես դարի պայմանագիր էր ներկայացնում։ Այնուամենայնիվ, այն չի ստեղծում այն պարարտ հողը, որ գիտակից և ադեկվատ մարդիկ ընդունեն, որ սա խաղաղության ճանապարհին արված մի քայլ է։ Ինչքան էլ օրվա վարչախմբի ղեկավարը հայտարարի, որ Ադրբեջանի նախագահի բառապաշարը չի համապատասխանում հնչակագրի ոգուն, նույն բանը հնչում է նաև Անկարայից։ Ինչպիսի շարունակություն կլինի՝ ժամանակը ցույց կտա։ Բայց, կարծես թե, Հայաստանի օրվա իշխանություններին չի հաջողվում վերավաճառել այս տրամաբանությունը՝ ասելով, որ մեր ինքնիշխանության և իրավազորության ներքո է ամեն ինչ»,–ասաց Մելիքյանը։
Վահագն Մելիքյանի խոսքով, օգոստոսի 8-ին Վաշինգթոնում ձեռք բերված համաձայնությունները 2026 թվականի խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ կարող են խաղաթուղթ դառնալ օրվա իշխանությունների ձեռքում։
«Վստահ եմ՝ խաղաղությունն առանցքային է լինելու քարոզարշավում։ Փաշինայնն այդ «խաղաղության թղթով» փորձելու է վերանվաճել, վերազավթել իշխանությունը։ Փաշինյանը ակնկալում էր, որ իր ռեյտինգը կայծակնային արագությամբ կբարձրանա խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրումից հետո, բայց կարծես թե, դա չի ստացվել։ Սա չի կարող չնեղել և չջղաձգել նրան, դրա համար պիտի հորինվեն նոր հեքիաթներ, նոր արգումենտներ, նորից նախկինների թալանի մասին հեքիաթներն են առաջ բերելու, որպեսզի կարողանան կոծկել այն ամենը, ինչը դեռ պիտի կատարվի վարագույրների հետևում»,–հավալեց Մելիքյանը։

«Это очередной инструмент давления, и его необходимо применять постоянно. Я не вижу отступления от этой риторики, несмотря на оптимистичные оценки властей Армении». Об этом в интервью  Новости Армении-NEWS.am сегодня, 9 сентября, заявил основатель Всеармянского совета дипломатов Ваагн Меликян, комментируя тот факт, что даже после трехсторонней встречи в Вашингтоне 8 августа и подписания документов президент Азербайджана продолжает использовать термин «Зангезурский коридор».
По словам Ваагна Меликяна, пока Азербайджан продолжает использовать ту же риторику, что и до встречи и подписания документов 8 августа, не может быть и речи о мире в регионе.
«Армянская сторона представила эту декларацию как договор века. Однако она не создает благоприятной почвы для того, чтобы сознательные и адекватные люди признали это шагом на пути к миру. Сколько бы глава нынешней администрации ни заявлял, что лексика президента Азербайджана не соответствует духу документа, то же самое слышно и из Анкары. Каким будет продолжение, покажет время. Но, похоже, нынешним властям Армении не удается переиначить эту логику, заявляя, что всенаходится под нашим суверенитетом и юрисдикцией», — заявил Меликян.
ПословамВаагна Меликяна, достигнутые в Вашингтоне 8 августа соглашения могут стать разменной картой в руках нынешней власти на парламентских выборах 2026 года.
«Уверен, что мир будет ключевым фактором в кампании. С помощью этой «мирной бумаги» Пашинян попытается вернуть, вновь завоевать, узурпировать власть. Пашинян рассчитывал на молниеносный рост своего рейтинга после парафирования мирного соглашения, но, похоже, этого не произошло. Это не может не раздражать и не злить его, для этого придется придумывать новые сказки, новые аргументы, снова пускать в ход байки о разграблении прежнего, чтобы прикрыть все то, что еще предстоит сделать за кулисами», — сказал он.