«Զարմանալի է, որ կառավարությունն այսքան մեծ գումար է հատկացրել անհուսալի վարկերի մարման համար՝ հաշվի առնելով, որ նախատեսված 218 հազար քաղաքացուց այս պահի դրությամբ ծրագրին դիմել է ընդամենը 5715 քաղաքացի»։ Այս մասին այսօր՝ սեպտեմբերի 11-ին, NEWS.am–ի հետ զրույցում ասաց տնտեսագետ Աղասի Թավադյանը՝ խոսելով այն մասին, որ կառավարությունն այսօրվա նիստում որոշում ընդունեց ևս 520 մլն դրամ հատկացնել, որպեսզի մինչեւ հոկտեմբեր մարվեն անհուսալի վարկեր ունեցողների պարտավորությունները։
«Նախագիծն ի սկզբանե մի քանի նպատակ էր հետապնդում։ Առաջին նպատակը ստվերի կրճատումն է. հասկանալի է՝ անհուսալի վարկառուները չէին կարող գրանցված աշխատել, որովհետև հարկադիրը աշխատավարձի 50 տոկոսը կվերցներ։ Նախագիծը երկարաժամկետում որոշակիորեն կարող է ավելացնել պետական բյուջե մտնող հարկերը, սակայն տեսնում ենք, որ ծրագիրը չի աշխատում։ Երկրորդ նպատակը բանկային համակարգին աջակցելն է։ 2025 թվականի սկզբից Երևանում եկամտահարկի հետվերադարձը չի գործում. դա բանկային համակարգի համար պետական բյուջեից ստացվող բավական մեծ եկամուտ էր։ Այս ծրագրի նպատակներից մեկն էլ բանկային համակարգին աջակցելն էր, սակայն ծրագիրը չի աշխատում, ինչը խոսում է նաև այն մասին, որ դրա մասին շատերը չգիտեն, կամ որ վստահության մակարդակն այնքան էլ մեծ չէ»,–ասաց Թավադյանը։
Տնտեսագետ Աղասի Թավադյանի խոսքով, անհուսալի վարկերը մարելով կառավարությունը սոցիալ-տնտեսական խնդիրներ լուծելուց զատ նաև քաղաքական նպատակներ է հետապնդում, հատկապես, որ մի քանի ամսից ընտրություններ են լինելու։
«Կարելի է ասել՝ կաշառք է 2026 թվականին կայանալիք ընտրությունների նախօրեին, սակայն ինչպես տեսնում եք՝ ծրագրից շատ քիչ մարդ է օգտվում, իշխանությունների ծրագիրն այնքան էլ լավ չի աշխատում»,–նշեց Թավադյանը։
Կառավարությունն իր ծրագրով աջակցություն է տրամադրում 218 հազար անհուսալի վարկառուների, որոնց վարկը չի գերազանցում 1 մլն դրամը։ Տնտեսագետի խոսքով սակայն, Հայաստանում շուրջ 340 հազար անհուսալի վարկառու կա, ինչը նշանակում է, որ սոցիալական խնդիր լուծելու տեսանկյունից էլ կառավարության այս ծրագիրը չի հաջողել։

«Вызывает удивление, что правительство выделило такую большую сумму денег на погашение безнадежных кредитов, учитывая, что из запланированных 218 тысяч граждан, на данный момент в программе обратились только 5715». Об этом сегодня, 11 сентября, в беседе с Новости Армении-NEWS.am заявил экономист Агаси Тавадян, комментируя тот факт, что на сегодняшнем заседании правительство приняло решение выделить еще 520 миллионов драмов на погашение обязательств тех, у кого есть безнадежные кредиты, до октября.
Проект изначально преследовал несколько целей. Первая — сокращение теневой экономики. Понятно, что неблагонадежные заемщики не могли работать официально, поскольку взыскание по ипотеке забирало бы 50% их зарплаты. В долгосрочной перспективе проект может привести к некоторому увеличению налогов в государственный бюджет, но мы видим, что программа не работает. Вторая — поддержка банковской системы.
С начала 2025 года в Ереване не действует программа возврата подоходного налога. Это был довольно большой доход для банковской системы из госбюджета. Одной из целей этой программы была поддержка банковской системы, но программа не работает, что также свидетельствует о том, что многие о ней не знают, или же уровень доверия к ней невысок», — сказал Тавадян.
По словам экономиста Агаси Тавадяна, погашая безнадежные кредиты, правительство преследует не только решение социально-экономических проблем, но и политические цели, особенно учитывая, что через несколько месяцев пройдут выборы.
«Можно сказать, что это взятка в преддверии выборов 2026 года, но, как видите, программой мало кто пользуется, программа властей работает не очень хорошо», — отметил Тавадян.
Согласно программе правительства, предусмотрена поддержка218 000 необеспеченных заемщиков, кредиты которых не превышают 1 миллиона драмов. Однако, по словам экономиста, в Армении насчитывается около 340 000 необеспеченных заемщиков, что означает, что данная программа правительства не достигла успеха с точки зрения решения социальной проблемы.