Հեղափոխությունից հետո ռեֆորմների հարցում ամենաշտապող մարդկանցից մեկն եմ եղել, բաց հետո ես հասկացել եմ, որ ռեֆորմը մի բան է, որ պետք է դանդաղ լինի, որովհետև եթե դանդաղ չէ, ռեֆորմ չէ, բռնկվում է: Բռնկվեց, լույսից բոլորս տպավորվեցինք, նույնիսկ տաքացանք, հետո մարեց, ու բոլորս մոռացանք դրա գոյության մասին: Ռեֆորմը դանդաղ բան է: Այս մասին այսօր՝ սեպտեմբերի 15–ին, «Համապարփակ անվտանգություն և դիմակայություն 2025» միջազգային համաժողովում իր ելույթում նշեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ճապոնական խոսույթ կա, ինձ շատ է դուրս գալիս: Ասում է՝ արագը դանդաղն է, բայց առանց ընդհատումների: Ռեֆորմը չպետք է լինի արագ, բայց դա չի նշանակում, որ պետք է լինի դանդաղ, այսինքն՝ արագը դանդաղն է, բայց առանց ընդհատումների:
Մյուս արագությունը, որը արագ է, մեկ է՝ ընդհատվելու է, որովհետև հևիհև ենք լինելու, և գոնե շունչ առնելու համար պետք է կանգ առնել: Դա արդեն վակուում է ստեղծում, խզում է ստեղծում ռեֆորմի բովանդակության համար»,- ասաց նա:

После революции я был одним из тех, кто больше всех спешил в вопросе реформ, но потом понял, что реформы должны быть медленными, потому что если нет медлительности, то это не реформы, а вспышка. Об этом заявил на международной конференции «Всеобъемлющая безопасность и противостояние – 2025» 15 сентября премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Есть японская поговорка, которая мне очень нравится. Она гласит: быстро – это медленно, но без перерывов. Реформа не должна быть быстрой, но это не значит, что она должна быть медленной. То есть быстро – это медленно, но без перерывов. Нужно остановиться хотя бы для того, чтобы перевести дух. Это уже создает вакуум, разрыв для содержания реформы», - отметил Пашинян.