Ընդհանուր առմամբ, Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունները կայուն և լավ են զարգանում։ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը այս մասին հայտարարել է Կրեմլում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպման ժամանակ։
«Առևտրաշրջանառությունը կազմում է գրեթե 11 միլիարդ դոլար՝ կարծում եմ, որ սա Հայաստանի արտաքին առևտրաշրջանառության 34 տոկոսն է։ Մեր վիճակագրության համաձայն՝ Ռուսաստանի հետ Հայաստանի առևտրաշրջանառությունը կազմում է 11,7 միլիարդ դոլար։ Սա ռեկորդային ցուցանիշ է 2024 թվականի համար։
Հարաբերությունները զարգանում են նաև մնացած բոլոր ոլորտներում։ Մենք միշտ ունենք քննարկելու բան, չնայած վերջերս ենք հանդիպել, բայց այնուամենայնիվ, շատ ուրախ ենք ձեզ տեսնել Մոսկվայում», - նշել է Պուտինը։

In general, relations between Russia and Armenia are developing stably and well, Russian President Vladimir Putin said during a meeting with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan in the Kremlin.
"The trade [between Russia and Armenia] is almost $11 billion—I believe this is 34 percent of Armenia's foreign trade. According to our statistics, Armenia's trade with Russia is $11.7 billion; this is a record figure for 2024.
Relations [between Russia and Armenia] are developing in all other domains also. We always have something to discuss, although we met recently, but nevertheless, we are very glad to see you in Moscow," Putin noted, addressing Pashinyan.