Ես հակընդդեմ առաջարկ ունեմ. առաջարկում եմ, որպեսզի Սերժ Սարգսյանը ու Ռոբերտ Քոչարյանը հայտարարեն, որ դուրս են գալիս քաղաքականությունից, որպես երկար տարիներ Հայաստանը կեղեքած կոռուպցիոն համակարգի հիմնադիրներ և ղեկավարներ և նաև ընտրակեղծարարներ։ Այս մասին այսօր՝ սեպտեմբերի 26–ին, ԱԺ–ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց ԱԾ փոխխոսնակ Ռուբեն Ռուբինյանը՝ անդրադառնալով նրան, որ այս պահին դրսում կան հավաքված մարդիկ ու պահանջում են, որ Նիկոլ Փաշինյանը հեռանա։
«Առաջարկում է, որ ՀՅԴ–ն ինքնալուծարվի, որովհետև դա մի կուսակցություն է, որը իր 004 շրջաբերականով ֆիքսել է, որ իր նպատակն է Հայաստանի անկախությունից հրաժարվելը, հետո կխոսենք։ Իսկ մենք կհեռանանք իշխանությունից այն ժամանակ, երբ ժողովուրդը կասի, որ այլևս չի ուզում, որ մենք լինենք իշխանություն։ Դրա մեխանիզմը հայտնի է՝ ընտրություններ»,–ասաց նա։
Դիտարկմանը, որ չկա դատարանի որոշում, որ նախկին նախագահները կոռուպցիայի մեջ են ներգրավված եղել, Ռուբինյանն ասաց. «Եթե ես ճիշտ եմ հիշում, դուք օրինակ Սերժ Սարգսյանի նախագահության տարիներին, որպես լրագրող, գրում էիք այդ թվում իշխանությունների կոռուպցիայի մասին, ինչի՞ էիք գրում, փաստեր ունեի՞ք։
ես ճի՞շտ եմ հասկանում, որ հիմա լրագրողներիդ շրջանում կոնսենսուս կա, որ օրինակ, Սերժ Սարգսյանը և ՀՀԿ–ն ընտրակեղծարարներ չեն և կոռումպացված չեն եղել։ Եթե դա է ձեր կոնսենսուսը, ուրեմն դուք ընդհանրապես կապ չունեք Հայաստանի ներքաղաքական դաշտի և հանրային մտքերի հետ։
Եթե իմ ասածները սխալ լինեին, Սերժ Սարգսյանը չէր հեռացվի իշխանությունից։ Էլ չեմ ասում քո այն բազմաթիվ գույքերը, որ դատախազությունը պահանջում է Ռոբերտ Քոչարյանից ու իր ընտանիքից, որը գումարային մոտ 200 միլիոն դոլար է։ Ինքը մուծվելու է դա, ձև չունի»,–ասաց նա։

У меня есть встречное предложение:  предлагаю Сержу Саргсяну и Роберту Кочаряну объявить об уходе из политики, как основателям и руководителям коррупционной системы, которая долгие годы угнетала Армению, и как фальсификаторам выборов. Об этом заявил в беседе с журналистами в парламенте 26 сентября вице-спикер НС Армении Рубен Рубинян, касаясь того, что на улице собрались люди, требующие отставки премьер-министра Армении Никола Пашиняна.
«Предлагаю АРФ Дашнакцутюн самораспуститься, поскольку это партия, которая в своем циркуляре 004 зафиксировала, что ее целью является отказ от независимости Армении, потом уже и поговорим. А мы уйдем тогда, когда народ скажет, что больше не хочет, чтобы мы были у власти. Механизм известен - выборы», - заявил Рубинян.
На замечание об отсутствии судебного решения о причастности бывших президентов к коррупции, вице-спикер НС сказал: «Если мне не изменяет память, например, во времена президентства Сержа Саргсяна вы, как журналист, писали в том числе и о коррупции во власти. А почему писали, у вас были факты?
Правильно ли я понимаю, что сейчас среди журналистов существует консенсус, что, например, Серж Саргсян и Республиканская партия Армении не являются фальсификаторами выборов и не были коррумпированными? Если это ваш консенсус, то вы не имеете абсолютно никакого отношения к внутриполитическому полю и общественному мнению в Армении.
Если бы то, о чем я говорю было неправдой, то Серж Саргсян не был бы отстранен от власти. Не говоря уже о многочисленном имуществе, которые Генпрокуратура требует от Роберта Кочаряна и его семьи, на сумму около 200 млн долларов. Он обязательно заплатит».