2026 թվականի հունվարի 1-ից թոշակառուների և նպաստառուների համար նախատեսված քեշբեքի չափը կբարձրանա՝ ներկայիս 12%-ի փոխարեն դառնալով 20%։ Սա հնարավորություն կտա թոշակների և նպաստների չափը բարձրացնել միջինը 3000-5000 դրամով։ Այս մասին հոկտեմբերի 1-ին, կառավարության ժամի ընթացքում, հայտարարել է Հայաստանի աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արսեն Թորոսյանը։
Նա հայտնել է, որ միջինում 12% քեշբեք ունենալու դեպքում աճը կազմում է մոտավորապես 4000 դրամ։
Պաշտոնյան պարզաբանել է, որ փոփոխությունները թույլ կտան բարձրացնել կենսաթոշակներն ու նպաստները՝ անկանխիկ գնումներ կատարելիս։
Այս առումով Թորոսյանը կոչ է արել ավելի ակտիվ անկանխիկ գնումներ կատարել։
Նախարարը հավելել է, որ իշխանություններն ինովացիոն գործիքներ են ներդնում թոշակները բարձրացնելու համար։ «Հիմա գործում է քեշբեքի ծրագիրը, որը թույլ է տալիս թոշակառուներին և նպաստառուներին բարձրացնել իրենց իսկ թոշակների և նպաստների չափը, ինչպես նաև պայքարել «ստվերի» դեմ։ Դա լրացուցիչ հարկային միջոցներ է գեներացնում, որոնց մի մասը կրկին ուղղվում է թոշակների ու նպաստների վճարմանը»,- ընդգծել է Թորոսյանը։

С 1 января 2026 года размер кэш-бека для получателей пенсий и пособий повысится до 20% вместо нынешних 12%, это позволит поднять размер пенсий и пособий в среднем на 3000-5000 драмов. Об этом во время правительственного часа 1 октября заявил министр труда и социальных вопросов Армении Арсен Торосян.
Он сообщил, что в условиях 12%-ого среднего кэш-бека рост составляет примерно 4000 драмов.
Чиновник уточнил, что изменения позволят повысить пенсий и пособий при совершении покупок в безналичной форме.
В связи с этим Торосян призвал активнее совершать покупки в безналичной форме.
Министр добавил, что власти внедряют инновационные инструменты для повышения пенсий. «Сейчас действует программа кэш-бэка, которая позволяет пенсионерам и получателям пособий поднять размер своих же пенсий и пособий, а также бороться с «тенью». Это генерирует дополнительные налоговые средства, часть которых вновь идет на выплату пенсий и пособий», - подчеркнул Торосян.