Ամերիաբանկը մոտ 350 միլիոն դոլարի վարկ է տրամադրել հանքարդյունաբերական ընկերություններին։ Դրա մասին հոկտեմբերի 3-ին «Հայաստանի հանքարդյունաբերությունը» ֆորումի («Mining Armenia Forum 2025») շրջանակում լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է Ameriabank-ի կորպորատիվ և ներդրումային բանկային գործունեության տնօրեն՝ Գագիկ Սահակյանը։
«Ցանկանում եմ շնորհավորել ֆորումի կազմակերպիչներին։ Դա այս ֆորումի անցկացման երկրորդ տարին է, և այն շատ հաջողված է եղել։ Անցյալ տարի Ameriabank-ը հաճույքով էր մասնակցել։ Այն ժամանակ մենք վստահ էինք, որ ֆորումը կդառնա կանոնավոր միջոցառում և կհավաքի ոլորտի բոլոր մասնակիցներին՝ հիմնական խաղացողներին, կառավարության ներկայացուցիչներին, բնապահպաններին և, իհարկե, ոլորտը ֆինանսավորող բանկերին։
Հանքարդյունաբերությունը շատ կարևոր ոլորտ է Հայաստանի համար։ Դրա կարևորությունը սկիզբ է առել դեռևս խորհրդային ժամանակաշրջանից, երբ Սյունիքում և Լոռիում ստեղծվեցին առաջին հանքարդյունաբերական ձեռնարկությունները։ Ավելի ուշ՝ խորհրդային շրջանում, դրվեց այն հիմքը, որն այժմ գոյություն ունի։ Այսօր ոլորտը հպարտանում է մի շարք շատ ուժեղ և ազդեցիկ կազմակերպություններով, որոնք կազմում են Հայաստանի արտահանման զգալի մասը։
Ameriabank-ը՝ որպես վերջին 10 տարիների ընթացքում Հայաստանի խոշորագույն վարկատուն, հանքարդյունաբերության ոլորտը միանշանակ առաջնահերթություն է համարում։ Ներկայում մենք հանքարդյունաբերության ընկերություններին մոտ 350 միլիոն դոլարի վարկեր ենք տրամադրել, և նախատեսում ենք մոտ ապագայում այս թիվը հասցնել մոտ կես միլիարդ դոլարի, եթե նոր հանքարդյունաբերական նախագծերը դրական միտումներ ցուցաբերեն: Այս ոլորտը չափազանց կարևոր է Հայաստանի համար: Այն երկրի տնտեսության շարժիչ ուժն է: Մաղթում եմ բոլորին հաջող ավարտ այսօր և վաղը կայանալիք ֆորումում: Կցանկանայի, որ այլ ոլորտների ներկայացուցիչները ևս նմանատիպ միջոցառումներ անցկացնեն, որոնք շատ օգտակար են բոլոր մասնակիցների համար»,- ընդգծել է Սահակյանը։
Ameriabank-ի կորպորատիվ վաճառքի և հաճախորդների հետ հարաբերությունների կառավարման ղեկավար Էդվարդ Առաքելյանը ևս շնորհավորել է միջոցառման կազմակերպիչներին՝ ֆորումը հանքարդյունաբերության համար շատ կարևոր միջոցառում անվանելով։
«Այս ոլորտը կենսական նշանակություն ունի երկրի տնտեսության համար։ Մենք փորձեցինք հասկանալ, թե ինչպես կարելի է դա չափել և որոշ թվային տվյալներ ենք ստացել։ Միայն 5000 մարդ Ameriabank միջոցով աշխատավարձ են ստանում հանքարդյունաբերության ոլորտում գործող ընկերություններից։ Դա կազմում է 5000 ընտանիք։ Այդ 5000 մարդը մոտ 60 միլիոն դոլարի ընդհանուր վարկեր ունի։ Այդ վարկերի մեջ են մտնում բնակարանային վարկերը, ավտոմեքենաների վարկերը և սպառողական վարկերը։ Մեկ այլ կարևոր ցուցանիշ. այս հանքարդյունաբերական ընկերությունները տարեկան մոտ 500 միլիոն դոլար են փոխանցում Հայաստանի իրավաբանական անձանց։ Դա նշանակում է, որ ավելի քան 3000 իրավաբանական անձինք ծառայություններ են մատուցում այդ ընկերություններին։ Վերոնշյալ տվյալները պատկերացում են տալիս մեր տնտեսության համար այս ոլորտի կարևորության մասին»,- նշել է Առաքելյանը։
Նա պարզաբանել է, որ խոսքը 45 ընկերության մասին է։
«Ներկայում երկրում լեռնահանքային արդյունաբերության ոլորտում ութ խոշոր ընկերություն է գործում։ Մենք տվյալներ ենք վերցրել մեր ամբողջ ոլորտում գործող ընկերությունների տվյալների բազայից։ Դա նշանակում է, որ դրանց մեջ կարող են լինել քարի հանքաքարի արդյունահանմամբ զբաղվող ընկերություններ, ինչպես նաև այլ ձեռնարկություններ։ Դրանք միայն Ameriabank-ի տվյալներն են։
Երկրորդ կարևոր թեման սիներգիայի և հանքարդյունաբերության ոլորտների համագործակցությունն ու հնարավորություններն են ապագայում։ Քանի որ էներգետիկ ոլորտը ենթարկվում է գլոբալ վերափոխման և էլեկտրաֆիկացման, մետաղների պահանջարկը առաջիկա տարիներին զգալիորեն կաճի։ Դա հանքարդյունաբերական ընկերությունների համար զգալի հնարավորություններ է ստեղծում, քանի որ գները կդառնան ավելի կանխատեսելի, ինչը նրանց հնարավորություն կտա հաջողությամբ իրականացնել իրենց նախագծերն առաջիկա տարիներին։
Այս հարցի մեկ այլ շատ կարևոր կողմ կա՝ շրջակա միջավայրի և սոցիալական պատասխանատվությունը, որը հանքարդյունաբերական ընկերությունները պետք է հավասարակշռեն և մեծ ուշադրություն դարձնեն միջազգային շրջակա միջավայրի չափանիշներին և սոցիալական հարցերին։
Բանկերը և միջազգային ֆինանսական հաստատությունները բավական խիստ պահանջներ են սահմանում հանքարդյունաբերական նախագծերը ֆինանսավորելիս, և ընկերությունը պետք է կարողանա համապատասխանել այդ չափանիշներին՝ համապատասխան ֆինանսավորում ստանալու համար»,- նշել է Առաքելյանը։
Նա պարզաբանել է, որ երբ բանկերը միջոցներ են ներգրավում միջազգային ֆինանսական հաստատություններից, որոնք դրանք պետք է բաշխեն, ներառյալ՝ հանքարդյունաբերական ընկերություններին, նրանք խիստ պարտավորություններ են ստանձնում, որ բոլոր վարկերը պետք է համապատասխանեն բնապահպանական և սոցիալական ռիսկերի չափանիշներին։
«Կարող եմ վստահորեն ասել, որ այս համակարգը Ameriabank-ում ներդրված է և խստորեն վերահսկվում է: Այսինքն, մենք տեսնում ենք այդ առաջընթացը ոչ միայն հանքարդյունաբերության ոլորտում, այլև բոլոր այն ոլորտներում, որոնք կապված են բնապահպանության և սոցիալական ռիսկերի հետ»,- եզրափակել է Առաքելյանը։

«Ameriabank» предоставил горнодобывающим компаниям кредиты на сумму около 350 миллионов долларов. Об этом во время форума «Горнодобывающая промышленность Армении» («Mining Armenia Forum 2025») 3 октября в беседе с журналистами заявил директор корпоративного и инвестиционного банкинга «Ameriabank» Гагик Саакян.
«Хочу поздравить организаторов форума. Уже второй год проводится очень хороший форум. В прошлом году «Ameriabank» с удовольствием принял в нем участие. Тогда была уверенность, что форум станет постоянным и сможет собирать всех вовлеченных в сфере людей: и основных игроков, и представителей правительства, и экологов и, конечно же, банки, финансирующие сферу.
Горнодобывающая промышленность – очень важная отрасль для Армении. Ее значимость восходит к временам до создания СССР, когда в Сюнике и Лори были созданы первые горнодобывающие предприятия. Позже, в советский период, была заложена та основа, которая сейчас существует. Сегодня в отрасли существует ряд очень сильных и влиятельных организаций, обеспечивающих существенную часть экспорта Армении.
«Ameriabank», являясь крупнейшим кредитором Армении на протяжении последних 10 лет, определенно считает горнодобывающий сектор приоритетным направлением. В настоящее время мы предоставили горнодобывающим компаниям кредиты на сумму около 350 миллионов долларов и планируем в обозримом будущем увеличить этот показатель примерно до полумиллиарда долларов, если в новых горнодобывающих проектах будут положительные тенденции. Этот сектор очень важен для Армении. Это локомотив экономики страны. Желаю всем успешно завершить работу форума сегодня и завтра. Я хотел бы, чтобы представители других сфере также проводили подобные мероприятия, которые очень полезны для всех участников», - подчеркнул Саакян.
Руководитель отдела корпоративных продаж и управления взаимоотношениями с клиентами «Ameriabank» Эдуард Аракелян также поздравил организаторов мероприятия, назвав проведение форума очень важным событием для горнодобывающей промышленности.
«Сфера имеет важное значение для экономики страны. Мы пытались понять, как это можно измерить, и получили некоторые числовые данные. Только через «Ameriabank» всего 5000 лиц получают зарплату от компаний, работающих в горнодобывающей промышленности. То есть речь идет о 5000 семей. Эти 5000 человек имеют кредиты на общую сумму около 60 миллионов долларов. Это кредиты на покупку квартир, на покупку автомобилей, потребительские кредиты. Еще один важный показатель: ежегодно эти горнорудные компании переводят около 500 миллионов долларов юридическим лицам в Армении. То есть, более трех тысяч юридических лиц оказывают этим компаниям услуги. Эти данные дают представление о важности этой сферы для нашей экономики», - отметил Аракелян.
Он пояснил, что речь идет о 45 компаниях.
«Сегодня в стране в горнорудной сфере действуют восемь крупных компаний. Мы взяли из нашей базы данные компаний, работающих в сфере в целом. То есть это могут быть и компании, занимающиеся добычей каменной руды, а также другие предприятия. Речь идет только о данных«Ameriabank».
Вторая важная тема – это синергия и возможности энергетического и горнодобывающего секторов в будущем. Поскольку в энергетическом секторе происходит глобальная трансформация и электрификация, в ближайшие годы спрос на металлы значительно возрастет. Это создает большие возможности для горнодобывающих компаний, поскольку цены станут более предсказуемыми, что позволит им успешно реализовывать свои проекты в ближайшие годы.
Здесь есть и другая очень важная сторона вопроса, а именно экологическая и социальная ответственность, которую горнодобывающие компании должны сбалансировать и уделять большое внимание международным экологическим стандартам и социальным вопросам.
Те же банки или международные финансовые институты при финансировании горнодобывающих проектов предъявляют очень строгие требования, и компания должна быть в состоянии соответствовать этим стандартам, чтобы получать соответствующее финансирование», - сказал Аракелян.
Он пояснил, что когда банки привлекают средства международных финансовых институтов, которые они должны распределять, в том числе между горнодобывающими компаниями, они берут на себя строгие обязательства о том, что все кредиты должны соответствовать стандартам экологических и социальных рисков.
«Я могу с уверенностью сказать, что в «Ameriabank» эта система внедрена и максимально контролируется. То есть мы видим этот прогресс не только в горнодобывающей сфере, но и во всех сферах в целом, которые связаны с экологическими и социальными рисками», - заключил Аракелян.