Երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը կմասնակցի առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին։ Այս մասին նախկին նախագահը հայտարարել է հոկտեմբերի 7-ին կայացած մամուլի ասուլիսում։
Հրաժարվելով խոսել այլ նախկին առաջնորդների անունից՝ Քոչարյանը հիշեցրել է, որ 2021 թվականի ընտրություններին մասնակցությունը ցույց է տվել, որ «ես որոշակի ազդեցություն ունեմ զանգվածների համախմբման համար»։ Միաժամանակ նախկին նախագահն ընդգծել է, որ ցանկանում է նոր ուժեր ի հայտ գան, որոնց հետ համագործակցությունը կարող է հանգեցնել երկրում տիրող իրավիճակի փոփոխությանը։
«Իմ թիմը կմասնակցի», - խոստացել է Ռոբերտ Քոչարյանը։
Նա հիշեցրել է, որ առաջին նախագահի կուսակցությունը մասնակցում է քաղաքական գործընթացներին, իսկ երրորդ նախագահի կուսակցությունը մասնակցում է բոլոր ընտրություններին։ «Կուսակցության մասնակցությունը նշանակո՞ւմ է առաջնորդի մասնակցություն։ Իհարկե, այո»,– նշել է նախկին նախագահը։ Նա օրինակ է բերել միջազգային քաղաքական գործընթացներից. Իվանիշվիլին ոչ մի պաշտոն չի զբաղեցնում, բայց բոլորը տեսնում են, որ ոչ մի կարևոր հարց չի լուծվում առանց նրա մասնակցության, նա «Վրացական երազանք» իշխող կուսակցության առաջնորդն է։
«Ո՞րն է ավելի լավ՝ չլինել առաջին պլանում և լուծել ամեն ինչ, թե՞ հանդես գալ սեփական դեմքով և հրաժարվել քողարկումից։ Ո՞րն է ավելի լավ։ Մնալ առաջնորդ և ասել, որ ինքը չի մասնակցում... իսկ ո՞վ է մասնակցում։ Կուսակցության մասնակցությունը նշանակում է նաև առաջնորդի մասնակցությունը։ Եթե մեր թիմում հայտնվի մեկը, ով ավելի շատ ձայն կհավաքի, ես միայն ուրախ կլինեմ։ Դա սկզբունքի հարց չէ»,– վստահեցրել է Քոչարյանը։ Նրա խոսքով՝ 2021 թվականի ընտրություններում հանրային կարծիքի և քաղաքական դաշտի ուսումնասիրությունը ցույց է տվել, որ այն դեպքում, երբ քարոզարշավը ղեկավարում էր անձամբ Ռոբերտ Քոչարյանը, ավելի շատ ձայներ հավաքելու շանսեր են եղել։

Команда второго президента Роберта Кочаряна примет участие в предстоящих парламентских выборах. Об этом экс-президент сообщил 7 октября на пресс-конференции.
Отказавшись говорить от имени других бывших лидеров, Кочарян напомнил, что участие в выборах 2021 г показало, что «я имею определенное влияние для консолидации масс». При этом экс-президент подчеркнул, что желал бы появления новых сил, сотрудничество с которыми привело бы к изменению ситуации в стране.
«Моя команда будет участвовать», - обещал Роберт Кочарян.
Он напомнил, что партия первого президента участвует в политических процессах, партия третьего президента участвует во всех выборах. «Участие партии означает участие лидера? Конечно да», - отметил экс-президент. Он привел пример из международных политических процессов: Иванишвили не занимает никакой пост, но все видят, что ни один важный вопрос не решается без его участия, он лидер правящей партии «Грузинская мечта».
«Что лучше - не быть на первом плане и решать все, или выступать собственным лицом и отказаться от маскировки? Что лучше? Оставаться лидером и говорить, что сам не участвует.. а кто участвует? Участие партии значит участие и лидера тоже. Если в нашей команде появится кто-то, кто наберет больше, голосов буду, я только рад. Это не вопрос принципа», - заверил Кочарян. По его словам, на выборах 2021 г исследование общественного мнения и политического поля показали, что в случае, когда кампанию возглавлял сам Роберт Кочарян, было больше шансов набрать голоса.