«Խաղաղություն» բառը շատ գրավիչ է, և մարդիկ պատրաստ են քվեարկել դրա օգտին։ Այս մասին հոկտեմբերի 7-ին կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը։
Պատասխանելով այն հարցին, թե ինչու նախկին նախագահները ոչ մի կերպ չեն համաձայնում վարչապետի առաջարկին՝ մասնակցել Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորման շուրջ քննարկումներին, նախկին նախագահը հիշեցրել է, որ իր աշխատակազմի ղեկավարը հստակ ասել է, որ ավելացնելու ոչինչ չկա։
Ռոբերտ Քոչարյանը հիշեցրել է հարցի պատմությունը։ «Հիմա բոլոր հարցերը մոռացվել են և «քննարկում» բառը սկսել է իր կյանքով ապրել։ Ինչպես և «խաղաղություն» բառը։ Շատ գրավիչ բառ է, դրա համար մարդիկ պատրաստ են քվեարկել, իսկ առանձին ապրում է «պատերազմ» բառը։ Դուք իսկապե՞ս կարծում եք, որ որևէ ողջամիտ մարդ պատրաստ է նստել և վիճել նման օրակարգի շուրջ։ Դե եկեք խոսենք նրա մասին, որ Երկիրը կլոր է։ Այս համատեքստում քննարկելն անհեթեթ է։ Երկրորդ՝ կան թունավոր մարդիկ։ Ընդդիմության համար Փաշինյանի հետ քննարկումը թունավոր է։ Քննարկման օրակարգն անհեթեթ է և ոչ մի ողջամիտ մարդ դրան չի գնա»,– վստահ է Քոչարյանը։

Слово «мир» очень привлекательно, и люди готовы голосовать за него. Об этом заявил второй президент Армении Роберт Кочарян на пресс-конференции 7 октября.
Отвечая на вопрос о том, почему экс-президенты никак не согласятся на предложение премьер-министра участвовать в дискуссии по нагорно-карабахскому урегулированию, экс-президент напомнил, что глава его офиса четко сказал, добавить нечего.
Роберт Кочарян напомнил историю вопроса. «Теперь все вопросы забыты, и слово «дискуссия» начало жить своей жизнью. Так и слово «мир». Очень привлекательное слово, за него люди готовы голосовать, а отдельно живет слово «война». Вы реально думаете, что кто-то здравомыслящий готов сесть и диспутировать по такой повестке? Ну давайте поговорим о том, что Земля  круглая. В этом контексте дискутировать абсурд. Второе. Есть токсичные люди. Для оппозиции дискутировать с Пашиняном токсично. Повестка дискуссии абсурдна и ни один здравомыслящий не пойдет на это», - уверен Кочарян.