Այսօր երևում է երկու  միավոր, որ մտնում են խորհրդարան, շատ քիչ են զիջում ՔՊ-ին, մեկը «Հայաստան» դաշինքն է, մուսը՝ Սամվել Կարապետյանի ուժը: Այս մասին հոկտեմբերի 7-ին մամուլի ասուլիսում հայտարարեց ՀՀ երկրորդ նախագահ և «Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ Ռոբերտ Քոչարյանը։
Նա վստահություն հայտնեց, որ այս երկու ուժերը միասին զգալիորեն կգերազանցեն իշխող կուսակցությանը։ Երկրորդ նախագահը հայտարարեց, որ Դաշնակցության հետ համագործակցությունը շարունակվում է ըստ էության։ «Մենք դեռ ոչինչ չենք քննարկել։ Քննարկումները տեղի կունենան հունվար-փետրվար ամիսներին, և մենք կփորձենք ընտրել ամենապրագմատիկ ձևաչափը», - հավելեց Քոչարյանը։
Նա ցանկություն հայտնեց, որ ի հայտ գա երրորդ ուժ՝ համոզմունք հայտնելով, որ քաղաքական միավորներ կշարունակվեն ստեղծվել։ Երկրորդ նախագահը բացատրեց, որ չի հավատում արհեստական ​​բևեռներին, քանի որ, իր կարծիքով, արհեստական ​​առաջնորդ գոյություն չունի։ Նա ընդգծեց, որ եթե ստեղծվի երրորդ ուժ, այն պետք է ստեղծվի անհատների կողմից և այնպիսի գործողությունների միջոցով, որոնք համոզիչ կլինեն ընտրողների մեծ մասի համար։ Նա նշեց, որ այս դերի համար կլինի էական պայքար և մրցակցություն։ Քոչարյանը սա անվանեց նորմալ երևույթ՝ ողջունելով մրցակցությունը բոլոր ոլորտներում։
«Ես շատ կուզենամ, որ լինի նաև երրորդ ուժ: Մի մասը կողմնորոշվեց, մի մաս մեզնից գնաց, բայց ես դրան հանգիստ եմ նայում, կարևորը, որ ընդհնաուր թիվը լինի մեծ: Եթե այս ձևով շարունակվի, նաև ես բերել եմ հետևյալ փաստարկները: Բոլոր խոստումներով այս մարդը ձախողվում է: Հիմա արդյոք մեր ժողովուրդը պատրաստ է ընդհանուր ձախողումներով մարդուն նորից ընտրել։
Կարծում եմ՝ հասարակական տրամադրությունների մեջ ինչ-որ բան փոխվել է։ Այս առումով ես հիմա ավելի լավատես եմ. 2021 թվականին ես այդ լավատեսությունը չունեի։ Այն ժամանակ մենք պետք է ներխուժեինք և օգտվեինք առիթից», - նշեց երկրորդ նախագահը։

Социологические данные показывают, что две политические единицы – блок «Армения» и создаваемая Самвелом Карапетяном партия («По-нашему – ред.) под отдельности по итогам выборов пройдут в парламент, ненамного уступив партии «Гражданский договор». Об этом на пресс-конференции 7 октября заявил второй президент Армении, лидер блока «Армения» Роберт Кочарян.
При этом он выразил уверенность, что вместе эти две силы наберут намного больше, чем правящая партия. Второй президент сообщил, что сотрудничество с АРФ Дашнакцутюн по умолчанию продолжается. «Пока ничего не обсуждали. Обсуждения пройдут в январе-феврале, попытаемся выбрать максимально прагматичный формат», - добавил Кочарян.
Он выразил желание, чтобы появилась третья сила, выразив мнение, что политические единицы еще будут создаваться. Второй президент пояснил, что не верит в искусственные полюса, так как, по его мнению, искусственного лидера не бывает. Он подчеркнул, что если третья сила будет создана, то она должна создаваться такими лицами и шагами, чтобы было убедительно для большой части электората. По его словам, борьба и конкуренция для этой роли будет серьезная. Кочарян назвал это нормальным явлением, приветствуя конкуренцию во всех сферах.
«Была сделана заявка, и очень большая масса, которая до этого не была ориентирована по отношению к той или иной силе, сориентировалась. Предполагаю, что какой-то сегмент отошел и от нас, и я спокойно на это смотрю, потому что главное, чтобы общая цифра была большая», - подчеркнул он.
Роберт Кочарян заметил, что «этот человек» (премьер-министр Армении Никол Пашинян – ред.) по всем обещаниям провалился. «Готов наш народ переизбрать человека, провалившего все в пакетном варианте? Думаю, все же что-то изменилось в общественных настроениях. В этом смысле я сейчас более оптимистичен, в 2021 году этого оптимизма не было. Тогда мы должны были ворваться и вырвать максимум», - отметил второй президент.