Ես ասել եմ միություն կազմեք որպես անկախ պետություն. հլը տեսեք՝ ինչ վայնասուն են սրանք բարձրացրել՝ աղավաղելով իմ խոսքերը։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է Գյումրիի քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանը՝ անդրադառնալով իր արած հայտարարությանը, թե պետք է Ռուսաստանի հետ միություն կազմել, իսկ ով դեմ է դրան, շատ տղա է։
«Հայաստանի անկախությունը ինձ համար սրբություն է, այս ի՞նչ հեքիաթներ եք պատմում, թե քաղաքապետն ասել է՝ միություն մտնել գուբերնիա դառնալ։ Դա առնվազն բ-ի տղություն է նմանատիպ խոսքերը։ Ես երբեք նմանատիպ բան չեմ կարող ասել, բացեք խոսքերս լավ նայեք։
Չնայած դուք լավ գիտեք, ուղղակի ձեզ հանձնարարականները դրսից է, Թուրքիայից է։ Ձեր կառույցների 90% -ը Թուրքիայում է վերապատրաստվել։
Ի՞նչ ասեմ ես, ժողովուրդ ու՞մ եք սպասում։ Կարելի է համեմատել թուրքին ու ռուսին իրար հե՞տ։ 1056 թվականին այս քոչվոր տափաստանային ցեղը եկավ ու այդ օրվանից հայ ազգը կռվում է սրանց հետ։ 95% մեր հողերը գրավել են ու մենք կարող ենք համեմատական դնել ու ասենք, թե սրանք կարող է լավը լինե՞ն»,–ասաց նա։
Անդրադառնալով խաղաղության թեմային, վարդան Ղուկասյանն ասաց. «Այսպիսի խաղաղություն իմ տեսակին պետք չի։ Հետո ո՞վ է խաղաղության երաշխիք տալիս, այդ ո՞վ է Թուրքիայի բերանը զսպաշապիկ հագցնելու։ Ասում էր՝ Արցախը տվեք դրանից հետո խաղաղություն կլինի։ Արցախը տվեցիք, խաղաղություն եղա՞վ։ Հիմա Զանգեզուրը կվերցնի, դուք գիտեք, թե խաղաղություն պիտի լինի՞, Ամերիկան կամ Եվրոպան կարող է այս բարբարոս ազգին կանգնեցնե՞լ։ Երբեք չհավատաք, հիշեք, ինչքան տվեցիք, այնքան ուզելու են, սրանց կանգնեցնելու միակ գրավականը զինվել, հզոր բանակ ունենալ, հզոր երկիր։
Ես չեմ հասկանում՝ մեզնից ի՞նչ են ուզում։ ես շատ լավ, հայրենասեր, խիղճ ունեցող, երկիր կառուցող, ժողովրդի կողքին կանգնող մարդ եմ, ինչի՞ եք ընկել իմ հետևից, այ սատանեք։
Մոտ օրերս այլ բաների սպասեք։ Ես ասեցի, նայեք երկրի վարկանիշը, չխայտառակվեք։ Ես ասում եմ՝ այնպիսի հայտարարություններ կանեմ, որ դուք կտեսնեք ինչ կլինի ձեր գլխին։
Ես դիմում եմ միջազգային կազմակերպություններին, դեսպանատներին և մյուսներին, որ բոլորդ քարոզում եք դեմոկրատիա, դեմոկրատիան բռնաբարվում է Հայաստանի Հանրապետությունում։ Ձեր կարծիքը և ձեր խոսքը ասեք»,– ընդգծեց նա։

Я сказал: составим союз как независимое государство. А вы посмотрите, какой вой эти подняли, искажая мои слова. Об этом заявил в беседе с журналистами 7 октября мэр Гюмри Вардан Гукасян, касаясь своего заявления о том, что надо сформировать союз с Россией.
«Для меня независимость Армении святое. Что за сказки вы рассказываете, мол, мэр сказал: вступайте в союз, чтобы стать губернией. Я никогда ничего подобного не говорил, послушайте внимательно мои слова.
Хотя вы все прекрасно знаете, вы просто получаете распоряжения из-за рубежа, из Турции. 90% ваших структур прошли курс подготовки в Турции.
Народ, кого вы ждете? Разве можно сравнить турка и россиянина? В 1056 году это кочевое племя пришло, и с тех пор армянский народ воюет с ними. Они захватили 95% наших земель, и мы можем что-то сравнивать, думать о том, что эти лучше?», - заявил Гукасян.
Касаясь темы мира, градоначальник отметил: «А кто гарантирует мир? Кто наденет смирительную рубашку на Турцию? Говорил: отдадим Арцах, будет мир. Отдали Арцах, и что, мир наступил? Сейчас возьмут Зангезур, вы думаете будет мир, вы думаете, Америка или Европа смогут остановить это варварское племя?
Запомните, чем больше отдашь, тем больше захотят. Единственный способ остановить их - наличие мощной армии, мощной страны.
Я одно не пойму: что вы хотите от нас? Почему вы гонитесь за мной, дьяволы? Ждите в ближайшие дни новостей. Я сделаю такие заявления, увидите, что с вами произойдет.
Я обращаюсь к международным организациям, посольствам и всем остальным, ко всем, кто проповедует демократию. В Республике Армения демократия под ударом. Скажите свое слово».