Արդեն տեղեկացրել ենք, որ  IDBank-ի և Իդրամի Սոցիալական պատասխանատվության «Մի դրամի ուժը» նախաձեռնության 2025թ․ նոյեմբեր ամսվա շահառուն օրերս տեղի ունեցած «AI4Biodiversity: AI Solutions for Nature» ազգային հեքըթոնն է, որի նպատակն է խթանել արհեստական բանականության հիմքով գործիքների և լուծումների մշակումը՝ ի նպաստ կենսաբազմազանության պահպանությանը և ոլորտի տեղական ու միջազգային խնդիրների հաղթահարմանը:
««Մի դրամի ուժի» կարևոր ուղղություններից մեկը բնապահպանությունն է ու այս տեսանկյունից հեքըթոնը շատ հետաքրիր էր մեզ, որովհետև փաստացի տեխնոլոգիական առաջընթացը տվյալ դեպքում ծառայեցվելու է կենսաբազմազանության ապահովմանը, ինչը, կարծում ենք, կենսական է Հայաստանի բնության համար։ Առհասարակ, IDBank-ն ու Իդրամը մշտապես աջակցում են հենց այնպիսի ծրագրերի, որոնք միտված են ապագային,  և այս նախաձեռնությունը դրանցից մեկն է»,- նշեց IDBank-ի և Իդրամի հաղորդակցության և սոցիալական պատասխանատվության ծրագրերի վարչության ղեկավար Տաթևիկ Վարդևանյանը։
Նշենք, որ AI4Biodiversity: AI Solutions for Nature ազգային հեքըթոնն անցկացվել է 2026թ-ին Հայաստանում կայանալիք Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովի (COP17) շրջանակում: Միջոցառումն իրականացվել է «Քայթլաբ» գիտահաղորդակցման ընկերության, «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի (EIF) և «Կանայք կլիմայում և էներգետիկայում (WiCE)» ՀԿ-ի՝ ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության հետ համագործակցությամբ։
Մեկ ամբողջ օր Ինժեներական քաղաքի Բարձր տեխնոլոգիական աքսելերատորում մասնակից թիմերը ներկայացրել են իրենց  գաղափարները, ստացել խորհրդատվություն ոլորտային փորձագետներից։ Մենթորների շարքում, որպես ֆինանսական հարցերով խորհրդատու, ներգրավված է եղել նաև IDBank-ի Կորպորատիվ բիզնեսի գծով տնօրինության վարկավորման վարչության ՓՄՁ վարկավորման համակարգող Մերինե Ռևազյանը։
Միջոցառման ձևաչափի, մասնակիցների և առաջիկա նպատակների մասին խոսելիս, հեքըթոնի համակազմակերպիչ, ֆոնդահայթայթման պատասխանատու Մերի Մամիկոնյանը նշեց․ «Մենք փորձել ենք երկու նորարար ոլորտներ միացնել և կանաչ ծրագրերի լուծումները ստանալ 21-դ դարի տեխնոլոգիաների կիրառմամբ և, իհարկե, ներառել ենք երիտասարդների, որոնք ցանկություն ունեն այդ ոլորտում զարգանալ։ Խոսքը հիմնականում երիտասարդ IT ոլորտի ներկայացուցիչների և կենսաբազմազանության ապագա մասնագետների մասին է։ Նշեմ, որ առաջիկայում պատրաստվում ենք COP17-ի շրջանակում կազմակերպել միջազգային հեքըթոն, որն արդեն համաշխարհային մասշտաբով կմիավորի տարբեր երկրների մասնագետների և նորարարների»։
Հեքըթոնի մրցանակային՝ 3,500,000 ՀՀ դրամ ֆոնդը, տրամադրել են IDBank և Իդրամ ընկերությունները՝ «Մի դրամի ուժը» նախագծի շրջանակում` հաղթող թիմերին տրանադրելով Idcoin-ներ, որոնք կարող են օգտագործվել նախագծերը կյանքի կոչելու, անհրաժեշտ հումքը գնելու նպատակով: Նշենք, որ idcoin-ներով կարելի է վճարել 25000-ից ավելի վաճառակետում, որտեղ կա Իդրամով վճարման հնարավորություն:
Ժյուրիի անդամ, IDBank-ի Խորհրդի անդամ Ելենա Խաչվանքյանի համոզմամբ՝ բոլորիս գիտակցության մեջ պիտի ամրագրվի, որ կենսաբազմազանությունը չափազանց կարևոր գործոն է ցանկացած միջավայրի ու նաև մեր երկրի բնության առողջության համար․ «Այն բոլոր հարցերն ու խնդիրները, որ այսօր քննարկվել են, իրականում ակնհայտ ուղիղ կապ ունեն մեր այսօրվա ապրելակերպի, ու նաև նրա հետ, թե ինչպես են ապրելու մեր երեխաները։ IDBank-ի ԿՍՊ քաղաքականությունը ամրագրում է սկզբունքներ, որոնք կարևորում են բոլորի բարեկեցիկ ապագան և հավասար տնտեսական զարգացումը, հետևաբար՝  նաև  կենսաբազմազանությունը։ Եթե այսօրվա ներկայացված նախագծերի  նույնիսկ մի մասը իրագործվի և հետագայում մեծանան ու դառնան ավելի կայուն և մեծ նախագծեր, էական փոփոխություն տեղի կունենա ոլորտում»,- հավելեց Ելենա Խաչվանքյանը։
«Մի դրամի ուժի» բարի գործերին մասնակից դառնալու համար բոլոր վճարումները պետք է կատարել Idram&IDBank հավելվածով, IDBanking.am և banking.idram.am առցանց հարթակներով, Իդրամի և IDBank-ի տերմինալներով, և յուրաքանչյուր վճարման դիմաց ընկերությունները մեկ դրամ կուղղեն կարևոր ծրագրերին։

Как уже сообщалось ранее, бенефициаром инициативы корпоративной социальной ответственности IDBank и Idram «Сила одного драма» в ноябре 2025 года стал национальный хакатон AI4Biodiversity: AI Solutions for Nature. Цель мероприятия — содействовать разработке инструментов и решений на основе искусственного интеллекта для сохранения биоразнообразия и решения как локальных, так и международных проблем в данной сфере.
«Одним из ключевых направлений инициативы «Сила одного драма» является охрана окружающей среды, и с этой точки зрения хакатон был для нас особенно интересен, ведь в данном случае технологический прогресс служит делу сохранения биоразнообразия — что, по нашему мнению, жизненно важно для природы Армении. В целом, IDBank и Idram постоянно поддерживают проекты, ориентированные на будущее, и эта инициатива — одна из них», — отметила Татевик Вардеваян, руководитель Департамента коммуникаций и программ корпоративной социальной ответственности IDBank и Idram.
Национальный хакатон AI4Biodiversity: AI Solutions for Nature был проведён в контексте 17-й Конференции сторон Конвенции о биологическом разнообразии (COP17), которая состоится в Армении в 2026 году. Мероприятие организовано компанией научных коммуникаций Kaitlab, Фондом инкубатора предприятий (EIF) и общественной организацией Женщины в климате и энергетике (WiCE) при сотрудничестве с Министерством окружающей среды Армении.
В течение целого дня в Высокотехнологичном акселераторе Инженерного города команды-участники представляли свои идеи и получали консультации от отраслевых экспертов. Среди менторов в качестве финансового консультанта выступила координатор кредитования МСП Департамента корпоративного бизнеса IDBank — Мерине Ревазян.
Говоря о формате мероприятия, участниках и будущих целях, соорганизатор хакатона и менеджер по фандрайзингу Мери Мамиконян отметила:
«Мы стремились объединить два инновационных направления и получить «зелёные» решения с использованием технологий XXI века, а также привлечь молодёжь, которая хочет развиваться в этой сфере. Речь идёт в основном о молодых специалистах IT-сектора и будущих экспертах по биоразнообразию. Отмечу также, что в ближайшем будущем мы планируем в рамках COP17 организовать международный хакатон, который объединит специалистов и инноваторов из разных стран на глобальном уровне».
Призовой фонд хакатона в размере 3 500 000 драмов был предоставлен компаниями IDBank и Idram в рамках проекта «Сила одного драма». Победившие команды получили Idcoin, которые можно использовать для реализации своих проектов и приобретения необходимых материалов. Idcoin можно расплачиваться более чем в 25 000 торговых точках, где принимаются платежи через Idram.
По словам члена жюри и члена Совета IDBank Елены Хачванкян, вопрос биоразнообразия должен прочно закрепиться в общественном сознании как важнейший фактор для любой среды и здоровья природы Армении:
«Все обсуждённые сегодня вопросы напрямую связаны с нашим образом жизни и тем, как будут жить наши дети. Политика КСО IDBank основана на принципах, подчеркивающих важность благополучного будущего для всех и равномерного экономического развития — а значит, и сохранения биоразнообразия. Даже если лишь часть представленных сегодня проектов будет реализована и впоследствии перерастёт в более устойчивые и крупные инициативы, это приведёт к значительным изменениям в данной сфере», — добавила она.
Чтобы присоединиться к добрым делам инициативы «Сила одного драма», все платежи необходимо совершать через приложение Idram&IDBank, онлайн-платформы IDBanking.am и banking.idram.am, а также через терминалы Idram и IDBank. За каждый платёж компании перечисляют один драм на поддержку значимых программ.