Արդեն տեղեկացրել ենք, որ  IDBank-ի և Իդրամի Սոցիալական պատասխանատվության «Մի դրամի ուժը» նախաձեռնության 2025թ․ նոյեմբեր ամսվա շահառուն օրերս տեղի ունեցած «AI4Biodiversity: AI Solutions for Nature» ազգային հեքըթոնն է, որի նպատակն է խթանել արհեստական բանականության հիմքով գործիքների և լուծումների մշակումը՝ ի նպաստ կենսաբազմազանության պահպանությանը և ոլորտի տեղական ու միջազգային խնդիրների հաղթահարմանը:
««Մի դրամի ուժի» կարևոր ուղղություններից մեկը բնապահպանությունն է ու այս տեսանկյունից հեքըթոնը շատ հետաքրիր էր մեզ, որովհետև փաստացի տեխնոլոգիական առաջընթացը տվյալ դեպքում ծառայեցվելու է կենսաբազմազանության ապահովմանը, ինչը, կարծում ենք, կենսական է Հայաստանի բնության համար։ Առհասարակ, IDBank-ն ու Իդրամը մշտապես աջակցում են հենց այնպիսի ծրագրերի, որոնք միտված են ապագային,  և այս նախաձեռնությունը դրանցից մեկն է»,- նշեց IDBank-ի և Իդրամի հաղորդակցության և սոցիալական պատասխանատվության ծրագրերի վարչության ղեկավար Տաթևիկ Վարդևանյանը։
Նշենք, որ AI4Biodiversity: AI Solutions for Nature ազգային հեքըթոնն անցկացվել է 2026թ-ին Հայաստանում կայանալիք Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովի (COP17) շրջանակում: Միջոցառումն իրականացվել է «Քայթլաբ» գիտահաղորդակցման ընկերության, «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի (EIF) և «Կանայք կլիմայում և էներգետիկայում (WiCE)» ՀԿ-ի՝ ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության հետ համագործակցությամբ։
Մեկ ամբողջ օր Ինժեներական քաղաքի Բարձր տեխնոլոգիական աքսելերատորում մասնակից թիմերը ներկայացրել են իրենց  գաղափարները, ստացել խորհրդատվություն ոլորտային փորձագետներից։ Մենթորների շարքում, որպես ֆինանսական հարցերով խորհրդատու, ներգրավված է եղել նաև IDBank-ի Կորպորատիվ բիզնեսի գծով տնօրինության վարկավորման վարչության ՓՄՁ վարկավորման համակարգող Մերինե Ռևազյանը։
Միջոցառման ձևաչափի, մասնակիցների և առաջիկա նպատակների մասին խոսելիս, հեքըթոնի համակազմակերպիչ, ֆոնդահայթայթման պատասխանատու Մերի Մամիկոնյանը նշեց․ «Մենք փորձել ենք երկու նորարար ոլորտներ միացնել և կանաչ ծրագրերի լուծումները ստանալ 21-դ դարի տեխնոլոգիաների կիրառմամբ և, իհարկե, ներառել ենք երիտասարդների, որոնք ցանկություն ունեն այդ ոլորտում զարգանալ։ Խոսքը հիմնականում երիտասարդ IT ոլորտի ներկայացուցիչների և կենսաբազմազանության ապագա մասնագետների մասին է։ Նշեմ, որ առաջիկայում պատրաստվում ենք COP17-ի շրջանակում կազմակերպել միջազգային հեքըթոն, որն արդեն համաշխարհային մասշտաբով կմիավորի տարբեր երկրների մասնագետների և նորարարների»։
Հեքըթոնի մրցանակային՝ 3,500,000 ՀՀ դրամ ֆոնդը, տրամադրել են IDBank և Իդրամ ընկերությունները՝ «Մի դրամի ուժը» նախագծի շրջանակում` հաղթող թիմերին տրանադրելով Idcoin-ներ, որոնք կարող են օգտագործվել նախագծերը կյանքի կոչելու, անհրաժեշտ հումքը գնելու նպատակով: Նշենք, որ idcoin-ներով կարելի է վճարել 25000-ից ավելի վաճառակետում, որտեղ կա Իդրամով վճարման հնարավորություն:
Ժյուրիի անդամ, IDBank-ի Խորհրդի անդամ Ելենա Խաչվանքյանի համոզմամբ՝ բոլորիս գիտակցության մեջ պիտի ամրագրվի, որ կենսաբազմազանությունը չափազանց կարևոր գործոն է ցանկացած միջավայրի ու նաև մեր երկրի բնության առողջության համար․ «Այն բոլոր հարցերն ու խնդիրները, որ այսօր քննարկվել են, իրականում ակնհայտ ուղիղ կապ ունեն մեր այսօրվա ապրելակերպի, ու նաև նրա հետ, թե ինչպես են ապրելու մեր երեխաները։ IDBank-ի ԿՍՊ քաղաքականությունը ամրագրում է սկզբունքներ, որոնք կարևորում են բոլորի բարեկեցիկ ապագան և հավասար տնտեսական զարգացումը, հետևաբար՝  նաև  կենսաբազմազանությունը։ Եթե այսօրվա ներկայացված նախագծերի  նույնիսկ մի մասը իրագործվի և հետագայում մեծանան ու դառնան ավելի կայուն և մեծ նախագծեր, էական փոփոխություն տեղի կունենա ոլորտում»,- հավելեց Ելենա Խաչվանքյանը։
«Մի դրամի ուժի» բարի գործերին մասնակից դառնալու համար բոլոր վճարումները պետք է կատարել Idram&IDBank հավելվածով, IDBanking.am և banking.idram.am առցանց հարթակներով, Իդրամի և IDBank-ի տերմինալներով, և յուրաքանչյուր վճարման դիմաց ընկերությունները մեկ դրամ կուղղեն կարևոր ծրագրերին։

As previously announced, the beneficiary of IDBank and Idram’s Corporate Social Responsibility initiative “The Power of One Dram” for November 2025 is the national hackathon “AI4Biodiversity: AI Solutions for Nature.” The event aims to promote the development of AI-based tools and solutions for the preservation of biodiversity and to address both local and international challenges in the field.
“One of the key directions of ‘The Power of One Dram’ initiative is environmental protection, and from this perspective, the hackathon was very interesting to us, because in this case, technological progress is being used to serve biodiversity — something we believe is vital for Armenia’s natural environment. In general, IDBank and Idram consistently support projects that look toward the future, and this initiative is one of them,” said Tatevik Vardevanyan, Head of the Communications and Corporate Social Responsibility Programs Department at IDBank and Idram.
The AI4Biodiversity: AI Solutions for Nature national hackathon was held within the frames of the 17th Conference of the Parties (COP17) to the Convention on Biological Diversity, which will take place in Armenia in 2026. The event was organized by the science communication company Kaitlab, the Enterprise Incubator Foundation (EIF), and the Women in Climate and Energy (WiCE) NGO, in cooperation with the Ministry of Environment of RA.
For a full day at the High-Tech Accelerator of the Engineering City, participating teams presented their ideas and received consultations from field experts. Among the mentors, serving as a financial advisor, was Merine Revazyan, SME Lending Coordinator at IDBank’s Corporate Business Credit Department.
Speaking about the format of the event, the participants, and future goals, hackathon co-organizer and fundraising manager Meri Mamikonyan noted:
“We aimed to merge two innovative fields and find green solutions through 21st-century technologies, and of course, to involve young people who wish to develop in this area. We are talking mainly about young representatives of the IT sector and future biodiversity specialists. I would also like to mention that we are planning to organize an international hackathon within the framework of COP17, which will unite experts and innovators from different countries on a global scale.”
The hackathon prize fund of 3,500,000 AMD was provided by IDBank and Idram within the framework of “The Power of One Dram” project. The winning teams received Idcoins, which can be used to implement their projects and purchase necessary materials. Idcoins can be used at more than 25,000 points of sales where Idram payments are accepted.
According to jury member and IDBank Board member Yelena Khachvankyan, biodiversity must be firmly established in public consciousness as a crucial factor for any environment and for the health of Armenia’s nature:
“All the issues and questions discussed today are directly related to our current way of life and to how our children will live in the future. IDBank’s CSR policy is based on principles that emphasize the importance of a prosperous future for all and equitable economic development — and therefore biodiversity as well. Even if only a portion of today’s presented projects are implemented and later expand into more stable and large-scale initiatives, there will be a significant transformation in the field,” she added.
To take part in the good deeds of “The Power of One Dram,” all payments must be made via the Idram&IDBank app, the online platforms IDBanking.am and banking.idram.am, or through Idram and IDBank terminals. For each payment, the companies will allocate one dram to support meaningful programs.