Ժամը 16:00-ի դրությամբ մենք տրամադրել ենք 51 տեղեկանք՝ այսօրվա դրությամբ ձևավորված լրացուցիչ ընտրական ցուցակներում ընդգրկվելու վերաբերյալ։ Այս մասին, այսօր՝ նոյեմբեր 16–ին, Վաղարշապատում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց ՆԳՆ միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության պետ Նելլի Դավթյանը։
«Այսինքն բոլոր նրանք, որոնք ունեն ընտրելու իրավունք և ինչ-ինչ պատճառներով դուրս են մնացել նախապես ձևավորված ընտրական ցուցակներից, այս տեղեկանքի միջոցով ներգրավվում են լրացուցիչ ընտրական ցուցակներում։
Բացի դրանից, մենք ունենք ընտրելու իրավունք ունեցող քաղաքացիներ նաև այլ իրավական կարգավիճակ ունեցող անձինք, որոնք փաստաթղթի ժամկետը լրացած է։ Մասնավորապես, ՀՀ քաղաքացիների մասով մենք տրամադրել ենք 45 տեղեկանք։ Սա ինը ձևի տեղեկանք է կոչվում, երբ մենք տրամադրում ենք փոխարինող փաստաթուղթ, որով անձը մոտենում և իրացնում իր ընտրելու իրավունքը։
Բացի այդ, շատերը մոտենում են, և ասում, որ անակնկալի են եկել, որ իրենց տան հասցեում հայտնաբերել են այս կամ այն անուն-ազգանունով անձի, որը իրենց ծանոթ չէ, խնդրում են հեռացնել հաշվառումից կամ պարզաբանում են խնդրում։ Մենք այդ տեսակի խորհրդատվական ծառայություններ ենք մատուցել, նման 52 այց ենք սպասարկել, մինչև 10-ի հասնող այսպիսի այցելություններ էլ ունեցել ենք մեր այսօրվա շրջիկ գրասենյակում»,–ասաց նա։
Անդրադառնալով նրան, որ մահացած մարդկանց անուններ կան ընտրացուցակներում, Նելլի Դավթյանն ասաց. «Մահացած անձի տվյալները դուրս են բերվում բնակչության պետական ռեգիստրից և համապատասխանաբար նաև ընտրողների ցուցակներից, երբ որ լիազոր պետական մարմինը ունենում է ինֆորմացիա, որ անձը մահացած է։ Սա բնականաբար ինչ-որ գործողություն է ենթադրում, որ այդ ինֆորմացիան փոխանցվի տվյալ դեպքում միգրացիա և քաղաքացիության ծառայություն։ Փոխանցվում է արդարադատության նախարարության քաղաքացիական ակտերի գրանցման գրասենյակից։
Եթե այդ ինֆորմացիան ԶԱԳՍ-ը չի ունենում և մեզ չի փոխանցում, անձը դուրս չի բերվում ցուցակից։
Սա տեղի է ունենում այն դեպքերում, երբ մահը գրանցվում է Հայաստանի սահմաններից դուրս, հուղարկավորությունը կատարվում է սահմաններից դուրս կամ նույնիսկ անկախ այդ հանգամանքից, երբ Հայաստանում հարազատները ձեռք չեն բերում մահվան վկայական։ Այդ պարագայում անձը մնում է այնքան, մինչև ընտանիքի անդամները ժառանգության հարցերով են զբաղվում և այդ ինֆորմացիան հայտնի է դառնում լիազոր մարմնին։
Ես նշեմ, որ հենց այս նպատակով ՆԳ նախարարի հրամանով համայնքային ոստիկանները տևական ժամանակ մինչև ընտրությունները շրջում են հասցեներով նման դեպքերը բացահայտելու, համապատասխան արձանագրություններ կազմելու համար։ Բայց իհարկե 100% անոց արդյունք հնարավոր չի լինում ապահովել, որովհետև ձեռքով աշխատանք է, ավտոմատացված չէ։
Բացի դրանից, մենք ընտրությունների նշանակման օրվան նախորդող 40-րդ օրը հրապարակում ենք նախնական ցուցակները, այնուհետև որոշակի ժամանակահատված առաջ տվյալ պարագայում նոյեմբերի 9-ին կիրակի օրը հրապարակվել են վերջնական ցուցակները։ Այս իրազեկման ու հրապարակման աշխատանքների իմաստը հենց դա է՝ դուրս բերել անճշտությունները ցուցակներից»,– հայտարարեց Դավթյանը։

По состоянию на 16:00 нами предоставлено 51 обращение для включения в дополнительные избирательные списки, сформированные на сегодняшний день. Об этом сегодня, 16 ноября, на встрече с журналистами в Вагаршапате сообщила начальник Службы миграции и гражданства МВД Нелли Давтян.
«То есть, все те, кто имеет право голоса и по каким-либо причинам был исключён из ранее сформированных избирательных списков, включаются в дополнительные избирательные списки по данному обращению.
Кроме того, у нас есть граждане, имеющие право голоса, а также лица с другими правовыми статусами, документы которых просрочены. В частности, мы выдали 45 удостоверений для граждан Республики Армения. Оно называется удостоверением девятой формы, и мы выдаем заменяющий документ, с которым человек может обратиться и реализовать свое избирательное право.
Кроме того, многие люди обращаются и говорят, что были удивлены, обнаружив по своему домашнему адресу человека с той или иной фамилией, который им не знаком, просят снять его с учёта или получить разъяснения. Мы оказывали подобные консультационные услуги, провели 52 таких визита, сегодня в нашем мобильном офисе было до 10 таких визитов», — сказала она.
Касательно того, что имена умерших людей есть в списках избирателей, Нелли Давтян отметила: «Данные об умершем человеке изымаются из государственного регистра населения и, соответственно, из списков избирателей, когда у уполномоченного государственного органа появляется информация о том, что человек умер. Это, естественно, подразумевает какие-то действия, в данном случае по передаче этой информации в Службу миграции и гражданства. Она передается из ЗАГСа Министерства юстиции».
Если ЗАГС РА не располагает этой информацией и не передаёт её нам, лицо не снимается с учёта.
Это происходит в случаях, когда смерть зарегистрирована за пределами Армении, похороны проводятся за её пределами или даже независимо от этого обстоятельства, когда родственники в Армении не получают свидетельство о смерти. В таких случаях лицо остаётся в реестре до тех пор, пока члены семьи не решат вопросы наследования, и эта информация не станет известна уполномоченному органу.
Отмечу, что именно с этой целью, по приказу министра внутренних дел, участковые инспекторы полиции задолго до выборов обходят адреса для выявления подобных случаев и составления соответствующих протоколов. Но, конечно, стопроцентного результата гарантировать невозможно, поскольку это ручная работа, а не автоматизированная.
Кроме того, мы публикуем предварительные списки за 40 дней до выборов, а затем некоторое время назад, в данном случае в воскресенье, 9 ноября, были опубликованы окончательные списки. Смысл этой разъяснительной и информационной работы именно в этом: устранить неточности в списках», - заявила Давтян.