Արցախահայերի հետ կապված խնդիրը մեր համայնքապետի, մեր թիմի, մեր ընկերների ցավոտ կողմն է. ովքեր այդ օրերին եղել են Մասիս համայնքում, տեսել են ինչ աշխատանք է իրականացվում, ու դրա մասին մենք չենք բարձրաձայնել, չենք խոսել մի պարզ պատճառով, որովհետև համարել ենք, որ այդ աշխատանքի վրա անուն ձեռք բերելը լավ բան չի։ Այս մասին, այսօր՝ նոյեմբերի 17–ին, Մասիսի ավագնու նիստում համայնքապետ ընտրվելուց հետո իր խոսքում նշեց այդ դաշինքը ներկայացնող Նորայր Հակոբյանը, ով մինչ այդ համայնքապետի առաջին տեղակալի պաշտոնն էր զբաղեցնում։
«Յուրաքանչյուրս մեր ներածին չափով, Դավիթ Համբարձումյանի գլխավորությամբ արել ենք անհնարինը։ Որևէ մեկը չի իմանա, որ ամիս ու կես Դավիթ Համբարձումյանի տեղակալի կաբինետում Արցախից ընտանիք է գիշերել՝ մինչև նրա համար օթևան ճարենք։
Որևիցե մեկը չգիտի, որ իմ աշխատասենյակում շուրջ 10 օր տարբեր ընտանիքներ են գիշերել, մինչև կարողանանք տեղավորել։
Շուրջ երկու-երեք հարյուր ընտանիքի երեք-չորս ամիս տարբեր ընկերական շրջապատներին խնդրել ենք կամ իրենց աջակցություն ենք ուզել, որպեսզի նրանց օթևանի հարցը լուծենք։ Ամեն օր շուրջ 800-900 ընտանիքի տրվել է սնունդ, առավոտյան, ցերեկը, երեկոյան։ Դրանք փաստեր են, դրանք տեսել են արցախցիները, բայց Երևանում ինչ-որ տեղ բնակվողը հանկարծ որոշում է, որ Դավիթ Համբարձումյանին կարող է սևացնել այդ հարցով։ Դա ուղղակի ծիծաղելի է։ Մենք արել ենք, անելու ենք և պետք է անենք։
Ավելին ասեմ, մենք ունենք մի շարք ծրագրեր Դավիթ Համբարձումյանի կողմից նախաձեռնած, որոնք պետք է նպաստեն, որ արցախահայության բարբառային կենտրոն ունենանք, յուրաքանչյուր բնակավայրում կամ եթե յուրաքանչյուր բնակավայրում չկարողանանք, ապա գոնե մոտ բնակավայրերում ունենանք արցախահայերի հավաքման կետ, որտեղ նրանք իրենց մտքերը և առօրյան փորձեն անցկացնել միասին։
Եվ ամենակարևորը՝ մենք պետք է ունենանք այնպիսի տեղեր, որտեղ պետք է զարգանա, խոսվի Արցախի բարբառով, յուրաքանչյուր բնակավայրի բարբառով»,– ընդգծեց նա։
Հիշեցնենք, որ Մասիսի համայնքապետ Դավիթ Համբարձումյանը շաբաթներ առաջ դատարանի որոշմամբ ազատազրկվել է 6 տարի երեք ամիս ժամկետով։ Դրանից հետո նա հոկտեմբերի 31–ին ուղերձ է հղել ՔԿՀ-ից, որտեղ հայտնել է, որ դիմել է՝ դադարեցնելու ավագանու անդամի լիազորությունները:
Հիշեցնենք, որ Համբարձումյանը անցնում է 2019 թվականին հարուցված քրեական գործով և մեղադրվում է 2018 թվականի իրադարձությունների ժամանակ ցուցարարների նկատմամբ զանգվածային անկարգություններ հրահրելու մեջ։ Հոկտեմբերի 28-ին Հայաստան ժամանելուն պես Մասիսի քաղաքապետը կալանավորվել էր:

Вопрос, связанный с карабахскими армянами, является болезненным для главы нашей общины, нашей команды и наших друзей. Те, кто был в эти дни в общине Масис, видели, какая работа проводилась. Мы молчали по этому поводу по одной простой причине: считали, что делать имя на данной работе – совсем не хорошо. Об этом заявил на заседании Совета старейшин Масиса 17 ноября в своем выступлении после избрания главой общины Масис Норайр Акопян, представляющий альянс «Давид Амбарцумян».
«Каждый из нас, в меру своих сил, под руководством Давида Амбарцумяна, сделал невозможное. Никто не знает, что семья из Карабаха полтора месяца ночевала в кабинете заместителя Давида Амбарцумяна, пока мы не нашли для них место. Никто не знает, что около 10 дней разные семьи ночевали в моем рабочем кабинете, прежде чем мы смогли всех разместить. В течение трех-четырех месяцев мы обращались за помощью или поддержкой к разным друзьям для решения жилищного вопроса. Ежедневно около 800-900 семей получали еду утром, днем и вечером. Это факты, и все это видели карабахцы. А вот кто-то вдруг решает, что может очернить Давида Амбарцумяна по части данного вопроса. Это просто смешно. Мы все сделали, делаем и будем делать. Более того, у нас есть ряд программ, инициированных Давидом Амбарцумяном, которые должны способствовать созданию центра диалекта для карабахских армян в каждом населенном пункте, если и не сможем сделать это в каждом населенном пункте, то хотя бы в близлежащих населенных пунктах. Это должен быть пункт сбора для карабахских армян», - заявил Акопян.
Напомним, что глава общины Масис Давид Амбарцумян несколько недель назад был приговорен судом к 6 годам и 3 месяцам лишения свободы. После этого, 31 октября, он направил послание из УИУ, в котором проинформировал о том, что подал заявление о прекращении своих полномочий в качестве члена Совета старейшин.