Լուրերը, թե Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովն ամեն ինչ անելու է, որ ՀԷՑ–ի հարցը ծածկադմփոց անի, ամեն ինչ անելու է, որ արագ լինի, որ թափանցիկ չլինի, դահլիճում տեղ չլինի, ինքներդ համոզվեցիք, որ այդպիսի սցենար չեղավ։ Այս մասին, ՀԾԿ հանձնաժողովի նիստից հետո, որում որոշվեց ՀԷՑ–ին զրկել լիցենզիայից, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց հանձնաժողովի նախագահ Մեսրոպ Մեսրոպյանը։
«Ինչ էլ, որ եղավ, դրա հեղինակը ոչ հանձնաժողովն էր, ոչ էլ որեւէ պետական կառույց։ Բայց բոլոր դժվարությունները հաղթահարվեցին, մենք փորձեցինք մաքսիմում ապահովել բոլոր կողմերի լսվածությունը։ 150–ից ավելի հարցեր հնչեցին այս 3 օրերի ընթացքում, տրվեցին պատասխաններ։ Այլ բան է, թե պատասխանները որ կողմին ինչքանով բավարարեց, բայց այս գործընթացը այսօրվա նիստով չի ավարտվում։ Ենթադրում եմ, որ կողմերը կփորձեն իրենց իրավունքները պաշտպանել այլ ատյաններում։ Պրոցեսը ունի շարունակություն նաև այն իմաստով, որ այսօրվա նիստի որոշմամբ, մենք ընդամենը դադարեցրեցինք ՀԷՑ–ի լիցենզիան։
Օրենսդրությամբ դրան հետեւում են գործընթացներ. առաջիկա երեք ամիսներին պետությունը սեփականատիրոջ, կամ ՓԲԸ–ի տնօրենների խորհրդի հետ կսկսի բանակցել գույքի սեփականության իրավունքի փոխանցման վերաբերյալ։ Եթե այդ երեք ամսում կողմերը չգան համաձայնությասն, ապա պետությունը դրանից հետո կարող է գերակա շահի իրավունքով վերցնել այդ սեփականության իրավունքը։ Թե ինչպես կզարգանան այս նախանշված փուլերը, ժամանակը ցույց կտա»,–ասաց նա։
Նշենք, որ ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովն (ՀԾԿՀ) իր այսօրվա՝ նոյեմբերի 17–ի, նիստում որոշում կայացրեց չեղյալ հայտարարել ՀԷՑ–ի՝ «Տաշիր կապիտալ» ընկերությանը տրված լիցենզիան։ Որոշմանը կողմ է քվեարկել ՀԾԿՀ 4 անդամ, դեմ՝ մեկը։ Դեմ քվեարկողը ԱԺ նախկին պատգամավոր, ՀՅԴ նախկին անդամ Արա Նռանյանն է։

Мы постарались максимально выслушать все стороны. Об этом заявил журналистам после заседания КРОУ, на котором «ЭСА» лишили лицензии, 17 ноября глава структуры Месроп Месропян.
«Что бы ни произошло, автором всего этого является не комиссия, не какая-либо государственная структура. Но все трудности преодолены, мы постарались максимально выслушать все стороны. За эти три дня было озвучено свыше 150 вопросов, на которые даны ответы. Другое дело, насколько ответы удовлетворили ту или иную стороны. Но этот процесс не заканчивается сегодняшним заседанием. Предполагаю, что стороны попытаются защитить свои права в других инстанциях. Процесс имеет продолжение и в том смысле, что решением сегодняшнего заседания мы лишь приостановили действие лицензии «ЭСА». Законодательством за этим последуют процессы: в течение ближайших трех месяцев государство начнет переговоры с собственником или Советом директоров ЗАО о передаче права собственности на имущество. Если в течение этих трех месяцев стороны не придут к согласию, то после этого государство может забрать право на эту собственность по праву приоритетного интереса. Как будут развиваться эти обозначенные этапы – покажет время», - заявил Месропян.
Отметим, что КРОУ на заседании 17 ноября лишила лицензии на распределение электроэнергии компанию «Электрические сети Армении» («ЭСА»), которая принадлежит группе компаний «Ташир».
Напомним, что власти страны рассматривают два сценария дальнейшей работы ЗАО «Электрические сети Армении» – национализацию и приватизацию с участием Правительства в управлении компанией.