Հայաստանի առաջատար ֆինտեք ընկերությունը՝ Իդրամը, արժանացել է Ant International-ի կողմից շնորհվող «Ավելին, քան վճարումներ» («Beyond Payment Awards») մրցանակին՝ վճարային ծառայությունների ոլորտում նորարարական լուծումների և տեխնոլոգիական առաջատար մոտեցման համար։
Մրցանակաբաշխությունը տեղի է ունեցել Սինգապուրում, Ant International-ի տարեկան Voyage համաժողովի շրջանակում, որին ներկա էին աշխարհի առաջատար ֆինտեք ընկերությունների ներկայացուցիչներ։ Մրցանակները շնորհվել են այն կազմակերպություններին, որոնք վճարային լուծումները վերածում են ավելի լայն տնտեսական և սոցիալական ազդեցության գործիքի՝ ապահովելով ֆինանսական ներառականություն և հաճախորդակենտրոն փորձառություն։
«Այս մրցանակը կարևոր գնահատական է մեր թիմի աշխատանքին և այն տեսլականին, որով առաջնորդվում ենք։ Իդրամը մշտապես ձգտում է դուրս գալ ավանդական վճարային սահմաններից՝ առաջարկելով լուծումներ, որոնք նպաստում են հասարակության թվային զարգացմանը և հարմարավետ ֆինանսական փորձի ձևավորմանը Հայաստանում և արդեն նաև Հայաստանի սահմաններից դուրս։ 2025 թվականի հուլիսին Իդրամը և համաշխարհային գիգանտ Alipay-ը հայտարարեցին համագործակցության մասին, որի արդյունքում Alipay-ի 1,7 մլրդ օգտատերերը հնարավորություն ստացան վճարումներ կատարել Հայաստանում ավելի քան 25.000 վաճառակետերում՝ իրենց իսկ հավելվածով սկանավորելով Իդրամ QR-ը», — նշել է ID Group-ի բիզնեսի զարգացման տնօրեն Կարեն Նալբանդյանը և հավելել, որ Իդրամը սրանով չի սահմանափակվելու և շատ կարճ ժամանակ անց կհայտարարի այլ ձեռքբերումների մասին։
Հիշեցնենք, որ Իդրամը Հայաստանում առաջին ընկերությունն է, որը մասշտաբային և ամբողջական կերպով ներդրել է անհպում QR-վճարումների համակարգը դեռևս 2016 թվականին, իսկ այսօր արդեն Իդրամի միջազգային համագործակցությունների շնորհիվ Idram QR-ով հնարավորություն ունի վճարում կատարել աշխարհում 1,8 մլրդ օգտատեր։

Armenia’s leading fintech company, Idram, has been honored with the “Beyond Payment Awards” by Ant International for its innovative solutions and technologically advanced approach in the field of payment services.
The award ceremony took place in Singapore within the framework of Ant International’s annual Voyage conference, attended by representatives of the world’s leading fintech companies. The awards were presented to organizations that transform payment solutions into tools for broader economic and social impact, promoting financial inclusion and a customer-centric experience.
“This award is an important recognition of our team’s work and the vision that guides us. Idram constantly strives to move beyond traditional payment boundaries by offering solutions that contribute to the country’s digital development and to creating a convenient financial experience both in Armenia and already beyond its borders. In July 2025, Idram and global giant Alipay announced a partnership that enabled Alipay’s 1.7 billion users to make payments in more than 25,000 points of sales in Armenia by scanning the Idram QR with their own app,” said Karen Nalbandyan, ID Group’s Director of Business Development, adding that Idram will not stop here and will announce further achievements very soon.
It should be noted that Idram is the first company in Armenia to have introduced a large-scale and fully integrated contactless QR payment system back in 2016, and today, thanks to Idram’s international collaborations, 1.8 billion users worldwide are able to make payments via Idram QR.