Ակամա ես հայտնվել եմ ծավալվող որոշ իրադարձությունների առանցքում և կուզեի դրա շրջանակներում տեղ գտնող մեկնաբանություններին, տեղեկություններին պարզաբանումներ ներկայացնել։ Այս մասին, այսօր՝ դեկտեմբերի 1–ին, մամուլի ասուլիսում նշեց Արշակ Սրբազանը։
«2018 թվականից սկսյալ ես խիստ որոշակի վերապահումներ ունեցել են քաղաքական գործընթացների վերաբերյալ ՀՀ–ում։ Իմ վերապահումները հանրայնորեն չեմ արտահայտել՝ հաշվի առնելով ժողովրդի լայն զանգվածների աջակցությունը իշխանությանը՝ համարելով, որ միգուցե ես եմ սխալվել։ Դժբախտաբար, ես այս դեպքում չեմ սխալվել։ Այն անձը, որ առաջնորդում էր քաղաքական պրոցեսները ՀՀ–ում, որեւէ վստահություն չէր ներշնչում ինձ։ Նրա կենսագրության պարզ վերլուծությունը ինձ հուշում էր, որ որեւէ դրական տեղաշարժ, որեւէ լուսավոր հեռանկար հնարավոր չէ ակնկալել այս մարդու ռաձջնորդած շարժումից։
Սա մի մարդ է, որն իր ողջ կենսագրության ընթացքում առաջնորդվել է շանտաժով, վիրավորական, զրպարտչական գործելաոճով։
2020–ին մենք կորցրեցինք Արցախը, կորցրեցինք ազգային համերաշխությունը, կեղծ պատճառաբանություններով բազմաթիվ անձինք ձերբակալվեցին, պառակտվեց հասարակությունը։ Այդ պայմաններում ես անբարոյական եմ համարել որեւէ ձևով իմ դիրքորոշումը չարտահայտել։ Ես դա արտահայտել եմ և այսօր էլ այդ դիրքորոշման վրա եմ։ Այդ անձը, այդ իշխանությունը չի կարող շարունակել մնալ իշխանության։ Օր առաջ նրանք պետք է հեռանանա՝ անկախ նրանից, թե ինչ աշխարհաքաղաքական ու քաղաքական գործոններով է պայմանավորված նրանց պաշտոնավարության շարունակությունը»,–ասաց նա։
Արշակ Սրբազանը նշեց, որ իր դիրքորոշումներից հետո իրեն հրավիրել են ԱԱԾ, հանդիումներ, զրույցներ են եղել. «Իհարկե, ակնկարկներ եղել են որոշ գործողություններ իրականացնելու, բայց որոշապես հասկանալի է դարձել, որ ես այն անձը չեմ, որի նկատմամբ սպառնալիքներով, վախի, ահաբեկչության ներշնչմամբ հնարավոր է հասնել այնպիսի գործողությունների, որոնք չեն բխում իմ համոզմունքներից։
Որևէ տեղեկատվական տեռոր ու սպառնալիք չի կարող ինձ ստիպել անելու մի բան, որն ավելրի մեծ մեղք է, քան այն, ինչը ես երբևէ կարող էի արած լինել։
Փառք Աստծո, ես իմ կյանքում չունեմ արած բաներ, որոնց համար ես ամաչեմ։ Դա չի նշանակում, որ ես անմեղ եմ, բայց այն վերագրումները, որ վերագրում են ինձ, բացարձակապես կապ չունեն իմ կյանքի, իմ կենսագրության, իմ արածների հետ։ Իհարկե, այդ տեսագրությունները կեղծիք են և սուտ են։ Ես չգիտեմ ավելի մեծ մեղք, որ գործված սայթաքումների դիմաց գործես նոր մեղքեր»,– հայտարարեց նա։

Невольно я оказался в центре некоторых разворачивающихся событий и хотел бы представить разъяснения по части комментариев и сведений, которые имеют место в рамках всего этого. Об этом заявил на пресс-конференции 1 декабря архиепископ Аршак Хачатрян.
«С 2018 года у меня были весьма определенные опасения относительно политических процессов в Армении. Я не высказывал их публично, учитывая широкую поддержку власти со стороны народа, полагая, что, возможно, я ошибаюсь. К сожалению, в данном случае я не ошибся. Человек, возглавляющий политические процессы в РА, не внушал мне никакого доверия. Это человек, который на протяжении всей своей биографии руководствовался шантажом, оскорблениями и клеветой.
В 2020 году мы потеряли Арцах, мы потеряли национальную солидарность, многочисленные лица были задержаны по ложным причинам, общество раскололось. В этих обстоятельствах я считал безнравственным не высказывать свою позицию. Я ее высказал и придерживаюсь данной позиции по сей день. Этот человек, эта власть не могут оставаться у власти. Они должны уйти», - заявил Хачатрян.
По его словам, после выражения своих позиций его пригласили в СНБ Армении, были встречи, беседы. «Конечно, от меня ожидали определенных действий, но стало понятно, что я не тот человек, которого можно использовать с помощью угроз, запугивания и нагнетания страха, чтобы добиться действий, не соответствующих моим убеждениям.
Никакой информационный террор или угроза не смогут заставить меня совершить нечто, что является большим грехом, чем все, что я мог когда-либо совершить.
Слава Богу, я не совершил в жизни ничего, за что мне было бы стыдно. Это не значит, что я невиновен, но то, что приписывают мне, не имеет абсолютно никакого отношения к моей жизни, моей биографии, к моим поступкам. Конечно же, эти видеоматериалы ложные», - заключил архиепископ.
Отметим, что несколько недель назад в интернете распространились неподобающие видеоматериалы, связанные с архиепископом Аршаком Хачатряном. Сам он заявил, что не имеет к этому никакого отношения, поскольку в видеоматериалах его нет.
СК Армении по данному факту инициировал уголовное производство и дал разъяснения, подтверждающие подлинность видеоматериалов.
После этого в интернете распространился текст заявления епископов с требованием к Католикосу всех армян об отстранении архиепископа Аршака из Первопрестольного Эчмиадзина, замораживании его полномочий.