Գերմանիայում բնակվող հայ երիտասարդների և համայնքների ներկայացուցիչների մի խումբ երեքշաբթի օրը բողոքի ցույց է անցկացրել, երբ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ժամանել է Բեռլին՝ դաշնային կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցի հետ հանդիպման համար: Ցուցարարները հավաքվել են կանցլերի գրասենյակի դիմաց՝ ուշադրություն հրավիրելու համար, իրենց բնորոշմամբ՝ Հայաստանում 2026 թվականի խորհրդարանական ընտրություններից առաջ աճող ավտորիտար միտումների վրա:
Ըստ ցուցարարների՝ եվրոպական կառավարությունները շարունակում են Փաշինյանին ընկալել որպես ժողովրդավար առաջնորդ, սակայն Հայաստանում իրականությունը, նրանց համոզմամբ, «հակառակի մասին է վկայում»: Ցուցարարները հայտարարել են, որ ձգտում են իրենց մտահոգություններն ուղիղ փոխանցել Գերմանիայի իշխանություններին և միջազգային հանրությանը:
Նրանք պահանջել են ազատ արձակել Հայաստանում քաղբանտարկյալներին, դադարեցնել Հայ Առաքելական եկեղեցու վրա ճնշումները և հրաժարվել քաղաքական հակառակորդների դեմ իրավապահ մարմինների և դատական ​​համակարգի օգտագործումից:
Հայկական ընդդիմության տվյալներով՝ երկրում ներկայում քաղաքական դրդապատճառներով մեղադրանքներով կալանավորված է ավելի քան 60 մարդ, նրանց թվում՝ չորս արքեպիսկոպոսներ և մի քանի այլ հոգևորականներ:
Բողոքի ցույղի մասնակիցները միաժամանակ Գերմանիային կոչ են արել բարձրացնել Ադրբեջանում դեռևս պահվող հայ գերիների հարցը։
Բողոքի ցույցի մասնակիցներից մեկը՝ Արշակ Մակիչյանը, NEWS.am-ին հայտնել է, որ Գերմանիայում բնակվող երիտասարդ հայերը ցանկանում են, որ իրենց ձայնը լսելի դառնա։ «ՀՀ վարչապետի հայտարարությունները չեն արտացոլում ժողովրդի դիրքորոշումը, առավել ևս՝ հայերի մեծամասնության տեսակետները։ Ոչ մի կառավարություն իրավունք չունի լռեցնել Լեռնային Ղարաբաղի հայերին, ովքեր ենթարկվել են սարսափելի հանցագործությունների»,- ասել է նա։ Նա հավելել է, որ եվրոպացի քաղաքական գործիչները պետք է լսեն տուժածներին և չհիմնվեն միայն ՀՀ կառավարության դիրքորոշման վրա։
Մակիչյանը ընդգծել է նաև, որ անհրաժեշտ են իրական գործողություններ, այլ ոչ թե սոսկ գործընկերության մասին պաշտոնական հայտարարություններ։ Նա զգուշացրել է, որ երկրորդ հայոց ցեղասպանությունը՝ խոսքը 2023 թվականին հայերի էթնիկ զտումների մասին է, գործնականում աննկատ է մնացել միջազգային հանրության կողմից և այժմ փաստացիորեն ստանում է արևմտյան երկրների լուռ հավանությունը։ «Մենք այստեղ ենք լռությունը խախտելու համար։ Մենք արդարություն ենք պահանջում Լեռնային Ղարաբաղի հայերի համար»,- հայտարարել է նա։
Բողոքի ցույցի մասնակիցները նշել են, որ իրենց նպատակը սոսկ դժգոհություն հայտնելը չէ, այլ հասնել նրան, որ հայկական Սփյուռքի, մասնավորապես՝ երիտասարդ սերնդի, մտահոգությունները լսելի լինեն ամենաբարձր դիվանագիտական ​​մակարդակով։

A group of Armenian youth and community members in Germany held a protest on Tuesday as Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan arrived in Berlin for a meeting with German Chancellor Friedrich Merz. The demonstrators gathered in front of the Federal Chancellery to draw attention to what they describe as a growing authoritarian trend in Armenia ahead of the country’s 2026 parliamentary elections.
The protesters said that while European governments continue to view Pashinyan as a democratic leader, the reality inside Armenia “tells a different story.” Their objective, they said, was to bring these concerns directly to the attention of German officials and the broader international community.
The demonstrators also called for the release of political prisoners in Armenia, ending the government pressure on the Armenian Apostolic Church, and stopping the misuse of law enforcement bodies and the courts against political opponents.
The opposition in Armenia says more than 60 people are currently imprisoned in the country on politically motivated charges, including four archbishops and several other clergymen.
Also, the protesters also urged Germany to raise the issue of Armenian captives still held in Azerbaijan.
Arshak Makichyan, one of the protest participants, told Armenian News-NEWS.am that Armenian youth in Germany wanted their message to be heard clearly. “The statements of Armenia’s prime minister do not represent the Armenian people and certainly do not reflect the views of most Armenians. No government has the right to silence Armenians from Nagorno-Karabakh who survived atrocities,” he said, adding that European politicians must listen directly to survivors rather than relying solely on the Armenian government.
Also, Makichyan called for real action rather than superficial declarations of partnership, warning that the second Armenian genocide—referring to the Armenian ethnic cleansing carried out by Azerbaijan in 2023—has largely gone unnoticed internationally and is now being tacitly legitimized by Western powers. “We are not here to stay silent. We demand justice for Armenians from Nagorno-Karabakh,” he concluded.
Protesters emphasized that their aim was not only to express dissatisfaction but also to ensure that the concerns of Armenians abroad, especially of the younger generation, are acknowledged during high-level diplomatic meetings.