Դուք բոլորի հայտարարագրերին ունեք հասանելիություն, կարող եք բացել յուրաքանչյուրի հայտարարագիրը, տեսնել եկամուտները, համադրել դրանք ծախսերի հետ և հասկանալ՝ արդյոք ձեռքբերումները հիմնավորված են եկամուտներով թե ոչ։ Այս մասին, այսօր՝ դեկտեմբերի 10–ին, կոռուպցիայի դեմ պայքարին նվիրված միջոցառման շրջանակներում, լրագրողների հետ զրույցում նշեց ՀՀ արդարադատության նխարար Սրբուհի Գալյանը՝ անդրադառնալով դիտարկմանը, որ շատ պաշտոնյաներ բնակարաններ ու առանձնատներ են գնել։
«Եթե դուք որպես լրագրող, որպես մասնագետ ունեք մտահոգություն կապված ինչ-որ մեկի հայտարարագրի հետ, ազատ եք դիմում ներկայացնելու Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով, որը ստեղծվել է 2020 թվականին։ Մեր երկրում կան մեխանիզմներ, որոնք ունակ են բացահայտել կոռուպցիոն դեպքերը և կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը կարծում եմ սիրով կզբաղվի հայտարարագրի վերլուծությամբ»,–ասաց նա։
Դիտարկմանը, որ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մեխանիզմը կիրառվում է միայն նախկին պաշտոնյաների դեպքում, Գալյանն ասաց. «Ես ձեզ վստահեցնում եմ, որ այդ գործիքը չի վերաբերում ինչ-որ նախկինի կամ նախկիններին, վերաբերում է բոլորին։ Ես հիմա չեմ կարող խոսել, թե ում վերաբերյալ ինչ ուսումնասիրություն կա։ Նույնիսկ այն ժամանակ, երբ ես եմ այնտեղ եղել, եղել են գործեր, որոնք վերաբերել են նաև գործող պաշտոնատար անձանց»։
Ինչ վերաբերում է Նավասարդ արքեպիսկոպոս Կճոյանի՝ ապօրինի գույքի բռնագանձման գործին,  նախարարն ասաց. «Այո, իր մասով վարույթ ունեցել ենք, ժամանակին՝ 2024–ին, ներկայացվել է հայցը դատարան և եթե չեմ սխալվում հայցադիմումը մերժվել էր դատարանում։ Չեմ հիշում պատճառաբանությունը, մենք չենք բողոքարկել այդ որոշումը»։
Ինչ վերաբերում է նրան, որ Կճոյանի մասին բազում տեղեկություններ էին շրջանառվում, որ նա կոռուպցիայի մեջ է և հիմա իր միջոցով եկեղեցի է «բարենորոգվում», Գալյանն ասաց. «Չգիտեմ՝ ում միջոցով է մաքրվում եկեղեցին, եթե ինչ-որ անձանց միջոցով մաքրվում է, ես համակարծիք չեմ այդ դատողության հետ բացարձակ։ Եկեղեցին կարող է մաքրվել միայն քաղաքացիների ցանկությամբ և քաղաքացիների միջոցով»։

У вас есть доступ к декларациям каждого, вы можете открыть любую декларацию, увидеть доходы, сравнить их с расходами и понять, оправданы ли расходы доходами или нет. Об этом сегодня, 10 декабря, в ходе беседы с журналистами в рамках мероприятия, посвященного борьбе с коррупцией, заявила министр юстиции Республики Армения Србуи Галян, комментируя  замечание о том, что многие чиновники приобрели квартиры и частные дома.
«Если у вас, как у журналиста, как у специалиста, есть опасения по поводу чьей-либо декларации, вы можете обратиться в Комиссию по предотвращению коррупции, которая была создана в 2020 году. В нашей стране существуют механизмы, способные выявлять случаи коррупции, и я думаю, что Комиссия по предотвращению коррупции с удовольствием проанализирует декларацию», — сказала она.
В ответ на замечание о том, что механизм конфискации имущества незаконного происхождения применяется только в отношении бывших должностных лиц, Галян сказала: «Уверяю вас, что этот инструмент не применяется к «бывшим», он применяется ко всем. Я не могу сейчас говорить о том, кто находится под следствием. Даже когда я там работала, были дела, которые касались и действующих должностных лиц». Что касается дела о конфискации незаконного имущества архиепископа Навасарда Кчояна, министр сказала: «Да, у нас было разбирательство по его делу, иск был подан в суд вовремя, и, если я не ошибаюсь, иск был отклонен судом. Я не помню причин, мы не обжаловали это решение».
В связи с распространением информации о Кчояне, о его причастности к коррупции и о том, что он сейчас «ремонтирует» церковь на свои средства, Галян сказала: «Я не знаю, на чьи средства ремонтируют церковь, если это делают какие-то люди, я категорически не согласна. Церковь может быть очищена только по воле граждан и через граждан».
Напомним, что Кчоян был в числе выразивших свои верноподданнические чувства Николу Пашиняну священнослужителей.