Սպառնալիքները հայտնի են, դուք չեք տեսնո՞ւմ, որ Հայաստանի ներքաղաքական դաշտում կան դրսևորումներ, որոնք կարող են մեկնաբանվել որպես միջամտության փորձ, կամ չեք տեսնո՞ւմ, որ ապատեղեկատվական արշավներ են տեղի ունենում մեր լրատվական դաշտում։ Այս մասին, այսօր՝ դեկտեմբերի 16–ին, ԱԺ–ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց ԱԺ փոխխոսնակ Ռուբեն Ռուբինյանը՝ անդրադառնալով նրան, որ ԵՄ–ն 15 մլն եվրոյի աջակցություն է տրամադրելու Հայաստանին ընտրությունների ժամանակ հիբրիդային պատերազմներին դիմակայելու համար։
«Չեք տեսնում, որ օրինակ, երկու օրվա մեջ բացվում են անգլալեզու ինչ–որ կայքեր ու սենսացիոն ֆեյք լուր են գրում։ Ասենք, գրում են՝ Փաշինյանը Կանադայում տուն է գնել կամ Հայաստանում Էրդողանի հրամանով կառուցվելու է 12 մզկիթ։ Այս լուրերը ինչ-որ նորահայտ անգլալեզու կայքում գրվում են կամ ինչ-որ թուրք լրագրող է գրում, և օրեր անց դա հայտնվում է մեր հայկական լրատվամիջոցների էջերում։
Հարցը անհանգստացնել–չանհանգստացնելու մասին չի, տեսնում ենք հավանականություն, որ կարող է լինել միջամտության փորձ և այդ միջամտությունը կանխելու մեր գործիքակազմը մեծացնում ենք»,–ասաց նա։
Հարցին՝ Հայաստանի իրավապահները չեն կարո՞ղ դա կանխել, Ռուբինյանը պատասխանեց. «Կարող են։ Բա հո Եվրամիության իրավապահները չեն գալու կանխեն, պարզ չի՞, որ մեր իրավապահները պիտի կանխեն։ Խոսքը փորձի, մեթոդների փոխանակման մասին է»։

Угрозы известны, разве вы не видите, что во внутриполитической сфере Армении происходят явления, которые можно расценить как попытку вмешательства, или разве вы не видите, что в нашем медиапространстве ведутся кампании по дезинформации? Об этом сегодня, 16 декабря, в беседе с журналистами в Национальном Собрании заявил заместитель председателя Национального собрания Рубен Рубинян.
«Разве вы не видите, например, что за два дня открываются какие-то англоязычные сайты и пишутся сенсационные фейковые новости. Например, пишут, что Пашинян купил дом в Канаде или что по приказу Эрдогана в Армении построят 12 мечетей. Эта новость публикуется на каком-то недавно обнаруженном англоязычном сайте или пишет какой-нибудь турецкий журналист, а через несколько дней она появляется на страницах наших армянских СМИ.
Вопрос не в том, беспокоит это или нет, мы видим возможность попытки вмешательства, и мы наращиваем наши инструменты для предотвращения такого вмешательства», — сказал он.
На вопрос о том, могут ли армянские правоохранительные органы предотвратить это, Рубинян ответил: «Могут. Ну, правоохранительные органы Европейского союза не придут, чтобы это предотвратить, разве не ясно, что наши правоохранительные органы должны это предотвратить? Речь идет об обмене опытом и методами»