«Եթե Կայա Կալլասին խնդրենք օգնել և օգնություն ցուցաբերել Մոլդովային, ամեն ինչ շատ վատ կավարտվի։ Անկեղծ ասած, այնպես, ինչպես է այն հիմա ավարտվում, նույնիսկ չգիտեմ՝ ավարտվո՞ւմ է, ցավոք, ինչպես դա տեղի է ունենում Մոլդովայում, երբ մարդիկ միմյանց դեմ են դուրս գալիս, երբ այժմ Մոլդովայում բնակվող քաղաքացիներին միմյանց դեմ են լարում, այնպես էլ սերունդներին են միմյանց դեմ լարում։ Թե ինչպիսի օգնություն կարող է նա տրամադրել, նույնիսկ չեմ կարող պատկերացնել»։ Դրա մասին այսօր՝ դեկտեմբերի 25-ին, հայտարարել է Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը՝ մեկնաբանելով ԵՄ բարձրաստիճան դիվանագետի հայտարարությունը Հայաստանին ընտրություններում օգնելու մասին։
Ըստ Զախարովայի՝ ռուսական կողմը հետևողականորեն հավատարիմ է մնում ներքին գործերին չմիջամտելու և այլ պետությունների ինքնիշխանությունը հարգելու սկզբունքին։
«Մենք մեր հայ գործընկերների հետ բոլոր բանակցություններում ելնում ենք դրանից, ինչը, ցավոք, չի կարելի ասել որոշ արևմտյան քաղաքական գործիչների մասին։ Այսպես կոչված եվրոպական դիվանագիտության ղեկավար Կայա Կալլասը բացահայտորեն Հայաստանին առաջարկում է Մոլդովայում փորձարկված ընտրությունների կազմակերպման լավագույն եվրոպական պրակտիկան։
Ի՞նչ տեսակի պրակտիկաներ են դրանք։ Հիշեցնեմ, որ ամբողջ աշխարհն ականատես է եղել քաղաքական ճնշման, ահաբեկման, սպառնալիքների, շանտաժի, ընտրություններից առաջ փողի ներդրման՝ տարբեր վարկերի, դրամաշնորհների, տրանշերի և այլնի տեսքով։ Դա իրական ժողովրդավարության հետ որևէ կապ չունի։ Եվ բացի դրանից, վերադառնալով ձեր հարցի պատասխանի սկզբին, այս ամենը նպատակ չուներ համախմբելու հասարակությունը, ոչ թե իրականացնելու հայ ժողովրդի շահերը, այլ մարդկանց միմյանց դեմ հանելու՝ մեկ երկրի քաղաքացիներին, իրենց երկիրը սիրող քաղաքացիներին, ովքեր ցանկանում են ապրել, առաջին հերթին, խաղաղության մեջ իրենց երկրի ներսում և, իհարկե, իրենց հարևանների հետ խաղաղության մեջ։ Դա որևէ կապ չունի իրական ժողովրդավարության հետ։ Դրանք հակաժողովրդավարական մեխանիզմներ են։ Եվ մենք պետք է հաշվի առնենք՝ արդյոք սպառնալիքները բխում են այնտեղից, Կայա Կալլասից, նրա շրջապատից և նրանց ներկայացրած հաստատություններից։ Կարծում եմ՝ պատասխանն ակնհայտ է։ Դրանք այնտեղից են գալիս»,- ասել է Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը։
Այնուհետև նա հարցրել է. «Ի՞նչ ինչ լավ բան են արել Կայա Կալլասը և Եվրոպական հանձնաժողովը Հայաստանի, հայ ժողովրդի համար»։
«Դուք կարող եք թվարկել դրանք։ Կարող եք պարզապես մի կտոր թուղթ վերցնել և գրել, թե քանի գործարան է կառուցվել, քանի խոշոր զբոսաշրջային տեսարժան վայր է ստեղծվել, քանի հիվանդանոց է կառուցվել, քանի արտակարգ իրավիճակ է հաղթահարվել, քանի մարդածին աղետ է կանխվել։ Պետք է լինի որոշակի վիճակագրություն։ Ի՞նչ հիմքով են նրանք լսում այդ մարդուն՝ Կայա Կալլասին, որը մարդկանց սովորեցնում է չշփվել Ռուսաստանի հետ և հրահրում է նրանց այս, այսպես ասած, ռուսատյատության թեմային։ Ի՞նչ հիմքով։ Ի՞նչ լավ բան է նա արել։ Մենք պետք է հասկանանք։ Եթե նա իսկապես ինչ-որ լավ բան է արել, դա այլ հարց է։ Բայց գուցե մենք պետք է անմիջապես այս էջում ստեղծենք երկրորդ սյունակ, իսկ այդ երկրորդ սյունակում գրենք, թե ինչ լավ բան է արել Ռուսաստանը, որքան է օգնել, որքան է խնայել, որքան է կառուցել, որքան է ներդրել, ապա համեմատենք։ Սրանք թվեր են. դրանք կօգնեն պատասխանել այս հարցին»,- եզրափակել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը։

«Если попросить Каю Каллас помочь и оказать помощь как Молдове, то закончится это всё очень плохо, собственно говоря, как это заканчивается сейчас, я даже не знаю, заканчивается ли, к сожалению, происходит в Молдове, когда людей друг с другом стравливают , когда натравливают и граждан, ныне живущих в Молдавии, в Молдове, так и натравливают поколения друг против друга. Какую помощь она может оказать, я даже себе представить не могу». Об этом, сегодня, 25 декабря, заявила на брифинге официальный представитель МИД России, комментируя вопрос о заявлении главы дипломатии ЕС оказать Армении помощь с выборами.
По словам Захаровой, российская сторона последовательно придерживается принципа невмешательства во внутренние дела, уважения суверенитета других государств.
«Исходим из этого на любых переговорах с армянскими коллегами, ну, чего не скажешь, к сожалению, о некоторых западных политиках. Глава как бы Евродипломатии Кая Каллас открыто предлагает Армении лучшие европейские практики по организации выборов, которые были опробованы в Молдавии.
Это что такое за практики? Я напомню, там весь мир наблюдал политическое давление, запугивание, угрозы, шантаж, завоз перед выборами денег в виде различных кредитов, грантов, траншей и так далее. Ничего общего с подлинной демократией это не имеет. Ну и помимо всего прочего, возвращаюсь к началу ответа на ваш вопрос, это всё шло не на консолидацию общества, не на реализацию интересов народа Армении, а на сталкивание людей, граждан одной страны, граждан, которые любят свою страну, которые хотят жить в первую очередь в мире внутри своей страны, ну и, конечно, в мире со своими соседями. Это не имеет ничего общего с подлинной демократией. Это антидемократические механизмы. И нужно вообще подумать, они оттуда ли, не от Каи Каллас, её окружения и тех институтов, которые они представляют, исходят угрозы. По-моему, ответ очевиден. Именно оттуда», - сказала официальный представитель МИД РФ.
Далее она задалась вопросом: «А что хорошего сделали Кая Каллас, Еврокомиссия для Армении, для армянского народа?».
«Можно же перечислить. Можно просто взять бумажку и написать, сколько построено заводов, сколько открыто фабрик, сколько создано, не знаю, мощных туристических объектов, сколько построено больниц, сколько преодолено чрезвычайных ситуаций, техногенных катастроф предотвращено. Ну должна же быть какая-то статистика. На основе чего слушают этого человека, Каю Каллас, которая там учит не общаться с Россией и науськивает ещё на эту, так сказать, русофобскую тему? На основе чего? Что хорошего-то она сделала? Надо же понять. Если она действительно сделала чего-то хорошего, это один разговор. Но, наверное, тут же надо сделать второй столбик на этой странице и во втором столбике написать, что хорошего сделала Россия, сколько Россия помогла, сколько Россия спасла, сколько Россия построила, сколько Россия инвестировала, а потом сравнить. Это цифры, они помогут в ответе на этот вопрос», - заключила официальный представитель МИД РФ.