ԱԱԾ նախկին տնօրեն, «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանն այս պահին «Եռաբլուր»  զինվորական պանթեոնում է։ Նա ծաղիկներ է խոնարհելու «Արցախի կանչը» հուշահամալիրում՝ ի հիշատակ արցախյան պատերազմների բոլոր զոհերի, Արցախում հուղարկավորվածների, ինչպես նաև 2023 թվականի սեպտեմբերի 25-ին Ստեփանակերտում տեղի ունեցած վառելիքի պահեստի պայթյունի հետևանքով զոհվածների։
«Այսօր շատ կարևոր օր է, շատ կուզեի, որ նման օր մեր պատմության մեջ ընդհանրապես չլիներ։ Այսօր բոլորս պետք է կոչենք մեր անմահացած հերոսներին, խոնարհվենք նրանց ծնողների, երեխաների, կանանց, քույրերի ու եղբայրների առջև։ Նրանք իրենց ամենաթանկին տվել են հայրենիքին, որպեսզի մենք կարողանանք ապրել ու գոյատևել։ Խոնարհումս բոլոր նահատակված հերոսներին»,-լրագրողների հետ զրույցում ասաց Արթուր Վանեցյանը։
Նա ընդգծեց, պետք է այնպես անել, որ նոր զոհեր չլինեն, կարողանանք ապրել, գոյատևել ու զարգանալ խաղաղ ու անվտանգ երկրում։
Անդրադառնալով նրան, որ Դավոսի միջազգային համաժողովի ժամանակ ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը շնորհակալություն հայտնեց Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին, Վանեցյանն ասաց. «Անհասկանալի է այս մարդկանց միգուցե մարդ էլ պետք չի իրենց ասել, պահվածքը և մոտեցումը։ Անկեղծ, ցավում եմ, որ նման իրավիճակ ունենք, բայց հուսով եմ, որ առաջիկայում այդ ամբողջը կշտկվի»։
Ինչ վերաբերում է նրան, որ այսօր իշխանության ներկայացուցիչները Եռաբլուրում խուսափեցին «Արցախի կանչը» կոթողի առջև ծաղիկներ խոնարհել, «Հայրենիք» կուսակցության ղեկավարն ասաց. «Անկեղծ ասած չեմ նկատել նման բան, դա իրենց խնդիրն է, երևի բարդույթները խանգարում են։ Այսօր այն օրը չի, որ պետք է այլ գնահատականներ տանք»։

Бывший директор Службы национальной безопасности Армении, председатель партии «Родина» Артур Ванецян сейчас находится в военном пантеоне «Ераблур». Он возложит цветы к мемориалу «Зов Арцаха» в память погибших во всех карабахских войнах, похороненных в Карабахе, погибших в результате взрыва топливного склада в Степанакерте 25 сентября 2023 года.
«Сегодня очень важный день. Сегодня мы все вспоминаем наших бессмертных героев. Мы должны преклониться перед их родителями, детьми, женами, сестрами и братьями. Они отдали самое ценное Родине, чтобы мы могли жить и существовать. Преклоняюсь перед всеми павшими», - заявил Ванецян.
Экс-директор СНБ подчеркнул, что необходимо сделать так, чтобы не было новых погибших, чтобы мы могли жить, существовать и развиваться в мирной и безопасной стране.
Касаясь того, что в Давосе президент Армении Ваагн Хачатрян поблагодарил президента Азербайджана Ильхама Алиева, Ванецян сказал: «Поведение и подход этих людей, если их можно так назвать, непонятны. Честно говоря, мне жаль, что сложилась подобная ситуация, но, надеюсь, что все это в ближайшее время утрясется».
Что же касается того, что сегодня представители власти в «Ераблуре» не возложили цветы к мемориалу «Зов Арцаха», то глава партии «Родина» сказал: «Это их проблема, возможно, им мешают комплексы. Сегодня не тот день, чтобы давать иные оценки».