Ես մեծ հույս ունեմ, որ ԱՄՆ նախագահը արդարացիորեն կարժանանա 2026 թվականի խաղաղության Նոբելյան մրցանակին։ Փոխնախագահ Ջեյդի Վենսի այցն առանցքային նշանակություն ունեցող քայլ է խաղաղության ինստիտուցիոնալացման և Հայաստան-Միացյալ Նահանգներ ռազմավարական գործընկերության ընդլայնման ճանապարհին։ Այս մասին այսօր՝ փետրվարի 9–ին, ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի հետ հայտարարության ժամանակ նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Պարոն Վենսին ներկայացրել եմ Հարավային Կովկասում ընթացող դրական գործընթացները, ինչպես նաև օրեր առաջ Աբու Դաբիում իմ և Ադրբեջանի նախագահի միջև տեղի ունեցած քննարկումների մանրամասները, որոնք ուղղված էին մեր երկրների միջև խաղաղության ամրապնդման հնարավոր նոր քայլերի։ Այս առիթով վերահաստատել եմ նաև Հայաստանի հանձնառությունը աջակցելու ԱՄՆ կառավարության խաղաղության և խաղաղարար առաքելությանը, այդ թվում խաղաղության խորհրդի գործունեությանը, որի կանոնադրությունը պատիվ եմ ունեցել ստորագրել սույն թվականի հունվարի 22-ին Դավոսում կայացած հանդիսավոր արարողության շրջանակներում։
ԱՄՆ փոխնախագահի հետ երկուստեք ընդգծել ենք Վաշինգտոնի խաղաղության գագաթաժողովի ամենակարևոր ձեռքբերումներից մեկի՝ Թրամփի ուղի ընդհանուր միջազգային խաղաղության և բարեկեցության նախագծի հետևողական իրագործման կարևորությունը, համաձայն սույն թվականի հունվարի 13-ին Հայաստանի ԱԳ նախարարի և ԱՄՆ պետքարտուղարի միջև ստորագրված Թրիփ ծրագրի իրագործման շրջանակի։
Վերահաստատել ենք, որ այս ծրագիրը բացի խաղաղության լրջագույն դիվիդենտներից ունենալու է նաև տարածաշրջանային և գլոբալ նշանակություն, զարգացնելով Արևմուտքից Արևելք անխոչընդոտ հաղորդակցությունը մեր գոհունակություն ենք արտահայտել ծրագրի իրականացման նախապատրաստական աշխատանքների ինչպես նաև օրերս մեկնարկած տեխնիկատնտեսական ուսումնասիրությունների ընթացքի կապակցությամբ պարոն Վենսի հետ քննարկել ենք նաև տարածաշրջանի ամբողջական ապաշրջափակման հեռանկարները որպես հարավային կովկասում կայունության և խաղաղության կարևորագույն գրավականներ»,–ասաց նա։
Ավելի վաղ NEWS.am–ը հայտնել էր, որ ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը տիկնոջ՝ Ուշա Վենսի հետ փետրվարի 9–ին, պաշտոնական այցով ժամանել է Հայաստան։ Նրան «Զվարթնոց» օդանավակայանում դիմավորել են ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը, ԱԳ փոխնախարար Վահան Կոստանյանը, ԱՄՆ–ում Հայաստանի դեսպան Նարեկ Մկրտչյանը։
Ամերիկյան պատվիրակության կազմում է նաև ԱՄՆ պետքարտուղարի տնտեսական հարցերով տեղակալ Ջեյքոբ Հելբերգը։ Վերջինս գրառում է արել՝ Հայաստան ժամանելուն պես. «Հաջորդ կանգառը՝ Երևան, Հայաստան»,-գրել է նա:

“I have high hopes that the U.S. President will justly receive the 2026 Nobel Peace Prize. Vice President J.D. Vance’s visit is a key step on the path to institutionalizing peace and expanding the Armenia–United States strategic partnership,” Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said today, February 9, during a statement with U.S. Vice President J.D. Vance.
“Mr. Vance was briefed on the positive processes underway in the South Caucasus, as well as on the details of the discussions held a few days ago in Abu Dhabi between the UAE and Azerbaijani presidents, which were aimed at identifying possible new steps to strengthen peace between our countries. On this occasion, I reaffirmed Armenia’s commitment to supporting the U.S. government’s peace and peacekeeping mission, including the work of the Peace Council, whose charter I had the honor of signing on January 22 of this year during a ceremonial event in Davos.
With the U.S. Vice President, we emphasized the importance of the consistent implementation of the Trump Initiative for Global Peace and Prosperity, one of the most significant achievements of the Washington Peace Summit, in accordance with the framework of the TRIPP program signed on January 13 of this year between the Armenian Foreign Minister and the U.S. Secretary of State.
We reaffirmed that this program, in addition to producing serious peace dividends, will also have regional and global significance by developing seamless communication from West to East. We expressed our satisfaction with the preparatory work for the program’s implementation, as well as the recently launched technical and economic studies. Together with Mr. Vance, we also discussed the prospects for fully unblocking the region as a key guarantee of stability and peace in the South Caucasus,” he said.
Earlier, NEWS.am reported that U.S. Vice President J.D. Vance arrived in Armenia on February 9 for an official visit with his wife, Usha Vance. At Zvartnots Airport, they were welcomed by the President of the National Assembly Alen Simonyan, Yerevan Mayor Tigran Avinyan, Deputy Foreign Minister Vahan Kostanyan, and Armenia’s Ambassador to the U.S., Narek Mkrtchyan.
The American delegation also includes Jacob Helberg, Deputy Assistant Secretary of State for Economic Affairs. Upon arrival in Armenia, he posted: “Next stop — Yerevan, Armenia.”