Մենք ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի քննարկել ենք Միացյալ Նահանգներ – Հայաստան երկկողմ օրակարգը, թե ինչպես կարող ենք զարգացնել մեր երկկողմ օրակարգը։ Մենք կենտրոնացել ենք այս թեմայի շուրջ։ Այս մասին այսօր՝ փետրվարի 13–ին, լրագրողների հետ զրույցում նշեց Հայաստանի ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը՝ անդրադառնալով NEWS.am–ի հարցին, թե արդյոք ԱՄՆ փոխնախագահի Երևան այցի ժամանակ քննարկվել են Իրանի շուրջ զարգացումները։
Նա նաև նշեց, որ չի քննարկվել նաև թեման, որ ԱՄՆ նախագահ Թրամփը հայտարարել է, որ մաքսատուրքերը կբարձրացվեն այն երկրների նկատմամբ, որոնք առևտուր կանեն Իրանի հետ։
Ինչ վերաբերում է Հայաստան–Թուրքիա հարաբերություններին, և սահմանի հնարավոր բացման ժամկետներին, ԱԽ քարտուղարն ասաց. «Ժամկետի մասին որևէ բան չեմ կարող ասել, մենք ակնկալում ենք, որ այն պայմանավորվածությունները, որոնք ունեցել ենք Թուրքիայի հետ, կիրականացնենք և շարունակում ենք քննարկել թուրքական կողմի հետ, որպեսզի այդ պայմանավորվածությունները իրականություն դարձնենք հնարավոր շուտ»։

We discussed with US Vice President JD Vance the United States-Armenia bilateral agenda, how we can develop our bilateral agenda. We focused on this topic. Secretary of the Security Council of Armenia, Armen Grigoryan, told this to reporters Friday, in response to Armenian News-NEWS.am’s question as whether the developments around Iran were discussed during the US Vice President’s recent visit to Yerevan.
Grigoryan added that US President Donald Trump’s announcement that US tariffs will be raised against countries that trade with Iran was not discussed either.
And regarding Armenia-Turkey relations and the possible timeframes of the border opening, the Armenian Security Council chief said: “I cannot say anything about the timeframe. We expect to implement the agreements we had with Turkey, and we continue to discuss with the Turkish side in order to make these agreements a reality as soon as possible.”