Ընտրվելու դեպքում «Հայկական քվե» կուսակցությունը խոստանում է երկու տարվա ընթացքում 50 տոկոսով բարձրացնել կենսաթոշակները և ամեն տարի ինդեքսավորել դրանք։ Այս մասին փետրվարի 18-ին մամուլի ասուլիսում հայտարարեց «Հայաքվե» նախաձեռնության ներկայացուցիչ Հրայր Կամենդատյանը։
Նրա խոսքով՝ թոշակառուների համար տրանսպորտը պետք է անվճար լինի։ Առողջապահության ոլորտում նախաձեռնությունն առաջարկում է ներդնել պարտադիր տարեկան բժշկական զննումներ։
Նախաձեռնության անդամներից Ավետիք Քերոբյանը հայտարարեց, որ ՀՆԱ-ի առնվազն 7 տոկոսը կհատկացվի ռազմական կարիքներին։ «Մենք զինվորական ծառայությունը կդարձնենք արժանապատիվ և գրավիչ։ Արտաքին ագրեսիայի դեպքում մենք պետք է անդառնալի կորուստներ պատճառենք թշնամուն։ Թշնամին պետք է երկար մտածի և հրաժարվի ագրեսիայի գաղափարից», - հայտարարեց Քերոբյանը։ Նա հավելեց, որ ուշադրության կենտրոնում կլինեն կիբերանվտանգությունը և ռազմաարդյունաբերական համալիրի զարգացումը, և որ զենքի մշակման հնարավորությունները կընդլայնվեն՝ ներքին կարիքները և արտահանումը բավարարելու համար։
Մենուա Սողոմոնյանը անդրադարձավ կրթությանը և գիտությանը։ Նրա խոսքով՝ Հայաստանին անհրաժեշտ է 7000 հետազոտող, մինչդեռ ներկայումս ունի 3000: Կուսակցությունը նախատեսում է հինգ տարվա ընթացքում ավելացնել գիտության վրա ծախսերը՝ հասցնելով դրանք ՀՆԱ-ի 1 տոկոսի: Միաժամանակ, այն առաջարկում է, որ պետությունը տարեկան ֆինանսավորի 5000 ուսանողի կրթությունը և աստիճանաբար ընդլայնի պետական գնումները կարևոր մասնագիտությունների գծով: Սողոմոնյանը շեշտեց սահմանամերձ գյուղերում դպրոցները համախմբելու կառավարության մոտեցման անընդունելիությունը:
Միաժամանակ, նա քննադատեց 12-ամյա կրթական համակարգը՝ պնդելով, որ այն ձախողվել է և հանգեցնում է միայն ֆինանսական կորուստների և ժամանակի: Նա հայտարարեց, որ դիմորդների 80 տոկոսը կրթությունը կրկնելու համար վճարում է 500,000-800,000 դրամ, և որ անհրաժեշտ է 11-ամյա կրթական համակարգ:

В случае победы на выборах «Айкакан кве» обещает в течение двух лет повысить пенсии на 50 процентов и ежегодно поводить индексации. Об этом сообщил представитель инициативы «Аякве» Грайр Камендатян 18 февраля на пресс-конференции.
По его словам, транспорт для пенсионеров должен быть бесплатным. В сфере здравоохранения инициатива предлагает внедрить ежегодное обязательное обследование.
Аветик Керобян сообщил, что на военные нужды будет направлено не менее 7 процентов ВВП. «Сделаем достойной и привлекательной военную службу. В случае внешней агрессии необходимо нанести противнику невосполнимые потери. Враг должен хорошо подумать и отказаться от мысли агрессии», - заявил Керобян. Поего словам, кибербезопасность и развитие ВПК будут в центре внимания, в плане разработки вооружений расширятся возможности для удовлетворения собственных нужд и экспорта.
Менуа Согомонян коснулся вопросов образования и науки. По его словам, Армении нужны 7 тысяч научных работников, сейчас их 3 тысячи. Политическая сила планирует за 5 лет увеличить траты на науку, доведя до 1 процента ВВП. Одновременно предлагается государству ежегодно оплачивать обучение 5тысяч студентов, постепенно расширить госзаказ по важным специальностям. Согомонян подчеркнул недопустимость подхода властей к укрупнению школ в приграничных селах.
Одновременно он раскритиковал 12-летнюю систему образования, заверив, что она себя не оправдала, и влечет только финансовые потери и времени. По его словам, 80 процентов абитуриентов платят 500-800 тысяч драмов за повторное образование, и необходима 11-летняя система образования.