2018 թվականին Հայաստանում տեղի ունեցած ժողովրդական ոչ բռնի թավշյա հեղափոխությունը տեղի ունեցավ ազատության, ժողովրդավարության, իրավունքների գերակայության, ըմբռնումների հիման վրա։ Այս մասին, այսօր՝ մարտի 11–ին, Ստրասբուրգում, Եվրոպական խորհրդարանում իր ելույթում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա, մասնավորապես, նշեց. «Մենք մեր ժողովրդավարության կենսունակ ու զարգացող վիճակը պահեցինք պատերազմի պայմաններում նույնիսկ, բայց հասկացանք նաև, որ խաղաղությունն է, որ ժողովրդավարությունը անշրջելի դարձնելու ճանապարհ է բացում։ Իրականում մենք խաղաղության հասել ենք ժողովրդավարության շնորհիվ, ժողովրդավարական արժեքներին մեր նվիրվածության շնորհիվ, որովհետև Հայաստանին պարտադրված մտածողության կաղապարները կարողացանք հաղթահարել ականջալուր լինելով ժողովրդին, իրական ապրող կյանքի և խաղաղության փափագ ունեցող մարդկանց։
2026 թվականի հունիսի 7-ին Հայաստանի Հանրապետությունում տեղի են ունենալու հերթական խորհրդարանական ընտրություններ, և այդ ընտրություններով մեր ժողովրդավարությունը պետք է խաղաղությունը դարձնի անշրջելի, ապա և խաղաղությամբ ժողովրդավարությունը կդառնա անշրջելի։
Մենք գնում ենք այս ճանապարհով, և ես սա ասում եմ, որպես Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդի լեգիտիմ ներկայացուցիչ, և ուրեմն կեցցե խաղաղությունը, կեցցե ժողովրդավարությունը»։

Народная ненасильственная бархатная революция 2018 года в Армении произошла на основе свободы, демократии, верховенства права, — заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян сегодня, 11 марта, в своём выступлении в Европейском парламенте в Страсбурге.
В частности, он отметил: «Мы сохранили жизнеспособность и развитие нашей демократии даже в условиях войны, но также поняли, что именно мир открывает путь к тому, чтобы сделать демократию необратимой. На самом деле мы достигли мира благодаря демократии, благодаря нашей приверженности демократическим ценностям, потому что смогли преодолеть навязанные Армении стереотипы мышления, прислушавшись к народу, к реальной живой жизни и к людям, стремящимся к миру.
7 июня 2026 года в Республике Армения состоятся очередные парламентские выборы, и этими выборами наша демократия должна сделать мир необратимым, а затем мир сделает демократию необратимой.
Мы идём этим путём, и я говорю это как легитимный представитель народа Республики Армения. Да здравствует мир, да здравствует демократия».