Այս պահին ներկայացված Սահմանադրության տեքստում Ներածությունը չկա առհասարակ, իսկ Անկախության հռչակագրին հղումը Ներածության մեջ է: Այս մասին, այսօր՝ մարտի 18–ին, ԱԺ–ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց Արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը՝ անդրադառնալով հարցին, թե Հռչակագրի մասը Սահմանադրության նոր տեքստից հանվել է:
«Թող տպավորություն չստեղծվի, որ խուսափում ենք ներկայացնել, թե ինչ է այս պահին ամփոփված Ներածության շրջանակներում: Ուղղակի ես միշտ մի բան եմ նշում. Սահմանադրության տեքստը՝ նախագծի տեքստով, լինելու է հրապարակային, այդ թվում՝ հրապարակային է լինելու Ներածությունը, և հանրությունը կարողանալու է տեսնել, թե ինչ է այնտեղ գրված, ու կորոշի...
Հիմա վարչությունում և խմբակցությունում են քննարկումները շարունակվում: Սահմանադրությունը պարզ օրինագիծ չէ, դա մեր պետության իրավական հիմքն է, և մեկ քննարկումով վստահաբար չենք կարող ամփոփել մեր մտքերը»,- ասաց նա:
Նախարարը նաև տեղեկացրեց, որ Սահմանադրության նոր տեքստի հրապարակման ժամկետները դեռ հայտնի չեն, կհստակեցվեն, բայց դեռ ժամանակ կա, քանի որ չկա հանրաքվեի ժամկետ:
«Հանրաքվե նշանակված չէ, ոչնչից չենք ուշանում այս պահին: Մեր մեծագույն ցանկությունն է տալ հանրությանը բավարար ժամանակ՝ ծանոթանալու տեքստին և բավարար ժամանակ, տեքստին ծանոթ լինելով, կատարել ճիշտ ընտրություն»,- ասաց նա:
Նախարարը նաև չբացառեց, որ Սահմանադրության նոր տեքստը կհրապարակվի մինչև խորհրդարանական ընտրություն:
«Այն տեքստը, որը կհրապարակվի, ստատիկ չի լինելու, այսինքն՝ անփոփոխելի չի լինելու, դա լինելու է նախագիծ, հետևաբար չի բացառվում, որ դրանում կկատարվեն մի շարք փոփոխություններ այն բանից հետո, երբ ստացվեն քաղաքացիների, ոլորտի մասնագետների համապատասխան կարծիքները»,- ասաց նախարարը՝ հիշեցնելով, որ Սահմանադրությունն ընդունել-չընդունելու հարցը որոշելու է ժողովուրդը:

The Introduction section is not included in the currently presented draft constitution, and the reference to the Declaration of Independence of Armenia is in the Introduction section of the current constitution. Minister of Justice Srbuhi Galyan told this to reporters at the National Assembly today, as she addressed the question of whether the Declaration part has been removed from the draft constitution of Armenia.
"Let there be no impression that we are avoiding presenting what is currently summarized within the Introduction. It’s just that I always mention one thing: the text of the constitution, with the draft text, will be public, including the Introduction, and the public will be able to see what is written there and decide... Now discussions are continuing in the administration and the [parliamentary majority] faction. The constitution is not a simple bill, it is the legal basis of our state, and we certainly cannot summarize our thoughts in one discussion," she said.
Also, the justice minister informed that the timeline for the publication of the draft constitution is not yet known, it will be clarified, but there is still time, since there is no referendum date.
“A referendum has not been scheduled, we're not late for anything at this point. Our greatest desire is to give the public sufficient time to get acquainted with the text and sufficient time, being familiar with the text, to make the right choice,” she said.
In addition, Galyan did not rule out that the draft constitution will be publicized before the parliamentary elections in June.
“The text that will be publicized will not be static; that is, it will not be immutable, it will be a draft, therefore it is not ruled out that a number of changes will be made to it after the relevant opinions of citizens, specialists in the field are received,” the justice minister said, and recalled that the people of Armenia will decide whether or not to approve the draft constitution.