2016 թվականի դրությամբ պատերազմը հետաձգելու բոլոր ռեսուրսներն այլևս սպառված էին: Այս մասին այսօր՝ մարտի 26–ին, կառվարության նիստում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Երբ մենք տարիներ առաջ ասում էինք, որ մենք մեր նավը պետք է հասցնենք խաղաղ նավահանգստի, մենք հիմա հասցրել ենք խաղաղ նավահանգստի, ուղղակի մեզ՝ այդ նավի ուղևորներիս, նույնպես պետք է խաղաղվել: Խաղաղվել նշանակում է տնավորվել, բողչաները քանդել և դասավորել պահարաններում, այսինքն՝ անցնել մշտական բնակության ռեժիմի:
Հակառակ դեպքում, եթե մեր տարածաշրջանում այդ վերադարձի օրակարգի թափանիվը պտտեցինք, տարածաշրջանից մեծ կտորը ականջն է մնալու: Ու այդ պրոցեսի մեջ գիտենք, թե ով է սովորաբար ամենաշատ տուժողը լինում: Մեծ հանելուկ չկա»,- ասաց նա:
Այս համատքստում Փաշինյանն անդրադարձավ նաև այսօրվա ձեռքբերումներին՝ նշելով, որ այսօրը շատ մեծ պատմական ձեռքբերում է, և որ այդ պատմական ձեռքբերումը չի կարելի զոհել գերտերությունների շահերին:
«Շատ կարևոր է, որ մենք արձանագրենք, որ խաղաղությունը միայն պայմանագիր չէ, խաղաղությունը նաև հոգեվիճակ է, խաղաղությունը սոցիալ հոգեբանություն է, որովհետև երբ մենք հասկանանք, որ տեղ չունենք գնալու, որ հասել ենք այնտեղ, որտեղ առաջիկա 100-ամյակներում և 1000-ամյակներում այս պետության տարածքում մենք և մեր սերունդներն ապրելու ենք, այ, խաղաղությունը դա է: Այդ պահին է գալու խաղաղությունը:
Այս սոցիալ հոգեբանությունն է, որ երաշխավորելու է խաղաղությունը, և սա է պատճառը, որ ես երեկ ԱԺ ամբիոնից ասացի, որ ՀՀ ժողովուրդն է երաշխավորը խաղաղության»,- ասաց նա:

По состоянию на 2016 год все ресурсы для отсрочки войны уже были исчерпаны. Об этом сегодня, 26 марта, заявил премьер-министр Никол Пашинян на заседании правительства.
«Когда мы много лет назад говорили, что должны привести наш корабль в мирный порт - мы теперь привели его в мирный порт, просто нам, пассажирам этого корабля, тоже нужно заключить мир. Заключение мира означает обустроиться, разобрать пожитки и разложить по шкафам, то есть перейти к постоянному режиму проживания.
В противном случае, если мы запустим маховик возвращения в нашем регионе, от него камня на камне не останется. И в этом процессе мы знаем, кто обычно страдает больше всего. Большой тайны в этом нет», — сказал он.
В этом контексте Пашинян также затронул сегодняшние достижения, отметив, что сегодня — очень великое историческое достижение, и что это историческое достижение нельзя приносить в жертву интересам сверхдержав.
«Очень важно отметить, что мир — это не просто договор, мир — это также состояние души, мир — это социальная психология, потому что когда мы понимаем, что нам некуда идти, что мы достигли того места, где мы и наши поколения будем жить на территории этого государства в ближайшие 100 и 1000 лет, это и есть мир. В этот момент наступит мир.
Именно эта социальная психология гарантирует мир, и именно поэтому я вчера с трибуны Национального Собрания сказал, что народ Армении — гарант мира», — сказал он.