Փնտրում էին հեռախոսներ, այլ առարկաներ, որոնք կարող է այդ ենթադրյալ դեպքի հետ որևէ առնչություն ունենային, ամեն ինչ փնտրում էին, առգրավել են Դավիթ և Միքայել Մինասյանների մոր՝ Գայանեի հեռախոսը։ Այս մասին այսօր՝ ապրիլի 1–ին, դատարանի դիմաց լրագրողների հետ զրույցում նշեց փաստաբան Վարդուհի Էլբակյանը՝ անդրադառնալով նրան, որ քիչ առաջ դատարանը 2 ամսով կալանավորման որոշում կայացրեց Սուրբ Աննա եկեղեցում տեղի ունեցած միջադեպի մասնակից 18–ամյա դպրոցական Դավիթ Մինասյանի նկատմամբ։
Նրա խոսքով, քննիչները կարծում են, որ սա նախապես պլանավորված գործողություն է եղել. «Իրենց մեղադրանքը հենց դրա մասին էլ խոսում է։ Չեմ կարող նախաքննական գաղտնիք բացահայտել, շատ-շատ կուզեի, որ այդ որոշումները տայի, կարդայիք, պետք չէր շատ իրավաբան լինել կամ իրավաբանությունից հասկանալ, որպեսզի վերլուծություն անեիք ու եզրահանգումների գայիք, ուղղակի կաշկանդված եմ այս պահին»,–ասաց նա։
Դիտարկմանը, որ եթե դա պլանավորված գործողություն էր, որտեղի՞ց իրենք գիտեին, որ վարչապետն այդ պահին մտնելու է եկեղեցի, փաստաբանն արձագանքեց. «Աստծուց։ Իմ կարծիքով իրենք որևէ հարցի պատասխան չունեն, դա ոչ թե իմ կարծիքն է, այլ իրենց իսկ ներկայացրած փաստաթղթերն են, հետևությունները թողնում եմ ձեզ»։
Ինչ վերաբերում է հարցին, թե եթե այս միջադեպը տեղի ունենար ոչ թե վարչապետի, այլ սովորական անձի հետ, արդյոք քրեական գործ կհարուցվեր, Էլբակյանը պատասխանեց. «Հիմա դուք եք միամի՞տ, թե՞ ինձ եք միամիտի տեղ ունենում։ Այդպիսի դեպքեր օրվա մեջ երևի 100 000 անգամ ենք տեսնում։ Հոդվածն էլ է հենց դրա մասին, քաղաքական հոդված է դրված»։
Նշենք, որ քիչ առաջ Սուրբ Աննա եկեղեցու բակում միջադեպի մասնակից 18–ամյա դպրոցական Դավիթ Մինասյանը 2 ամսով կալանավորվեց։ Այս լուրն իմանալուց հետո երկվորյակների մայրը՝ Գայանե Մինասյանի ինքնազգացողությունը վատացավ։ Նա անդադար լալիս էր։
Երեկ նրա եղբայր Միքայել Մինասյանը ազատ է արձակվել, նրա նկատմամբ կիրառվել է չբացակայելու արգելք խափանման միջոցը։

Они искали телефоны, другие предметы, которые могли бы иметь какое-то отношение к предполагаемому инциденту, конфисковали телефон Гаяне, матери Давида и Микаэла Минасянов. Об этом сообщила адвокат Вардуи Элбакян в беседе с журналистами сегодня.
По её словам, следователи считают, что это было заранее спланированное действие. «Об этом говорится в их обвинении. Я не могу раскрыть секреты предварительного расследования. Не нужно быть юристом или разбираться в юриспруденции, чтобы анализировать и делать выводы, просто сейчас я ограничена в своих возможностях», — сказала она.
На замечание о том, что если это было спланированное действие, откуда парни знали, что премьер-министр войдет в церковь именно в этот момент, адвокат ответила: «От Господа Бога. На мой взгляд, у них нет ответа ни на один вопрос, это не мое мнение, а исходя из документов, которые они сами представили, выводы я оставляю вам».
Что касается вопроса о том, было бы возбуждено уголовное дело, если бы этот инцидент произошел не с премьер-министром, а с обычным человеком, Элбакян ответила: «Вы наивны или вы думаете, что я наивна? Мы видим такие случаи, наверное, 100 000 раз в день. Статья именно об этом, это политическая статья».
Ранее суд арестовал Давида Минасяна на два месяца. Брат Давида, Микаэл Минасян и общественно-политический деятель Геворк Геворкян освобождены накануне судом под залог и подписку.