Մի խումբ մայրեր նստացույց են անում Գլխավոր դատախազության դիմաց՝ Սուրբ Աննա եկեղեցում տեղի ունեցած միջադեպի գործով կալանավորված 18–ամյա դպրոցական Դավիթ Մինասյանին ազատ արձակելու պահանջով:
Ակցիայի մասնակից Մարգարիտա Զարգարյանը, ով ունի Դավիթի հասակակից որդի, լրագրողների հետ զրույցում պատմեց, որ Ծաղկազարդի օրն ընկերուհու հետ պետք է գնար Սուրբ Աննա եկեղեցի, հետո փոխվեց պլանները, գնացին այլ եկեղեցի, հետո իմացան, որ նման սադրանք է եղել։
«Ամեն դեպքում 18 տարեկան երեխա է և վատառողջ, ես համարում եմ, որ իշխանությունները պետք է այնքան հմուտ լինեն և մեծահոգի, որ տարբերեն իրական հանցագործներին սովորական մարդկանցից հատկապես, երբ երեխա է, չի կարելի։
18 տարեկան է, ո՞նց կարելի է, ես էլ ունեմ այդ տարիքի տղա ու իրենք դե տարիքին բնորոշ լինում են շատ ավելի անզուսպ և տաքարյուն։ Համենայնդեպս, ես համարում եմ, որ պարտավոր են իրեն ազատ արձակելու։
Իհարկե, տեղի ունեցածը շատ տհաճ է, չեմ կարող ասել, որ ճիշտ բան են արել, բայց ամեն դեպքում, իրենք ուրիշ փսիխիկա ունեն և շատ ավելի տաքաարյուն են, քան մեծահասակները։
Այդ երեխան հանցագործ չէ, ավելորդ են այսպիսի քայլերը։ Հատկապես հիմա որ նախընտրական շրջան է, իր ռեյտինգը շատ լուրջ կտուժի։ Բայց ռեյտինգը մի կողմ դնենք, կարևորը, որ երեխան ունի առողջական խնդիրներ և որպես ծնող, որպես հայր, որպես հայ մարդ, ո՞նց է պատկերացնում, ինչի համար։ Եթե հանցագործ լիներ, ես իհարկե դեմ չէի լինի, բայց ընդամենը 18 տարեկան տաքարյուն երեխա  է, որ իրեն փորձել են հրել, թե ինչ է անել, ինքն էլ պատասխանել է»,–ասաց նա։
Ծնողներից մեկն էլ ասաց, որ ակցիան այս պահին նախատեսված է մեկ շաբաթ ժամկետով՝ ժամը 11-ից մինչև 20։00-ն. «Նստացույցը սկսում եմ մենակ և կոչ եմ անում բոլոր մայրերին, ովքեր Դավիթ Մինասյանի կյանքի հանդեպ անտարբեր չեն, միանալ, աջակցել, մի քանի րոպեն էլ բավարար կլինի»։
Նշեց՝ Գլխավոր դատախազից պահանջում են անաչառ քննություն, թույլ տալ, որ Դավիթի բուժումը անցկացվի տանը. «Դավիթի վիճակն այս պահին կրիտիկական է»։

Группа матерей проводит сидячую забастовку перед Генеральной прокуратурой, требуя освобождения 18-летнего школьника Давида Минасяна, арестованного в связи с инцидентом в церкви Святой Анны.
Маргарита Заргарян, участница акции протеста, у которой есть сын того же возраста, что и Давид, рассказала журналистам, что в Вербное воскресенье она собиралась пойти в церковь Святой Анны со своей подругой, но потом их планы изменились, они пошли в другую церковь, а позже узнали, что произошла такая провокация.
«Ему всего 18 лет, у него проблемы со здоровьем. Я считаю, что власти должны отличать настоящих преступников. У меня сын такого же возраста. Я считаю, что Давида обязаны отпустить. Этот ребенок не преступник, такие шаги излишни. Особенно сейчас, когда идет предвыборный период, репутация (властей – ред) сильно пострадает. Но давайте оставим репутацию в стороне, важно то, что у ребенка проблемы со здоровьем, и как родитель, как отец, как армянин, как он (Пашинян – ред) это себе представляет, ради чего? Если бы он был преступником, конечно, я бы не возражала, но он всего лишь 18-летний вспыльчивый подросток, которого пытались толкнуть, он ответил», — сказала она.
Инициатор сидячей забастовки сказала, что начинает недельную акцию, ежедневно с 11:00 до 20:00: «Я начинаю сидячую забастовку один и призываю всех матерей, которым небезразлична жизнь Давида Минасяна, присоединиться, поддержать, даже нескольких минут будет достаточно». Она отметила, что родители требуют беспристрастного расследования от генерального прокурора и разрешения на лечение Давида дома: «Состояние Давида на данный момент критическое».