Նյու Յորք - Լաս Վեգաս չվերթի ինքնաթիռը արտակարգ վայրէջք է կատարել Թեքսասում` օդանավի հրամանատարի հոգեկան խանգարման պատճառով:
Սկզբնապես հաղորդվել էր, որ ինքնաթիռը հարկադիր վայրէջք է կատարել, քանի որ 135 ուղեւորներով JetBlue օդանավի անձնակազմի հրամանատարն իրեն վատ է զգացել: Սակայն ավելի ուշ հայտնի են դարձել տվյալ դեպքի դրամատիկական մանրամասները, հայտնում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը` հղում անելով Sky News հեռուստաալիքին:
Չվերթի ուղեւորները պատմել են, որ թռիչքից մոտավորապես երեքուկես ժամ անց հրամանատարը դուրս է եկել խցիկից եւ իրեն տարօրինակ է պահել` փորձելով խոսել սրահի մարդկանց հետ: Հետո նա փորձելէ վերադառնալ խցիկ, սակայն դուռը ներսից փակ է եղել. ամենայն հավանակամնությամբ կապիտանի պահվածքը մինչ այդ տարօրինակ է եղել, եւ օդաչուները որոշել են փակվել նրանից:
Դրանից հետո հրամանատարը ծայրաստիճան հուզված վիճակում է հայտնվել. հասկանալով, որ դուռը չեն բացի, նա սկսել է վազել սրահով եւ գոռալ. «Իրաք: «Ալ Կաիդա»: Ահաբեկչություն: Մենք վայր ենք ընկնում: Աղոթեք»:
Ինքնաթիռի ուղեւորներից մեկը հասցրել է այդ նոպան տեսագրել իր բջջային հեռախոսի տեսախցիկով եւ տեսագրությունը տեղադրել է YouTube կայքում: Նրանում լսվում է, թե ինչպես գիտակցությունը մթագնած կապիտանը բարձր բղավում է «ռումբ» բառը:
Բարձրաձայն կապով ուղեկցորդուհիներից մեկն ուղեւորներին խնդրել է հանգստացմել աղմկարար հրամանատարին: Չորս տղամարդ, որոնց շարքում եղել է նյույորքյան պաշտոնաթող ոստիկան, բռնել են խելագարին:
Երջանիկ պատահականությամբ, ուղեւորներից մեկը եղել է քաղաքացիական ավիացիայի հրամանատար: Նրա շնորհիվ ինքնաթիռը կարողացել է վայրէջք կատարել թեքսասյան Ամարիլյո օդանավակայանում: Պատահարի մեղավորը տեղափոխվել է շտապօգնության մեքենայով:

Американский самолет рейсом Нью-Йорк – Лас-Вегас экстренно сел в Техасе из-за помешательства командира корабля.
Первоначально сообщалось, что самолет совершил вынужденную посадку, поскольку командиру экипажа JetBlue со 135 пассажирами на борт стало плохо. Но позднее стали известны драматические обстоятельства данного инцидента, сообщает ИТАР-ТАСС со ссылкой телеканал Sky News.
Пассажиры рейса рассказали, что примерно после трех с половиной часов полета капитан вышел из кабины и вел себя странно, пытаясь разговаривать с людьми в салоне самолета. Потом он попытался вернуться в кабину, но дверь оказалась закрыта изнутри – по всей вероятности поведение капитана уже до этого было неадекватным, и пилоты решили от него запереться.
После этого капитан пришел в крайне возбужденное состояние: поняв, что дверь ему не откроют, он начал бегать по салону и кричать: «Ирак! "Аль-Каида"! Терроризм! Мы падаем! Молитесь!».
Один из пассажиров самолета успел запечатлеть этот припадок на камеру мобильного телефона и разместил видеозапись на интернет-сайте YouTube . На ней слышно, как потерявший рассудок капитан громко выкрикивает слово «бомба».
По громкой связи одна из стюардесс попросила пассажиров утихомирить разбушевавшегося командира. Четверо мужчин, среди которых оказался отставной нью-йоркский полицейский, скрутили обезумевшего пилота.
По счастливой случайности, один из пассажиров оказался капитаном гражданской авиации. Благодаря ему самолет смог совершить экстренную посадку в техасском аэропорту Амарильо. Виновник инцидента был увезен на машине скорой помощи.