«Փաստ» օրաթերթը գրում է. «ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Հակոբ Վարդանյանն օրերս հայտարարել է, թե Հայաստանում նոր ատոմակայանի կառուցման տեխնիկատնտեսական ուսումնասիրություններին ներգրավված են նաև ամերիկյան կազմակերպություններ: Վարդանյանը միևնույն ժամանակ նշել էր, թե «Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության համագործակցությունը կրում է շարունակական բնույթ և ներկայում ընթանում է էներգետիկայի բնագավառի մի շարք ուղղություններով»:
Այսուամենայնիվ, այստեղ կա մի քանի խնդիր: Նախ, ըստ փորձագետների, խոսքը, այսպես կոչված, «փոքր ԱԷԿ»-ի մասին է, որը, սակայն, մինչ այժմ աշխարհում կարողացել են կառուցել միայն Ռուսաստանը և Չինաստանը:
Այստեղ հիմնական պատճառաբանությունը էներգետիկ անկախության ավելացումն է, քանի որ ներկայում Հայաստանում այն ընդամենը 27 տոկոս է: Սակայն էլեկտրաէներգիայի արտադրության ծավալները նույնիսկ հպանցիկ ուսումնասիրելիս պարզ է դառնում, որ այստեղ առանձնապես խնդիրներ չկան, իսկ էլեկտրաէներգիայի մեծ մասն ապահովում են Մեծամորի ատոմակայանն ու ՋԷԿ-երը: Ճիշտ է, անցած տարի վերականգնվող էներգիայի ծավալը 2022-ի համեմատ զգալի ավելացել է, բայց դեռ շատ հեռու է ավանդական էներգիայի հետ մրցակցելուց: Ինչ վերաբերում է նվազ հզորությամբ ատոմակայան կառուցելու միջոցով էներգետիկ անկախություն ձեռք բերելու հնարավորությանը, ապա մասնագետները դա համարում են անլուրջ, քանի որ նախ և առաջ պետք է ինչ-որ տեղից բերել վառելիքը, դեռ չենք խոսում այն մասին, որ ով վճարում է, նա էլ, ի վերջո, թելադրում է «երաժշտությունը»:
Հավելենք, որ դեռ անցած տարի ամռանն էր հայտնի դարձել, որ Միացյալ Նահանգների մասնագետների հետ քննարկումներ են ընթանում Հայաստանում մոդուլային ռեակտորների կառուցման շուրջ։ «Մի շարք երկրներում, այդ թվում՝ Հայաստանում, մենք ամերիկյան տեխնոլոգիայով կառուցվող փոքր մոդուլային միջուկային ռեակտորների իրագործելիության գնահատում ենք անում, ինչը կարող է նպաստել ինչպես Ռուսաստանից, այնպես էլ Չինաստանից էներգետիկ անկախությանը»,- Կոնգրեսում հայտարարել էր Միացյալ Նահանգների պետդեպարտամենտի պաշտոնյա Մարիա Լոնգին»:

Past daily of the Republic of Armenia (RA) writes as follows, in part: RA Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure Hakob Vardanyan announced the other day that American organizations are also engaged in technical and economic studies of the construction of a new nuclear power plant [(NPP)] in Armenia. At the same time, Vardanyan had noted that "the cooperation between the Republic of Armenia and the Russian Federation is of a continuous nature and is currently proceeding in a number of directions in the field of energy."
However, there are a few problems here. First, according to experts, it is about a so-called "small NPP," which, however, so far only Russia and China have been able to build in the world.
The main reasoning here is the increase of energy independence, as currently it is only 27 percent in Armenia. However, even a cursory examination of the amount of electricity production makes it clear that there are no particular problems here, and most of the electricity [in Armenia] is provided by the Metsamor Nuclear Power Plant and the TPPs [i.e. thermal power plants.] It is true that last year the amount of renewable energy [produced in Armenia] increased considerably compared to 2022, but it is still very far from competing with traditional energy. As for the possibility of gaining energy independence by building a nuclear power plant with a lower capacity, experts consider it frivolous, as first of all, the fuel must be brought from somewhere; we are not even talking about the one who pays, after all, dictates "the music."
Let's add that last summer it had become known that discussions with specialists from the United States are underway regarding the construction of modular reactors in Armenia.