«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է. ««Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկությունների համաձայն՝ ըստ նախնական վարկածի՝ պայմանագրային զինծառայողը, որի դին գտնելու մասին հայտնել էին երեկ, ինքնասպան է եղել։
Ըստ մեզ հասած տեղեկությունների՝ այս քայլին գնալու պատճառը նրա սոցիալական վիճակն է եղել։ Իրավապահ համակարգում առկա լուրերի համաձայն՝ նա շատ պարտքեր է ունեցել։ Որքանով են այս վարկածները հիմնավոր՝ ցույց կտա քննությունը։ Ի դեպ, նա ամուսնացած էր եւ իր խնամքի տակ ուներ երեխաներ։
Նշենք, որ մայիսի 7-ին՝ ժամը 14:00-ի սահմաններում, ՊՆ N զորամասի պահպանության տեղամասում հայտնաբերվել է պայմանագրային զինծառայող Արտակ Սերյոժայի Ավալյանի (ծնվ. 1985 թ.) դին՝ հրազենային վնասվածքով:

Zhoghovurd newspaper of Armenia writes as follows, in part: In accordance with the information of Zhoghovurd daily, according to the initial theory, the contract soldier, whose body was found yesterday, committed suicide.
According to the information we received, the reason for taking this step was his social condition. According to news in the law enforcement system, he had a lot of debts. The investigation will show how valid these theories are. By the way, he was married and had children under his care.
Let us note that on May 7, around 14:00, the body of contract soldier Artak Avalyan of Seryozha (born in 1985), with a gunshot wound, was found in the guard station of the No. military unit of the MoD.