Հանրահայտ ռուս հաղորդավար Վլադիմիր Պոզները ապրիլի 23-ին ժամանել է Երեւան։ NEWS.am –ին հաջողվել է զրուցել է հեռուստալրագրողի հետ եւ իմանալ Հայաստան ժամանելու նրա նպատակների մասին։
Վլադիմիր Վլադիմիրովիչ, բարի՛ գալուստ Երեւան։ Ասացե՛ք, խնդրում եմ, ինչու՞ որոշեցիք այսօր այստեղ լինել։
Ես այստեղ էի դեռ 40 տարի առաջ, երբ նշվում էր Ցեղասպանության 60-ամյակը, եւ շատ լավ հիշում եմ այն, ինչ կատարվում էր։  Ես այցելեցի Էջմիածին։  Այդ իրադարձությունը ինչ-որ կերպ ինձ հետ շատ մնաց։ Եվ երբ ինձ ասացին, որ ձեր նախագահը ուրախ կլինի ինձ հանդիպել, ես միանշանակ որոշեցի ընդունել այս հրավերը։ Ես ուզում եմ այդ օրն այստեղ լինել։ Բացի այդ, իմ հաղորդման համար ես հարցազրույց եմ ունենալու նախագահ Սարգսյանի հետ։ Այնպես որ օգտակարն ու հաճելին կհամատեղեմ։

YEREVAN. – Famous Russian journalist Vladimir Pozner is in Yerevan on the occasion of the Armenian Genocide Centennial.
“I was here 40 years ago when 60th anniversary of the Armenian Genocide was marked. I do remember what was happening, I was in Etchmiadzin at that time. And when I was told that your president would be glad to see me, I definitely accepted the invitation. Somehow I want to be here on this day. In addition, I will be interviewing president Sargsyan for my program. So I will combine business with pleasure,” he told the Armenian News-NEWS.am correspondent.
Pozner said he would most likely visit the Armenian Genocide Memorial during his three-day trip.
Asked what should occur for Turkey to recognize the Armenian Genocide, famous journalist said the Turks must become mature.