Ֆրանսիացի գրող Սիլվեն Թեսոնը Ֆրանսախոսության օրերի շրջանակում կայցելի Հայաստան։
Գալիք միջոցառմանն է նվիրված մամուլի ասուլիսը, որը տեղի է ունեցել մարտի 13-ին Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանությունում։
Ինչպես մամուլի ասուլիսը բացելիս  տեղեկացրեց Ֆրանսիայի Արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Օլիվիե Դեկոտինյին, օրերը նվիրվելու են հայ նշանավոր դիվանագետ (մահացել է անցած տարի) Քրիստիան Տեր-Ստեփանյանին։
Դեսպանն ընդգծեց Հայաստանի ակտիվ մասնակցությունը Ֆրանսախոսության միջազգային կազմակերպությանը՝ հիշեցնելով, որ ֆրանսերենը հանրապետությունում տարածվածությամբ երրորդ լեզուն է ռուսերենից եւ անգլերենից հետո։ Դիվանագետի խոսքով՝ Հայաստանի մասնակցությունը կազմակերպությանը, որը գտնվում է բարդ աշխարհաքաղաքական իրավիճակում, կընդլայնի շփման հորիզոնները ֆրանսերեն խոսողների հետ, որոնց թիվը 144 մլն է։ Հայաստանը իր հուշարձաններն է բացում օտարերկրացիների առջեւ՝ ցուցադրելով, թե ինչպես կարող է երկիրը վերածնվել լեզվի եւ մշակույթի միջոցով։ Դեսպանը հիշեցրել է, որ հոկտեմբերի 4-ին Ֆրանսիայում տեղի է ունենալու կազմակերպության հերթական գագաթաժողովը, որին մասնակցելու է Հայաստանը։ Ֆրանսախոսության օրերի շրջանակում տեղի կունենան ավելի քան 30 միջոցառումներ՝ կինոյի, թատրոնի, ժամանակակից արվեստի, երաժշտության ժանրերում։ Կարեւոր է, որ միջոցառումները տեղի են ունենալու ոչ միայն մայրաքաղաքում, այլեւ Գյումրիում, Գավառում եւ Վանաձորում։
ՀՀ-ում Շվեյցարիայի դեսպան Լուկաս Ռոզենկրանցը նշել է, որ ֆրանսախոսությունը ոչ միայն լեզվի, այլեւ արժեքների մասին է։ «Յուրաքանչյուր երկիր իր ավանդն է ներդնում։ Հայաստանն այն երկրներից է, որի ավանդը հատկապես հատկանշական է՝ հաշվի առնելով նրա ոչ մեծ չափերն ու լեզուն կրողների փոքրաթվությունը։ Հայաստանը բաց է բոլոր այլ մշակույթների համար։ Փոխադարձ հարստացումը թույլ է տալիս ստեղծել համամարդկային արժեքներ, ինչը ցուցադրում է Հայաստանը»,- ընդգծել է դեսպանը։
ԱԳՆ բազմակողմ քաղաքականության եւ համագործակցության զարգացման վարչության պետ Դավիթ Կնյազյանը տեղեկացրել է, որ Երեւան կայցելի հայտնի ֆրանսիացի գրող Սիլվեն Թեսոնը։ Մարտի 18-ին Ազգային գրադարանում տեղի կունենա նրա ստեղծագործության մոտիվներով նկարահանված «Սեւ ճանապարհին» ֆիլմի ցուցադրությունը։ Այնուհետեւ կկազմակերպվի քննարկում Թեսոնի մասնակցությամբ։ Միջոցառումների լրիվ ցանկը առաջիկա օրերին կհրապարակվի ՀՀ ԱԳՆ կայքում։
Նշենք, որ Հայաստանում ավելի քան 62 հազար աշակերտ սովորում է ֆրանսերեն, գործում են ֆրանսերենի դասավանդմամբ 250 դպրոցներ, լիցեյներ եւ համալսարան։ 2027թ. Հայաստանը կընդունի Ֆրանսախոսության խաղերը, որոնց կմասնակցի ավելի քան 4 հազար ներկայացուցիչ 50 երկրներից։

Французский писатель Сильвен Тессон посетит Армению в рамках Дней франкофонии.
Предстоящему мероприятию посвящалась пресс-конференция, прошедшая 13 марта в посольстве Франции в Армении.
Как сообщил, открывая пресс-конференцию, чрезвычайный и полномочный посол Франции Оливье Декотиньи, Дни будут посвящены выдающему армянскому дипломаты (скончался в прошлом году) Кристиану Тер-Степаняну.
Посол подчеркнул активное участие Армении в МОФ, напомнив, что французский язык третий в республике по распространенности, после русского и английского. По словам дипломата, участие в МОФ дает Армении, находящейся в сложной геополитической ситуации, расширить горизонты и приобщиться к семье франкофонии, в которой 144 млн человек. В то же время, Армения открывает свои памятники для иностранцев, являя собой живой пример того, как страна может возродиться посредством языка и культуры. Посол напомнил, что 4 октября во Франции состоится очередной саммит МОФ, в котором примет участие Армения. Всего в рамках Дней франкофонии, которые начались накануне и продлятся до конца апреля, состоятся свыше 30 мероприятий разных жанров – кино, театр, современное искусство, музыка. Что очень важно, мероприятия пройдут не только в столице, но и в Гюмри, Гаваре, Ванадзоре.
Посол Швейцарии в РА, председатель группы послов франкофонов Лукас Розенкранц отметил, что Франкофония это не только о языке, но о ценностях. «Каждая страна вносит свой вклад. Армения - одна из стран, вклад которых особенно примечателен учитывая ее небольшие размеры и немногочисленность носителей языка в стране.  Армения, имея тысячелетнюю историю, открыта для других культур. Взаимное обогащение позволяет создавать общечеловеческие ценности, что демонстрирует Армения», - заявил посол.
Начальник управления многосторонней политики и развития сотрудничества МИД Давид Князян сообщил, что Ереван посетит известный французский писатель Сильвен Тессон. 18 марта в Национальной библиотеке состоится показ снятого по мотивам произведения Тессона фильма «На черной дороге» («На блуждающих тропах»). Затем будет организовано обсуждение с участием самого Тессона. Полный каталог мероприятий в ближайшие дни будет опубликован на сайте МИД РА.
Отметим, что в Армении свыше 62 тысяч учеников обучаются французскому языку, действуют 250 школ с преподаванием французского языка, лицеи и университет. В 2027 г Армения примет игры Франкофонии, в них ожидается участие более 4 тысяч представителей 50 стран.