«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Մայիսի վերջին լրանում է Բաքվի բանտում գտնվող արցախցի 8 գործիչների կալանքի ժամկետը: Գերիների հարազատները փոքր հույս ունեին, որ կալանքը ոչ թե կերկարացնեն, այլ գործերը կուղարկեն դատարան, եւ դատաքննությունը մի փոքր շանս կտա, որ միջազգային հանրության ուշադրությունը բեւեռվի խնդրի վրա, որովհետեւ ՀՀ իշխանության հետ այլեւս ոչ ոք հույս չի կապում, հույսը միջազգային ճնշումներն են:
Բայց, ըստ ամենայնի, ալիեւյան դահիճ համակարգը եւս 4 ամսով կերկարացնի կալանքները, իսկ նոյեմբերին արդեն Բաքվում լուրջ միջազգային իրադարձություն է սպասվում` ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության մասին շրջանակային կոնվենցիայի Մասնակիցների կոնֆերանսի 29-րդ նստաշրջանը` COP-29-ը։
120-ից ավելի երկրի ղեկավար է ժամանելու Բաքու, եւ անհավանական է, որ այդ փուլում սկսեն քաղաքական դատավարությունները: Ալիեւյան ռեժիմի նենգ մտադրությունների մասին է խոսում նաեւ հատկապես Ռուբեն Վարդանյանի դեմ տեղական ԶԼՄ-ներում սկսված վերջին արշավը»:

Hraparak daily of the Republic of Armenia (RA) writes as follows, in part: The term of detention of 8 figures from Artsakh [(Nagorno-Karabakh)] who are in [Azerbaijani capital] Baku prison ends at the end of May.
The relatives of the captives had little hope that the detention would not be extended, but that the cases would be sent to the court, and the trial would give a little chance for the attention of the international community to be focused on the problem because no one pins any hope on the RA authorities anymore; the hope is international pressure.
But, in all likelihood, the [Azerbaijani president] Aliyev executioner system will extend the detentions for another 4 months, and a major international event is expected in November in Baku: 29th session of the UN Framework Convention on Climate Change—COP29.
More than 120 heads of state will arrive in Baku, and it is unlikely that political trials will begin at that phase. The recent campaign especially against Ruben Vardanyan [a Russian Armenian businessman and philanthropist who briefly served as state minister of Artsakh] that began in the local mass media also speaks of the insidious intentions of the Aliyev regime.