Standart &Poor’s վարկանիշային գործակալությունը նվազեցրել է իսպանական 8 բանկերի, նաեւ` նրանց ստորաբաժանումների վարկանիշները: Նման որոշումը պայմանավորված է ապրիլի 26-ին ողջ Իսպանիայի վարկանիշի իջեցմամբ: Մասնավորապես, Banco Santander S.A.-ի եւ նրա առանցքային ստորաբաժանում Banco Español de Credito S.A. (Banesto)-ի վարկային երկարաժամկետ եւ կարճաժամկետ վարկանիշը  «A+/A-1»-ից վերանայվել է «A-/A-2»-ի, իսկ Santander-ի պարտային պարտավորությունները` «А+»-ից «А-»-ի:
Գործակալությունը նշում է, որ սովորաբար վարկային վարկանիշները չեն դրվում իրենց երկրի ինքնուրույն վարկանիշից ավելի, սակայն Santander բանկի դեպքում հենց այդպես էլ եղել է:
Միեւնույն ժամանակ, FT-ի փոխանցմամբ, Իսպանիայի կառավարությունը փորձում է իրացնել բանկերի հիփոթեքային բեռի թեթեւացման վերջին ծրագիրը:

Между тем, по данным FT, правительство Испании пытается реализовать последний план облегчения ипотечного бремени банков.
Рейтинговое агентство Standard & Poor`s понизило рейтинги 8 испанских банков, а также их подразделений. Такое решение объясняется снижением рейтинга самой Испании 26 апреля 2012 года. В частности, кредитные долгосрочные и краткосрочные рейтинги Banco Santander S.A. и его ключевого подразделения Banco Español de Credito S.A. (Banesto) пересмотрен с «A+/A-1» до «A-/A-2», а долговых обязательств Santander — с «А+» до «А-».
Агентство отмечает, что обычно кредитные рейтинги банков не ставятся выше суверенных рейтингов их страны, однако в случае с банком Santander оказалось именно так, сообщает BFM.RU.