Թուրքական REDHACK հաքերների խումբը, որն աչքի է ընկել Թուրքիայի ներքին գործերի նախարարության կայքերի դեմ ակտիվ հարձակումներով, Հրանտ Դինքի սպանության գործով նոր մանրամասներ է հրապարակել։
Ստամբուլի «Ակոս» շաբաթաթերթի փոխանցմամբ՝ REDHACK-ի կողմից ձեռք բերված փաստաթղթերում հայտնի է դարձել «Դեմիր» ծածկանունով եւ Օնուր Էսմեր անունով անձնավորության մասին, ով դեռեւս 2006-ին էլ-փոստով սպառնալիքներ էր ուղարկել Հրանտ Դինքին։ Սակայն ոստիկանությունը կարճել էր գործը՝ պատճառաբանելով, թե չի կարողանում գտնել հիշյալ անձնավորությանը։
REDHACK-ի բացահայտած փաստաթղթում նշվել է, թե Հրանտ Դինքի սպանության օրն սպանությունն իրականացրած ՕգյունՍամասթի կողքին է եղել նաեւ Օնուր Էսմերը, ում հանձնարարված է եղել սպանել Հրանտ Դինքին եւ Օգյուն Սամասթին, եթե վերջինս խուսափի Հրանտ Դինքին սպանելուց։

ISTANBUL. – Turkey’s computer hackers’ group known as REDHACK, which recently attacked the websites of the country’s Ministry of Internal Affairs, disclosed new details with respect to the murder of Hrant Dink—the founder and former chief editor of Istanbul’s Agos Armenian bilingual weekly, who was gunned down in 2007 in front of his office building.
The documents, which REDHACK was able to obtain, inform about a person by the name of Onur Esmer and by the code name “Demir”—which means “iron” in Turkish—who had threatened Dink by Email back in 2006. But the Police had closed this case on the grounds that they are unable to find this individual, Agos writes.
The aforesaid document, which REDHACK disclosed, also noted that Onur Esmer likewise was beside Hrant Dink’s killer Ogun Samast on the day of Dink’s murder, and he was instructed to kill Dink and Samast, if the latter refused to kill the Armenian journalist.