Ֆրանսահայ աշխարհահռչակ շանսոնիե Շառլ Ազնավուրը կմասնակցի Ախալցխայի Ռաբաթ ամրոցի վերականգնման առթիվ կայանալիք տոնական համերգին, հաղորդում է  «Գռուզիա-օնլայնը»:
«Ռուսթավի 2» հեռուստաալիքի հաղորդմամբ, Ազնավուրը 25 հոգանոց երաժշտախմբով օգոստոսի 16-ին մեկուկես ժամվա ընթացքում կկատարի իր հիթերը: Վրացական իշխանությունները հիմնովին վերականգնել են Ռաբաթ ամրոցը` բերելով նախնական տեսքին: Ամրոցում տեղակայվել են զբոսաշրջային օբյեկտներ` հյուրանոցներ, սրճարաններ: Այժմ ավարտին է մոտենում ամֆիթատրոնի կառուցումը, որտեղ հանդես կգա Ազնավուրը:

World famous French-Armenian singer Charles Aznavour will participate in the concert dedicated to the opening of renovated Rabat fortress in Georgia’s Akhaltskha city.
Accompanied by a group of 25 musicians, Aznavour will sing his world hits during an hour-and-a-half-long concert on August 16, Georgian Rustavi2 television reported.
Georgian government completely restored Rabat fortress which houses a hotel and a cafe. The construction of amphitheatre where Aznavour will perform is underway.
Akhaltskha, Akhaltsikhe in Georgian, is a city in  Javakhk—Georgian name: Javakheti—which is an Armenian-populated part of Georgia’s southeastern Samtskhe-Javakheti Province.