Արժույթի միջազգային հիմնադրամը Հայաստանի 2012թ. ՀՆԱ-ի աճի կանխատեսումը 3,8%-ից բարձրացրել է 6,2%-ի: Այդ մասին ասված է ԱՄՀ-ի երեւանյան բաժանմունքի հայտարարությունում:
Կանխատեսումը թարմացրել են ԱՄՀ-ի մասնագետները` ս/թ. սեպտեմբերի 5-18-ը EFF/ECF ծրագրի վարկային համաձայնագրերի կատարողականի դիտարկման արդյունքներից ելնելով: Նախորդ`3,8%-ի գնահատականը տրվել էր 2012թ. մարտին:
Հայաստանում հիմնադրամի առաքելության ղեկավար Մարկ Հորթոնը նշել է, որ երկրում մակրոտնտեսական ցուցանիշները  բարելավվում են: Առատ բերքի, հանքարդյունաբերության ու սպասարկման ոլորտների դրական դինամիկայի շնորհիվ ակնկալվում է, որ  Հայաստանի 2012թ. ՀՆԱ-ի աճը կկազմի 6,2%, իսկ 2013թ.` 4,3%: Մ. Հորթոնը նշել է, որ երկրում պահպանվում է չափավոր ինֆլյացիան, որը 2012թ. մնացած ժամանակահատվածում եւ 2013թ. կմնա ԿԲ-ի կողմից հաստատված շրջանակում` 2,5% -5,5%:
Ընդհանուր առմամբ, վարկային համաձայնագրերի կատարողականը բավարար է, երկրի բյուջետահարկային հաշվեկշիռը բարելավվում է: Ակնկալվում է, որ 2012թ. Հայաստանի բյուջեի պակասուրդը կհասնի ՀՆԱ-ի 2%-ին, 2013թ.` 2,6 %-ին:

The projection was changed by the IMF experts after the fifth review of the loan agreements of EFF/ECF program on Sept. 5 to Sept. 18. The previous growth index for Armenia was 3.8 percent, which was stated in March 2012.
Head of the IMF Armenia Mission Mark Horton said that macro-economic indexes are improving, and due to it, GDP is expected to go up by 6.2 percent in 2012 and by 4.3 next year. However, inflation is still preserved within 2.5 to 5.5 percent set by the Central Bank of Armenia.
As a whole, credit agreement implementation is satisfactory, and budget-tax balance is going up. It is expected that deficit of the budget for this year will make 2 percent in 2012 and 2.6 percent next year.