ԱԻՄ առաջնորդ, նախագահի թեկնածու Պարույր Հայրիկյանը պատրաստվում է  դիմում ներկայացնել Սահմանադրական դատարան` ընտրությունները երկշաբաթյա ժամկետով հետաձգելու խնդրով: Այս մասին NEWS.am թղթակցի հետ զրույցում ասաց ինքը` Պարույր Հայրիկյանը: Նա նշեց, որ դիմումը պատրաստվում են այսօր ներկայացնել, այժմ սպասում են փաստաբանին, որպեսզի նրա հետ ճշտեն մի քանի նրբություններ:
Պարույր Հայրիկյանն ասաց, որ ցանկություն ունի, որ ՍԴ-ն իր դիմումը մուտքագրի փետրվարի 10-ի ամսաթվով, բայց, քանի որ փետրվարի 10-ը կիրակի է` դիմումը կներկայացնեն այսօր:
Մյուս կարեւոր իրավական նրբությունն այն է, որ Պարույր Հայրիկյանը ցանկանում է, որ դիմումի մեջ նշեն, որ այն քննելու ժամանակահատվածում իրենք ամեն րոպե կարողանան հետ կանգնել ընտրությունները հետաձգելու իրենց որոշումից: Այսինքն` չորսօրյա ժամկետում ՍԴ-ն Հայրիկյանի դիմումը քննելիս հնարավոր է, որ այդ ընթացքում նրա առողջական վիճակը համեմատաբար լավանա, կարողանա մասնակցել քարոզարշավին, այցելի մարզեր եւ հնարավորություն ունենա հետ կանգնել ընտրությունները հետաձգելու իր որոշումից:
ԱԻՄ ղեկավարի խոսքով` իր առողջական վիճակը հիմա լավ է, միայն աջ ձեռքն է  ցավում: Վաղն էլ պարզ կլինի, թե երբ դուրս կգրվի: Նախագահի թեկնածուն անպայման ցանկանում է  այցելել հեռավոր մարզեր, հանդիպել ընտրողների հետ միայն, եթե, իհարկե, առողջական վիճակը թույլ տա: Մանրամասները եւ տեսանյութն` առաջիկայում:

Кандидат в президенты Армении Паруйр Айрикян собирается обратиться в Конституционный суд с просьбой перенести день выборов на две недели. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении-NEWS.am заявил сам Айрикян.
Он отметил, что намерен сегодня подать заявление, и сейчас ждет адвоката, чтобы уточнить некоторые нюансы. Айрикян также сказал, что хочет, чтобы его заявление в Конституционный суд было зарегистрировано  10 февраля, но так как 10- воскресенье, то он предъявит заявление сегодня.
Другой важный юридический нюанс в том, что Айрикян хочет, чтобы в заявлении было отмечено, что в период его рассмотрения в любую минуту они могли отказаться от решения о переносе дня выборов. То есть, в течении четырех дней, когда КС будет рассматривать заявление Айрикяна, возможно самочувствие Айрикяна улучшится и он сможет принять участие в предвыборной агитации, следовательно, отказаться от требования переноса дня выборов.
По словам Айрикяна, состояние его здоровья нормальное, только болит правая рука. Завтра станет ясно, когда его выпишут из больницы. Он обязательно хочет посетить дальние области Армении и встретиться с избирателями, если, конечно, состояние здоровья позволит.