NEWS.am-ը ներկայացնում է Հայաստանում տարվա 10 առավել կարեւոր իրադարձությունները.
Նախագահի նախկին թեկնածու, «Ազգային ինքնորոշում» կուսակցության առաջնորդ Պարույր Հայրիկյանի դեմ մահափորձն իրականացվել էր հունվարի 31-ին, ժամը 23:20-ի սահմաններում, Երեւանի կենտրոնի իր տան մոտ: Օպերատիվ-քննչական միջոցառումների արդյունքում փետրվարի 7-ին մահափորձի կասկածանքով ձերբակալվել էին Խաչատուր Պողոսյանն ու Սամվել Հարությունյանը: Պարզվեց, որ նրանք նախագահի մեկ այլ թեկնածու, որպես էպոսագետ ներկայացող Վարդան Սեդրակյանի ծանոթներն են, վերանորոգում են արել Սեդրակյանի առանձնատանը: Երեւանի Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատարանը Սեդրակյանին դատապարտեց 14 տարվա ազատազրկման՝ Հայրիկյանի դեմ մահափորձ կազմակերպելու մեղադրանքով: Ինքը՝ Սեդրակյանն իր մեղքը չի ընդունել:
2. Հայաստանի նախագահի ընտրությունները
Հայաստանում փետրվարի 18-ին կայացել են պատմության մեջ թվով վեցերորդ նախագահական ընտրությունները: Հայաստանի նախագահի պաշտոնին հավակնում էին 7 թեկնածուներ՝ գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանը, «Ժառանգություն» կուսակցության առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը, «Ազատություն» կուսակցության առաջնորդ, նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանը, ԱԻՄ նախագահ Պարույր Հայրիկյանը, քաղաքագետ Անդրիաս Ղուկասյանը, ԼՂՀ ԱԳ նախկին նախարար Արման Մելիքյանն ու էպոսագետ ներկայացող Վարդան Սեդրակյանը: ԿԸՀ պաշտոնական տվյալներով, Սերժ Սարգսյանը ստացել էր ձայների 58,64 տոկոսը, իսկ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը՝ 36,74 տոկոսը:
3. «Ժառանգություն» կուսակցության առաջնորդի հացադուլն ու «Բարեւի հեղափոխությունը»
«Ժառանգություն» կուսակցության առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը չճանաչեց նախագահական ընտրությունների պաշտոնական արդյունքները ու բողոքի զանգվածային ակցիաներ էր սկսել Ազատության հրապարակում ու կոչ էր անում չեղյալ հայտարարել դրանք: Հովհաննիսյանը հայտարարել էր «Բարեւի հեղափոխության» մեկնարկի մասին: Փետրվարի  21-ին Հովհաննիսյանն ընդունել էր նախագահ Սարգսյանին: Հանդիպումը դռնփակ է անցել: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել էր հարցերի լայն շրջանակ, որոնք վերաբերում էին նախագահական ընտրություններին ու հետընտրական շրջանին: Սարգսյանն ու Հովհաննիսյանը ընդգծել էին բոլոր գործընթացները Սահմանադրության ու օրենքի շրջանակներում պահպանելու կարեւորությունը: Սակայն Հովհաննիսյանը հիասթափված էր հանդիպման արդյունքներից ու հայտարարել էր հացադուլ սկսելու մասին: Իսկ ապրիլի 9-ին՝ նախագահի երդմնակալության օրը, «Ժառանգության» առաջնորդը «այլընտրանքային երդմնակալություն էր» կազմակերպել: Դրանից հետո հանրահավաքի մեծ ալիքը սկսեց անկում ապրել:
4. Երեւանի ավագանու ընտրություններ
Երեւանի ավագանու՝ մայիսի 5-ին կայացած ընտրությունների արդյունքում հաղթանակ էր տարել ՀՀԿ-ն: Ընտրություններին մասնակցել էին յոթ քաղաքական ուժեր՝ ՀՀԿ-ն, «Բարեւ Երեւան» դաշինքը, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը, ՀԱԿ-ը, ՀՅ Դաշնակցությւոնը, «Օրինաց երկիրը» ու «Առաքելությունը»: Սակայն անցումային շեմը հաղթահարել կարողացել էին նրանցից երեքը՝ ՀՀԿ-ն  (55,86%), ԲՀԿ-ն (23,05%)  ու «Բարեւ Երեւանը» (8,48%):
5. Գորիսի քաղաքապետի նախկին թեկնածուի սպանությունը
Գորիսում հունիսի 1-ին Սյունիքի մարզպետ Սուրեն Խաչատրյանի տան մոտ տեղի ունեցած հրաձգության արդյունքում հրաձգային վնասվածքների արդյունքում մահացել էր քաղաքապետի նախկին թեկնածու Ավետիք Բուդաղյանը, իսկ նրա եղբայրը՝ ԶՈւ գնդապետ Արտակ Բուդաղյանը, ծանր վիրավորվել էր: Վիրավորվել էր եւս մեկ քաղաքացի՝ մարզպետի թիկնապահ Նիկոլայ Աբրահամյանը: Հունիսի 4-ին մարզպետի որդուն՝ Տիգրան Խաչատրյանին ու նրա թիկնապահ Զարզանդ Նիկողոսյանին մեղադրանքներ էին ներկայացվել ՔՕ երեք հոդվածներով: Դատարանը նրանց երկու ամսով կալանավորել էր: Ըստ որում, ինքը մարզպետը գործով չմեղադրվեց, քանի որ նախաքննական մարմինը հայտարարել էր, թե այն պահին, երբ նրա տանը հրաձգություն էր տեղի ունենում, Սուրեն Խաչատրյանը հարբած լինելով՝ քնած է եղել ու, իբրեւ թե, չի լսել կրակոցները: Հանրության ճնշման ներքո, սկանդալային մարզպետը հրաժարական էր տվել: Սակայն նախաքննական մարմինը սեպտեմբերի 7-ին հայտարարել էր Տիգրան Խաչատրյանի ու Զարզանդ Նիկողոսյանի հանդեպ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու եւ նրանց ազատ արձակելու մասին: Ինչպես հայտարարել էր ՊՆ քննչական ծառայությունը, հետաքննության ընթացքում պարզվել էր, որ մեղադրյալների գործողությունները անհրաժեշտ ինքնապաշտպանություն են հանդիսացել:
6. Հայաստանի քաղաքացիները հետ նվաճեցին քաղաքային տրանսպորտով երթեւեկելու նախկին սակագինը
2013-ի ամռանը Երեւանի քաղաքապետարանի ու մայրաքաղաքի բնակիչների միջեւ «պայքար» էր սկսվել՝ քաղաքային իշխանությունների՝ հասարակական տրանսպորտի սակագինը 100-ից 150 դրամի հասցնելու ցանկության պատճառով: Այս նախաձեռնությունը դժգոհությունների ալիք էր բարձրացրել: Ֆեյսբուքյան «Չենք վճարելու հարյուր հիսուն դրամ» նախաձեռնությունը բնակչության լայնածավալ աջակցությունն էր ստացել: Ակցիային միացել էին շոուբիզնեսի ներկայացուցիչներ, քաղաքական գործիչներ ու լրագրողներ, ինչպես նաեւ սովորական քաղաքացիներ: Նրանք իրականացնում էին «Free car!» ակցիան, որի շրջանակներում երեւանցիներին անվճար կերպով տեղափոխում էին իրենց ավտոմեքենաներով: Երեւանի քաղաքապետարանը ստիպված էր նահանջել ու կասեցնել որոշումը:
7. Հայաստանը Մաքսային միությանն անդամակցելու ճանապարհին է
Սեպտեմբերի 3-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի Մոսկվա կատարած այցի ընթացքում նա հայտարարել էր, որ Հայաստանը մտադիր է անդամակցել Մաքսային միությանն ու հետագայում մասնակցել Եվրասիական միության ձեւավորմանը: Այդ հայտարարությունից հետո ԵՄ հետ Ասոցացման մասին համաձայնագրի ստորագրման բանակցությունների՝ երեք ու կես տարի տեւած գործընթացում վերջակետ դրվեց: Իշխանությունները այդ որոշումը հիմնավորել էին Հայաստանի անվտանգությունն ամրապնդելու անհրաժեշտությամբ, ինչպես նաեւ տնտեսական շահերով, ինչը, իբր, կապահովվի ՄՄ-ին անդամակցելով: Եվրոպացիները Ռուսաստանի մեղադրել էին նախկին խորհրդային հանրապետությունների վրա ճնշում գործադրելու մեջ, սակայն հայաստանյան եւ ռուսաստանյան իշխանությունները հերքում էին այդ մեղադրանքները: Դեկտեմբերի 24-ին Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհրդի նիստին ստորագրվել էին մի շարք փաստաթղթեր, այդ թվում՝ ՄՄ-ին միանալու Հայաստանի «ճանապարհային քարտեզը»:
8. Համաներում է հայտարարվել
Հայաստանի անկախության 22-ամյակի կապակցությամբ հոկտեմբերի 3-ին որոշում էր կայացվել հայտարարել համաներման մասին: Համաներումը տարածվել էր դատապարտված ընդդիմադիր Տիգրան Առաքելյանի, ինչպես նաեւ ՃՈ նախկին ղեկավար Մարգար Օհանյանի վրա: Փաստաթուղթը նախատեսում էր ազատ արձակել այն անձանց, որոնք առավելագույնս մինչեւ երեք տարի ազատազրկման էին դատապարտված, որոնց հանդեպ պատիժը պայմանական չէր, կամ նշանակվել էր պատիժ, որը ազատազրկման հետ կապված չէր: Համաներումը չէր տարածվել պատիժը կրելու ռեժիմը խախտողների, կրկնահանցագործների, ինչպես նաեւ հետախուզման մեջ գտնվողների վրա:
9. Ղարաբաղյան կարգավորման գործընթաց
2013-ին ղարաբաղյան խնդրի կարգավորման գործընթացը նշանավորվել էր Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումով: Նոյեմբերի 19-ին մոտ երկու տարի դադարից հետո Վիեննայում հանդիպել էին Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահները: Փորձագետների մեծ մասը խոստովանել էր, որ հանդիպման գլխավոր նվաճումն էր միայն բարձրագույն մակարդակում բանակցությունները վերսկսելը, քանի որ բանակցային գործընթացում առաջիկայում ինչ-որ առաջընթաց ակնկալել պետք չէ: Մինչ այդ, 2013-ի ընթացքում ադրբեջանական կողմը բազմիցս խախտել էր հրադադարի ռեժիմը, ըստ որում, ոչ միայն ԼՂ հետ շփման գծում, այլեւ Հայաստանի հետ:
10. Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի այցը Հայաստան
Դեկտեմբերի սկզբին պետական այցով Հայստան էր ժամանել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը: Հայաստանի ու Ռուսաստանի նախագահների բանակցությունների արդյունքում ավելի քան տաս պայմանագրեր են ստորագրվել, այդ թվում՝ Հայաստան ներմուծվող գազի, նավթամթերքի ու չմշակված ալմաստների արտահանման տուրքերը չեղյալ հայտարարելու վերաբերյալ: Գազի ոլորտում մի շարք փաստաթղթեր են ստորագրվել, մասնավորապես՝«ՀայՌուսգազարդում» «Գազպրոմի» բաժնետոմսերը 80-ից  100 տոկոսի հասցնելու եւ Հայաստանի համար գազը 189 դոլարով վաճառելու վերաբերյալ: Պայմանագրեր են ստորագրվել նաեւ միջուկային անվտանգության ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ: Գազի մատակարարման վերաբերյալ համաձայնագրերի վավերացման դեմ խորհրդարանում դեմ էին հանդես եկել չորս քաղաքական ուժեր, որոնք կոալիցիայի մեջ չեն մտնում՝ «Ժառանգությունը», ՀՅ Դաշնակցությունը, ՀԱԿ-ը եւ ԲՀԿ-ն:

Новости Армении – NEWS.am представляет свою версию 10 наиболее значимых событий в Армении в уходящем году:
1. Покушение на кандидата в президенты Армении: другой кандидат осужден
Покушение на бывшего кандидата в президенты, председателя объединения «Национальное самоопределение» Паруйра Айрикяна было совершено 31 января около 23.20 во дворе дома, где он проживает, в центре Еревана. В результате оперативно-следственных мероприятий 7 февраля по подозрению в покушении на бывшего кандидата в президенты Армении Паруйра Айрикяна были задержаны двое мужчин – находящийся в Ереване нелегально, без определенного занятия, ранее судимый за незаконный оборот наркотиков Хачатур Погосян и Самвел Арутюнян. Как выяснилось, они являются знакомыми другого экс-кандидата в президенты, представляющегося эпосологом Вардана Седракяна. В частности, один из них делал ремонт на даче Седракяна. Суд общей юрисдикции ереванских административных районов Центр и Норк-Мараш приговорил бывшего кандидата в президенты Армении Вардана Седракяна к 14 годам лишения свободы по обвинению в организации покушения на Паруйра Айрикяна. Сам Седракян своей вины не признал.
2. Выборы президента Армении
В Армении 18 февраля состоялись шестые в ее истории президентские выборы. На пост президента Армении претендовали 7 кандидатов: действующий глава государства, лидер правящей Республиканской партии Армении Серж Саргсян, лидер партии «Наследие» Раффи Ованнисян, председатель партии «Свобода», бывший премьер-министр в 90-ые годы Грант Багратян, председатель объединения «Национальное самоопределение» Паруйр Айрикян, председатель Совета «Радио Ай», политолог Андриас Гукасян, бывший глава МИД Нагорно-Карабахской Республики Арман Меликян и представляющийся эпосологом Вардан Седракян. По итогам выборов, действующий президент Армении Серж Саргсян набрал 58,64%, а лидер партии «Наследие» Раффи Ованнисян получил 36,74% голосов.
3. Голодовка лидера партии «Наследие» и «революция приветствий»
Лидер партии «Наследие» Раффи Ованнисян не признал официальные итоги президентских выборов и начал проводить массовые акции протеста на Площади Свободы с призывом отменить их. Ованнисян объявил о начале в Армении «революции приветствий». 21 февраля Ованнисяна принял президент Саргсян. Встреча прошла в закрытом режиме. В ходе встречи был обсужден широкий круг вопросов, касающихся президентских выборов и поствыборного периода. Саргсян и Ованнисян подчеркнули важность соблюдения всех процессов в рамках Конституции и законов. Однако Ованнисян был разочарован результатами встречи с Саргсяном и объявил о начале голодовки, которую провел с 10 по 31 марта на Площади Свободы. А 9 апреля – в день инаугурации переизбранного президента, лидер «Наследия» устроил «альтернативную инаугурацию». После этого кульминационного дня митинговая волна пошла на убыль.
4. Выборы в Совет старейшин Еревана
На прошедших  5 мая  выборах в Совет старейшин Еревана, по итогам которых назначается мэр столицы, победу одержала правящая Республиканская партия Армении. В выборах  участвовали семь политических сил: Республиканская партия Армении, блок партий «Здравствуй, Ереван!» (сторонники Раффи Ованнисяна), партии «Процветающая Армения», Армянский национальный конгресс, АРФ Дашнакцутюн, «Оринац еркир» и «Аракелутюн» («Миссия»). Однако проходной барьер сумели преодолеть лишь три из них – Республиканская партия Армении (55,86%),  партия «Процветающая Армения» (23,05%) и «Здравствуй, Ереван!» (8,48%).
5. Убийство экс-кандидата в мэры Гориса
В городе Горис 1 июня в результате инцидента со стрельбой у дома губернатора Сюникской области Сурена Хачатряна от полученных огнестрельных ранений скончался экс-кандидат в мэры Гориса Аветик Будагян, а его брат – полковник ВС Артак Будагян, был тяжело ранен. Ранение получил еще один гражданин – Николай Абрамян (телохранитель губернатора). 4 июня сыну и телохранителю губернатора – Тиграну Хачатряну и Зарзанду Никогосяну, были предъявлены обвинения по трем статьям Уголовного кодекса. Они были арестованы судом на два месяца. При этом сам губернатор не стал фигурантом уголовного дела, так как в ходе предварительного следствия выяснилось, что в тот момент, когда у его дома происходила перестрелка, Сурен Хачатрян, находясь в состоянии алкогольного опьянения, спал и якобы не слышал выстрелов. Под давлением общественности многолетний скандальный губернатор самого отдаленного от столицы региона вынужден был подать в отставку. Однако орган предварительного следствия 7 сентября  сообщил о прекращении уголовного преследования в отношении Тиграна Хачатряна и Зарзанда Никогосяна и их освобождении. Как заявила следственная служба Минобороны, в ходе следствия выяснилось, что действия обвиняемых подпадают под признаки необходимой самообороны.
6. Жители столицы Армении «отвоевали» прежнюю  плату за проезд в городском транспорте
Летом 2013 года разгорелась «битва» между мэрией Еревана и  жителями армянской столицы из-за желания городских властей повысить плату за  проезд в общественном транспорте со 100 до 150 драмов. Данная инициатива вызвала всплеск недовольства. Инициатива в «Facebook» «Не будем платить 150 драмов!» получила масштабную поддержку населения. К акции присоединились представители шоубизнеса, политики и журналисты, а также обычные граждане. Они начали движение под лозунгом «Free car!», в рамках которого подвозили ереванцев бесплатно на собственных автомобилях. Мэрия  Еревана вынуждена была отступить перед протестом ереванцев и отменить свое решение.
7. Армения на пути вступления в Таможенный союз
В ходе визита в Москву 3 сентября президент Сержа Саргсян сделал заявление о намерении Армении вступить в Таможенный союз, а затем в создаваемый на базе ТС Евразийский союз. Это заявление поставило точку в длившихся 3,5 года переговорах с Евросоюзом по Соглашению об ассоциации и Договору о глубокой и всеобъемлющей зоне свободной торговли, которые планировалось парафировать в ноябре на вильнюсском саммите «Восточного партнерства». Власти обосновали это решение вопросами укрепления безопасности Армении, а также экономическими выгодами, которые даст республике членство в ТС. Европейцы обвинили Россию в давлении на бывшие советские республики, в том числе и на Армению, в этом вопросе, однако армянские и российские власти эти обвинения опровергли. 24 декабря на заседании высшего Евразийского экономического совета на уровне глав государств был подписан ряд документов, в том числе, заявление о плане мероприятий («дорожной карте») по присоединению Республики Армения к Таможенному союзу и Единому экономическому пространству Республики Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации.
8. Объявлена амнистия
В связи с 22-летием независимости Армении 3 октября было принято решение об объявлении амнистии. Амнистия распространилась и на осужденного оппозиционера Тиграна Аракеляна, а также на экс-главу Дорожной полиции Маргара Оганяна. Документ предусматривал освобождение от наказания лиц, приговоренных на срок максимум до трех лет, в отношении которых наказание не было условным либо его отбывание было отсрочено, либо было назначено наказание, не связанное с лишением свободы. Амнистия не распространилась на злостных нарушителей режима отбывания наказания, совершивших повторное преступление в исправительном учреждении, а также находящихся в розыске.
9. Процесс карабахского урегулирования
В 2013 году процесс урегулирования карабахской проблемы ознаменовался встречей президентов Армении и Азербайджана. 19 ноября впервые после почти двухлетнего перерыва в Вене встретились президенты Армении и Азербайджана Серж Саргсян и Ильхам Алиев. Большая часть экспертов признала, что главным достижением встречи было лишь возобновление переговоров на высшем уровне, поскольку каких-либо прорывов в переговорном процессе в ближайшее время ждать не стоит. Между тем, в течение 2013 года азербайджанская сторона неоднократно нарушала режим прекращения огня, причем не только на линии соприкосновения с Нагорно-Карабахской республикой, но и на границе с Арменией.
10. Государственный визит президента России Владимира Путина в Армению
В начале декабря в Армению с государственным визитом прибыл президент России Владимир Путин. По итогам переговоров президентов Армении и России было подписано более десятка документов, в том числе, межправительственное соглашение об отмене экспортных пошлин на поставляемые в Армению газ, нефтепродукты и необработанные алмазы. Подписан ряд документов по газовой отрасли, предусматривающих, в частности, увеличение доли «Газпрома» в «АрмРосгазпроме» с 80-ти до 100% и снижение цен на российский газ для Армении до $189 за тысячу кубометров (до этого было $270). Также были подписаны соглашение о сотрудничестве в области ядерной безопасности и план мероприятий на 2014 – 2017 годы по реализации программы долгосрочного экономического сотрудничества на период до 2020 года. Против ратификации соглашений по поставкам газа в парламенте выступили 4 политические силы, не входящие в правящую коалицию: «Процветающая Армения», АРФ Дашнакцутюн, «Наследие» и Армянский национальный конгресс.