NEWS.am-ը ներկայացնում է Հայաստանում տարվա 10 առավել կարեւոր իրադարձությունները.
Նախագահի նախկին թեկնածու, «Ազգային ինքնորոշում» կուսակցության առաջնորդ Պարույր Հայրիկյանի դեմ մահափորձն իրականացվել էր հունվարի 31-ին, ժամը 23:20-ի սահմաններում, Երեւանի կենտրոնի իր տան մոտ: Օպերատիվ-քննչական միջոցառումների արդյունքում փետրվարի 7-ին մահափորձի կասկածանքով ձերբակալվել էին Խաչատուր Պողոսյանն ու Սամվել Հարությունյանը: Պարզվեց, որ նրանք նախագահի մեկ այլ թեկնածու, որպես էպոսագետ ներկայացող Վարդան Սեդրակյանի ծանոթներն են, վերանորոգում են արել Սեդրակյանի առանձնատանը: Երեւանի Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատարանը Սեդրակյանին դատապարտեց 14 տարվա ազատազրկման՝ Հայրիկյանի դեմ մահափորձ կազմակերպելու մեղադրանքով: Ինքը՝ Սեդրակյանն իր մեղքը չի ընդունել:
2. Հայաստանի նախագահի ընտրությունները
Հայաստանում փետրվարի 18-ին կայացել են պատմության մեջ թվով վեցերորդ նախագահական ընտրությունները: Հայաստանի նախագահի պաշտոնին հավակնում էին 7 թեկնածուներ՝ գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանը, «Ժառանգություն» կուսակցության առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը, «Ազատություն» կուսակցության առաջնորդ, նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանը, ԱԻՄ նախագահ Պարույր Հայրիկյանը, քաղաքագետ Անդրիաս Ղուկասյանը, ԼՂՀ ԱԳ նախկին նախարար Արման Մելիքյանն ու էպոսագետ ներկայացող Վարդան Սեդրակյանը: ԿԸՀ պաշտոնական տվյալներով, Սերժ Սարգսյանը ստացել էր ձայների 58,64 տոկոսը, իսկ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը՝ 36,74 տոկոսը:
3. «Ժառանգություն» կուսակցության առաջնորդի հացադուլն ու «Բարեւի հեղափոխությունը»
«Ժառանգություն» կուսակցության առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը չճանաչեց նախագահական ընտրությունների պաշտոնական արդյունքները ու բողոքի զանգվածային ակցիաներ էր սկսել Ազատության հրապարակում ու կոչ էր անում չեղյալ հայտարարել դրանք: Հովհաննիսյանը հայտարարել էր «Բարեւի հեղափոխության» մեկնարկի մասին: Փետրվարի  21-ին Հովհաննիսյանն ընդունել էր նախագահ Սարգսյանին: Հանդիպումը դռնփակ է անցել: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել էր հարցերի լայն շրջանակ, որոնք վերաբերում էին նախագահական ընտրություններին ու հետընտրական շրջանին: Սարգսյանն ու Հովհաննիսյանը ընդգծել էին բոլոր գործընթացները Սահմանադրության ու օրենքի շրջանակներում պահպանելու կարեւորությունը: Սակայն Հովհաննիսյանը հիասթափված էր հանդիպման արդյունքներից ու հայտարարել էր հացադուլ սկսելու մասին: Իսկ ապրիլի 9-ին՝ նախագահի երդմնակալության օրը, «Ժառանգության» առաջնորդը «այլընտրանքային երդմնակալություն էր» կազմակերպել: Դրանից հետո հանրահավաքի մեծ ալիքը սկսեց անկում ապրել:
4. Երեւանի ավագանու ընտրություններ
Երեւանի ավագանու՝ մայիսի 5-ին կայացած ընտրությունների արդյունքում հաղթանակ էր տարել ՀՀԿ-ն: Ընտրություններին մասնակցել էին յոթ քաղաքական ուժեր՝ ՀՀԿ-ն, «Բարեւ Երեւան» դաշինքը, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը, ՀԱԿ-ը, ՀՅ Դաշնակցությւոնը, «Օրինաց երկիրը» ու «Առաքելությունը»: Սակայն անցումային շեմը հաղթահարել կարողացել էին նրանցից երեքը՝ ՀՀԿ-ն  (55,86%), ԲՀԿ-ն (23,05%)  ու «Բարեւ Երեւանը» (8,48%):
5. Գորիսի քաղաքապետի նախկին թեկնածուի սպանությունը
Գորիսում հունիսի 1-ին Սյունիքի մարզպետ Սուրեն Խաչատրյանի տան մոտ տեղի ունեցած հրաձգության արդյունքում հրաձգային վնասվածքների արդյունքում մահացել էր քաղաքապետի նախկին թեկնածու Ավետիք Բուդաղյանը, իսկ նրա եղբայրը՝ ԶՈւ գնդապետ Արտակ Բուդաղյանը, ծանր վիրավորվել էր: Վիրավորվել էր եւս մեկ քաղաքացի՝ մարզպետի թիկնապահ Նիկոլայ Աբրահամյանը: Հունիսի 4-ին մարզպետի որդուն՝ Տիգրան Խաչատրյանին ու նրա թիկնապահ Զարզանդ Նիկողոսյանին մեղադրանքներ էին ներկայացվել ՔՕ երեք հոդվածներով: Դատարանը նրանց երկու ամսով կալանավորել էր: Ըստ որում, ինքը մարզպետը գործով չմեղադրվեց, քանի որ նախաքննական մարմինը հայտարարել էր, թե այն պահին, երբ նրա տանը հրաձգություն էր տեղի ունենում, Սուրեն Խաչատրյանը հարբած լինելով՝ քնած է եղել ու, իբրեւ թե, չի լսել կրակոցները: Հանրության ճնշման ներքո, սկանդալային մարզպետը հրաժարական էր տվել: Սակայն նախաքննական մարմինը սեպտեմբերի 7-ին հայտարարել էր Տիգրան Խաչատրյանի ու Զարզանդ Նիկողոսյանի հանդեպ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու եւ նրանց ազատ արձակելու մասին: Ինչպես հայտարարել էր ՊՆ քննչական ծառայությունը, հետաքննության ընթացքում պարզվել էր, որ մեղադրյալների գործողությունները անհրաժեշտ ինքնապաշտպանություն են հանդիսացել:
6. Հայաստանի քաղաքացիները հետ նվաճեցին քաղաքային տրանսպորտով երթեւեկելու նախկին սակագինը
2013-ի ամռանը Երեւանի քաղաքապետարանի ու մայրաքաղաքի բնակիչների միջեւ «պայքար» էր սկսվել՝ քաղաքային իշխանությունների՝ հասարակական տրանսպորտի սակագինը 100-ից 150 դրամի հասցնելու ցանկության պատճառով: Այս նախաձեռնությունը դժգոհությունների ալիք էր բարձրացրել: Ֆեյսբուքյան «Չենք վճարելու հարյուր հիսուն դրամ» նախաձեռնությունը բնակչության լայնածավալ աջակցությունն էր ստացել: Ակցիային միացել էին շոուբիզնեսի ներկայացուցիչներ, քաղաքական գործիչներ ու լրագրողներ, ինչպես նաեւ սովորական քաղաքացիներ: Նրանք իրականացնում էին «Free car!» ակցիան, որի շրջանակներում երեւանցիներին անվճար կերպով տեղափոխում էին իրենց ավտոմեքենաներով: Երեւանի քաղաքապետարանը ստիպված էր նահանջել ու կասեցնել որոշումը:
7. Հայաստանը Մաքսային միությանն անդամակցելու ճանապարհին է
Սեպտեմբերի 3-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի Մոսկվա կատարած այցի ընթացքում նա հայտարարել էր, որ Հայաստանը մտադիր է անդամակցել Մաքսային միությանն ու հետագայում մասնակցել Եվրասիական միության ձեւավորմանը: Այդ հայտարարությունից հետո ԵՄ հետ Ասոցացման մասին համաձայնագրի ստորագրման բանակցությունների՝ երեք ու կես տարի տեւած գործընթացում վերջակետ դրվեց: Իշխանությունները այդ որոշումը հիմնավորել էին Հայաստանի անվտանգությունն ամրապնդելու անհրաժեշտությամբ, ինչպես նաեւ տնտեսական շահերով, ինչը, իբր, կապահովվի ՄՄ-ին անդամակցելով: Եվրոպացիները Ռուսաստանի մեղադրել էին նախկին խորհրդային հանրապետությունների վրա ճնշում գործադրելու մեջ, սակայն հայաստանյան եւ ռուսաստանյան իշխանությունները հերքում էին այդ մեղադրանքները: Դեկտեմբերի 24-ին Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհրդի նիստին ստորագրվել էին մի շարք փաստաթղթեր, այդ թվում՝ ՄՄ-ին միանալու Հայաստանի «ճանապարհային քարտեզը»:
8. Համաներում է հայտարարվել
Հայաստանի անկախության 22-ամյակի կապակցությամբ հոկտեմբերի 3-ին որոշում էր կայացվել հայտարարել համաներման մասին: Համաներումը տարածվել էր դատապարտված ընդդիմադիր Տիգրան Առաքելյանի, ինչպես նաեւ ՃՈ նախկին ղեկավար Մարգար Օհանյանի վրա: Փաստաթուղթը նախատեսում էր ազատ արձակել այն անձանց, որոնք առավելագույնս մինչեւ երեք տարի ազատազրկման էին դատապարտված, որոնց հանդեպ պատիժը պայմանական չէր, կամ նշանակվել էր պատիժ, որը ազատազրկման հետ կապված չէր: Համաներումը չէր տարածվել պատիժը կրելու ռեժիմը խախտողների, կրկնահանցագործների, ինչպես նաեւ հետախուզման մեջ գտնվողների վրա:
9. Ղարաբաղյան կարգավորման գործընթաց
2013-ին ղարաբաղյան խնդրի կարգավորման գործընթացը նշանավորվել էր Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումով: Նոյեմբերի 19-ին մոտ երկու տարի դադարից հետո Վիեննայում հանդիպել էին Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահները: Փորձագետների մեծ մասը խոստովանել էր, որ հանդիպման գլխավոր նվաճումն էր միայն բարձրագույն մակարդակում բանակցությունները վերսկսելը, քանի որ բանակցային գործընթացում առաջիկայում ինչ-որ առաջընթաց ակնկալել պետք չէ: Մինչ այդ, 2013-ի ընթացքում ադրբեջանական կողմը բազմիցս խախտել էր հրադադարի ռեժիմը, ըստ որում, ոչ միայն ԼՂ հետ շփման գծում, այլեւ Հայաստանի հետ:
10. Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի այցը Հայաստան
Դեկտեմբերի սկզբին պետական այցով Հայստան էր ժամանել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը: Հայաստանի ու Ռուսաստանի նախագահների բանակցությունների արդյունքում ավելի քան տաս պայմանագրեր են ստորագրվել, այդ թվում՝ Հայաստան ներմուծվող գազի, նավթամթերքի ու չմշակված ալմաստների արտահանման տուրքերը չեղյալ հայտարարելու վերաբերյալ: Գազի ոլորտում մի շարք փաստաթղթեր են ստորագրվել, մասնավորապես՝«ՀայՌուսգազարդում» «Գազպրոմի» բաժնետոմսերը 80-ից  100 տոկոսի հասցնելու եւ Հայաստանի համար գազը 189 դոլարով վաճառելու վերաբերյալ: Պայմանագրեր են ստորագրվել նաեւ միջուկային անվտանգության ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ: Գազի մատակարարման վերաբերյալ համաձայնագրերի վավերացման դեմ խորհրդարանում դեմ էին հանդես եկել չորս քաղաքական ուժեր, որոնք կոալիցիայի մեջ չեն մտնում՝ «Ժառանգությունը», ՀՅ Դաշնակցությունը, ՀԱԿ-ը եւ ԲՀԿ-ն:

YEREVAN. – Armenian News-NEWS.am presents top ten of the most significant political events of the year.
1. Assassination attempt on Paruyr Hayrikyan
The opposition National Self-Determination Union Chairman, ex-presidential candidate Paruyr Hayrikyan was wounded as a result of an assassination attempt that was staged against him on January 31 at around 11:20pm in downtown Yerevan, in front of his home, and during the campaign season for the presidential election that was held on February 18. First, he was transferred to capital city Yerevan’s Surb Grigor Lusavorich (Saint Gregory the Illuminator) Medical Center, where he was operated on. Subsequently, he was taken to the rehabilitation center of the Armenian Red Cross Society. Next, Hayrikyan headed to Belgium for treatment, and he underwent a surgery there.
In the criminal case that was launched into this assassination attempt, ex-presidential candidate, non-party affiliate, and epic poetry specialist Vardan Sedrakyan was charged with ordering the attempted murder of a state, political, or a public figure. Also, Khachatur Poghosyan was charged with attempted murder of a state, political, or a public figure; and Samvel Harutyunyan was charged with orchestrating the attempted murder of a state, political, or a public figure. Vardan Sedrakyan was sentenced to fourteen years in prison.
2. Presidential elections in Armenia
The sixth presidential elections took place in Armenia on February 18. Seven candidates were running for the presidential seat: leader of the ruling Republican Party of Armenia, Serzh Sargsyan, head of Heritage Party Raffi Hovannisian, former Prime Minister of Armenia, Chairman of the Freedom party Hrant Bagratyan, head of the Union for National Self-Determination Paruyr Hayrikyan, political analyst Andreas Ghukasyan, former Karabakh Foreign Minister Arman Melikyan and epic poetry specialist Vardan Sedrakyan.
Serzh Sargsyan won elections in the first round, getting 58.64 percent of votes. Raffi Hovannisian was the second with 36.75 percent.
3. Hunger strike of Heritage party leader and “barev” revolution
Head of Heritage party Raffi Hovannisian did not recognize the official results of presidential elections and started mass protest actions in Liberty Square. Hovannisian declared the start of “barev” (hello) revolution. On February 21 Hovannisian met with Serzh Sargsyan behind the closed doors. Being disappointed with the results of their meeting, Hovannisian declared a hunger strike in Liberty Square that lasted 21 days. On the day of official inauguration of Sargsyan, Heritage leader held an alternative inauguration.
4. Elections to the Yerevan Council of Elders
The Republican Party of Armenia was declared the winner of Yerevan Council elections. Severn political forces participated in the elections: Republican Party of Armenia, Prosperous Armenia Party, “Barev [Hello], Yerevan” bloc, Armenian National Congress Party, ARF Dashnaktsutyun Party, Orinats Yerkir Party and Arakelutyun Party. As a result, the ruling Republican Party of Armenia, the non-pro-government Prosperous Armenia Party, and the opposition “Barev, Yerevan” bloc will comprise the new Council of Elders of Yerevan.
5. Murder of former Gyumri mayoral candidate
Shots were fired nearby Syunik governor Suren Khachatryan’s home in Goris city, on June 1 at around 12:10am. As a result, one person was killed and two others sustained gunshot wounds and were taken to Goris hospital. The person who died was Avo Budaghyan, the former Goris mayoral candidate. The wounded were Budaghyan’s brother Artak, and Nikolay Abrahamyan, a relative and bodyguard of Khachatryan. Subsequently, the wounded were transferred to capital city Yerevan.
A criminal case was launched on charges of murder and illegal carrying, possession, and use of arms and ammunition. Two people were arrested in connection with this incident. One of them was the Syunik regional governor’s son, Tigran Khachatryan, 19, and the other was the governor’s bodyguard, Zarzand Nikoghosyan.
Pursuant to his petition, Suren Khachatryan was relieved of his duties as Governor of Syunik Region. Artak Budaghyan was charged with an armed assault. Later the Armenian Defense Ministry’s investigation service decided to stop the criminal proceedings against the son and bodyguard of ex-governor. The investigation service decided to lift the restraining order and stop criminal proceedings on the basis of collected materials and the available evidence
6. Citizens of Armenia launch “We will not pay 150 drams” protest actions
The capital city Yerevan Municipality decision to increase the public transport fares in the city brought about outbursts. Several groups were formed in the social networks, and the initiatives were staging protests and distributing pamphlets against this decision.
In addition, the “Free Car” initiative was launched, along the lines of which Armenia’s numerous well-known personalities, MPs, and ordinary residents provide—with their own vehicles—free transportation to the people. The municipality was forced to cancel the decision.
7. Armenia on the way to Customs Union
During his visit to Moscow on September 3, President Serzh Sargsyan declared Armenia’s intention to join the Customs Union, and then participate in the formation of Eurasian Union. This statement put an end to the negotiations on the Association Agreement and DCFTA with the EU that lasted 3.5 years and had to be initialed in November during the Vilnius summit of Eastern Partnership. The authorities justified this decision by strengthening security of Armenia, as well as the economic benefits that will give the membership in the Customs Union. Europeans have accused Russia of pressure on former Soviet republics, including Armenia. Armenia and Russian authorities denied these allegations. On December 24 during the meeting of the Supreme Eurasian Economic Council a roadmap of Armenia’s accession to Customs Union was approved.
8. Armenian president declares amnesty
President of Armenia Serzh Sargsyan on October 3 submitted, for National Assembly discussions, the proposal to declare amnesty in Armenia The amnesty was declared on the occasion of the 22nd anniversary of the declaration of Armenia’s independence. Convicted opposition activist Tigran Arakelyan was released under amnesty on October 14.
9. Karabakh talks
In 2013, the Karabakh process was marked by a meeting of the presidents of Armenia and Azerbaijan. Serzh Sargsyan and Ilham Aliyev met in Vienna on November 19 after nearly a two-year break. Most experts recognize that the main achievement of the meeting was resumption of talks at the highest level, since no breakthrough in the negotiation process is expected in the near future. Meanwhile, during 2013 the Azerbaijani side has repeatedly violated the cease-fire , not only on the line of contact with the Nagorno-Karabakh Republic, but also on the border with Armenia.
10. State visit of Russian President Vladimir Putin to Armenia
Russian president Vladimir Putin paid a state visit to Armenia in early December. The presidents signed over dozen of agreements, including lifting export duties on gas, petroleum products and raw diamonds supplied to Armenia. A number of agreements on gas supplies were signed, among the agreement providing for the sale of 20% of ArmRusgazprom shares to Gazporm and reduction of gas price to $189 per thousand cubic meters. The agreements on cooperation on nuclear safety and action plan for implementation of long-term economic cooperation for the period till 2020. The ratification of gas deals was opposed by four parliamentary factions: ARF, Prosperous Armenia, Heritage and ANC.