Մայիսի 9-ը հայ ժողովրդի պատմության ամենահիշարժան տոներից մեկն է, որը խորհրդանշում է մեր ազգային բնավորությանը հատուկ հայրենասիրությունն ու խիզախությունը, անձնազոհությունն ու սխրանքը, օտարի լծի դեմ ըմբոստանալու եւ հաղթելու անսասան կամքն ու վճռականությունը: Այս մասին նշված է ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանի շնորհավորական ուղերձում:
Ուղերձում նաեւ ասվում է.
«Հայրենական մեծ պատերազմի եւ Արցախյան ազատամարտի թանկագի՛ն վետերաններ,
Պաշտպանության բանակի հարգարժա՛ն գեներալներ, սպաներ, զինվորներ,
Արցախի Հանրապետության իշխանությունների եւ անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում եմ ձեզ Հաղթանակի տոնի, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պաշտպանության բանակի եւ Շուշիի ազատագրման օրվա առթիվ:
Մայիսի 9-ը հայ ժողովրդի պատմության ամենահիշարժան տոներից մեկն է, որը խորհրդանշում է մեր ազգային բնավորությանը հատուկ հայրենասիրությունն ու խիզախությունը, անձնազոհությունն ու սխրանքը, օտարի լծի դեմ ըմբոստանալու եւ հաղթելու անսասան կամքն ու վճռականությունը: Սա եկել է դարերից եւ իր վկայությունն ստացել Մեծ Հայրենականի տարիներին, երբ տարբեր ժողովուրդների հետ ձեռք ձեռքի մեր հայրերն ու պապերը կռվում էին ֆաշիստական Գերմանիայի դեմ` փրկելով աշխարհը նացիզմի ճիրաններից: Նրանց հերոսական դասը շարունակեց արդեն նոր սերունդը` Արցախյան ազատամարտում պաշտպանելով հայրենի հողն ու կռելով նոր հաղթանակներ:
Պաշտպանության բանակի կազմավորումը եւ Շուշիի ազատագրումը դարձան այն կարեւոր ձեռքբերումները, որոնք հիմք դրեցին մեր հետագա բոլոր հաջողությունների համար:  Հայաստանի եւ Սփյուռքի մեր քույրերի ու եղբայրների հետ մեկտեղ հաջողվեց ոչ միայն հաղթանակ տանել մեզ պարտադրված ծանր ու դաժան պատերազմում, այլեւ կառուցել օր օրի շենացող ու զորացող երկիր` շարունակելով հայրենիքի համար նահատակված քաջ հայորդիների կիսատ թողած գործը եւ հավերժացնելով նրանց հիշատակը:
Մեկ անգամ եւս շնորհավորում եմ բոլորիս մայիսյան այս փառապանծ Եռատոնի առթիվ եւ մաղթում խաղաղություն, բարօրություն ու նորանոր հաղթանակներ մեր հերոսական ժողովրդին ու հայրենիքին»:

STEPANAKERT. – Nagorno-Karabakh Republic (NKR), or Artsakh, President Bako Sahakyan released a message of congratulations in connection with Victory Day and the anniversaries of the NKR Defense Army and the liberation of the NKR City of Shushi.
“Dear veterans of the Great Patriotic and Artsakh Liberation Wars,
“On behalf of the Artsakh Republic authorities and myself personally I cordially congratulate you on the Victory Holiday, the Day of the Nagorno-Karabakh Republic Defense Army and the Liberation of Shushi.
“May 9 is among the most memorable holidays in the Armenian history, which symbolizes patriotism intrinsic to our national character and courage, self-sacrifice and feat, unshakable will and resoluteness to rebel and win against foreign yoke. It goes back deep into history and it manifested itself during the Great Patriotic War when our fathers and grandfathers, together with different nations, fought against Nazi Germany to save the world from the clutches of Nazism. The new generation continued their heroic lesson by defending the native land and annealing victories in the Artsakh Liberation Wars.
“The formation of the [NKR] Defense Army and the liberation of Shushi became crucial achievements that have laid the ground for all of our future successes. Along with our brothers and sisters from Armenia and the Diaspora, we managed not only to win during the hard and cruel war imposed upon us, but also to build a steadily flourishing and developing country thus continuing the unfinished mission of the brave sons of the Armenian people, who perished for the Motherland, perpetuating their memory.
“I once again congratulate us all with this glorious Triple Celebration and wish peace, prosperity, and new victories to our heroic people and Motherland,” the NKR President’s congratulatory message reads.