Վրաստանը չքաղաքականացրեց Ջավախքի  հայերի քաղաքացիության հարցը։ Այս մասին ապրիլի 20-ին հայտարարել է Կովկասի ինստիտուտի փոխտնօրեն Սերգեյ Մինասյանը։
Խնդիրը վերաբերում էր Սամցխե Ջավախեթիում ապրող հազար բնակիչների, որոնք հայկական անձնագրերով մեկնել էին Ռուսաստան արտագնա աշխատանքի։ Քաղաքագետը նշեց, որ բազմաթիվ տեխնիկական հարցեր դեռ համաձայնեցված չեն, սակայն պետական մակարդակով հարցը չի քաղաքականացվել եւ վրացական կողմը ըմբռնումով է մոտեցել հայերի համար հարցի կարեւորությանը։  Նրա խոսքով՝ խնդիրը վերաբերում է ոչ միայն Ջավախքի հայերին, այլ նաեւ Ռուսաստան արտագնա աշխատանքի  մեկնող Վրաստանի մյուս ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչներին։ Նման խնդիր առաջացել էր Քվեմո-Քարթլիի ադրբեջանցիների հետ։ «Չպետք է մոռանանք, որ Վրաստանում երկքաղաքացիության թեման շատ նուրբ  հարց է, եթե հատկապես 2-րդ քաղաքացիությունը Ռուսաստանինն է։ Սակայն կոնկրետ ջավախահայության խնդիրը Վրաստանի քաղաքական վերնախավը չի քաղաքականացրել»,- ասաց Մինասյանը։
Հիշեցնենք, որ 2014թ. սեպտեմբերի 1-ից Վրաստանը կրճատել է իր պետության տարածքում առանց գրանցման բնակվելու իրավունքը օտարերկրյա քաղաքացիների համար՝ 180 օրվանից հասցնելով 90 –ի։ Դե ֆակտո երկքաղաքացիություն ունեցող անձանց սկսեցին զրկել Վրաստանի քաղաքացիությունից։

Грузия не стала политизировать вопрос гражданства армян Джавахка. Об этом заявил 20 апреля заместитель директора Института Кавказа Сергей Минасян.
Проблема касалась тысяч жителей Самцхе-Джавахетии, выезжающих на заработки в Россию по армянским паспортам. Многочисленные технические вопросы еще требуют согласования, но на государственном уровне процесс не политизировался, и грузинская сторона проявила понимание важности вопроса для армян, заметил Минасян. По его словам, проблема касается не только армянского населения Джавахка, но и представителей других национальностей Грузии, выезжающих на заработки в Россию. Похожая ситуация возникла и в населенном азербайджанцами регионе Квемо-Картли. Не нужно забывать, что тема двойного гражданства в Грузии – очень щепетильная, особенно если второе гражданство – российское (в основном из-за подобного явления в Абхазии и Южной Осетии). Но конкретно проблема с армянами Джавахка не была политизирована грузинской политической элитой», - сказал Минасян.
Напомним, что с 1 сентября 2014 года Грузия сократила срок пребывания для иностранных граждан без регистрации со 180 дней до 90. Лица с де-факто вторым гражданством (запрещенным в Грузии, за исключением указов президента) стали лишаться грузинских паспортов.