«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի արգենտինահայ բարերարներ Արտո եւ Հիլդա Կալչիյաններն այս անգամ հովանավորել են Հայաստանի Տավուշի մարզի Խաչարձան գյուղի դպրոցի վերակառուցումը: 2014թ.  ամռանը գյուղում իրենց միջոցներով կառուցված  բուժկետի ու բազմաֆունկցիոնալ սրահի բացման ժամանակ պարոն Կալչիյանը ստանձնեց նաեւ գյուղի դպրոցի վերակառուցումը:
Վերակառուցման եւ վերահատակագծման արդյունքում դպրոցը ձեռք է բերել ճաշարան, ունի նոր տանիք, դռներ ու պատուհաններ: Ընթացքում են ներքին հարդարման աշխատանքները. դասասենյակներում հատակները պատվում են վինիլով, իսկ մնացած տարածքներում` խտացված գրանիտե սալիկներով: Շենքը կապահովվի գազամատակարարմամբ եւ ջեռուցման համակարգով: Շնորհիվ նորոգման եւ կահավորման` ընթացիկ տարվա սեպտեմբերին դպրոցը նորովի կդիմավորի աշակերտներին: Հիմնադրամի Համակարգչային դասասենյակների Տավուշի մարզի 72 դպրոցներին՚ ծրագրով էլ 2012 թ-ին համարգչային տեխնիկա ու համապատասխան գույք է նվիրաբերվել կրթօջախին:
«Կալչիյան ընտանիքը համայնքի մշտական բարեկամն ու բարերարն է: Գյուղին կարեւոր կառույցներ նվիրելուց բացի, ամուսինները գյուղացիներին նաեւ ֆինանսական աջակցություն են ցուցաբերում.100.000-ական դրամ օժանդակություն են ստանում գյուղի նորածին ունեցող ընտանիքները, նախորդ տարի բարերարները մեր 65 դպրոցականներին պայուսակներ ու գրենական պիտույքներ նվիրեցին,: Բարերար ընտանիքը նաեւ մեծապես հետաքրքրված է գյուղում խթանելու մեղվաբուծությունը»,- ասում է Խաչարձանի գյուղապետ Գագիկ Շահնազարյանը:

YEREVAN. – The Hayastan All-Armenian Fund is rebuilding the school of Khachardzan, a village in Armenia’s Tavush Province, with the support of longtime benefactors Mr. and Mrs. Arto and Hilda Kalciyan of Argentina.
Mr. Kalciyan had announced his sponsorship of the project in the summer of 2014, during the opening ceremony of Khachardzan’s medical clinic and multifunctional community center, both of which were built with the financial support of the Kalciyans.
The extensive refurbishment of the school has included a complete redesign of the building, the construction of a cafeteria, and the installation of a new roof as well as doors and windows. The campus now has access to natural gas and is provided with a heating system. Currently crews are working on the school’s interior decoration, including the installation of vinyl flooring in classrooms and granite flooring elsewhere. The newly reconstructed and refurnished campus will open its doors within a few months, in time for the new academic year.
In 2012, the Hayastan All-Armenian Fund provided the school with computer systems and furniture, within the framework of a large-scale project to equip 72 schools throughout Tavush with computer classrooms.
“The Kalciyans are our community’s devoted friends and benefactors,” says Khachardzan mayor Gagik Shahnazaryan. “In addition to having sponsored the construction of major community structures in our village, they provide financial assistance to our residents, by granting 100,000 drams to every family with a newborn, and last year they donated stationery and other school supplies to all 65 of our community’s schoolchildren. The Kalciyans are also very much interested in promoting beekeeping in Khachardzan.”
Located near Armenia’s border with Azerbaijan, Khachardzan has a population of close to 480, many of whom are refugees from Azerbaijan.